17°
Hava Durumu
Hissedilen : 17.9°
Gorus Mesafesi : 10.0 Km
Basinc : 1021 hPa
Ruzgar : 9.7 Km/S - KB
Nem : 67%
canlı izle
DENİZ TİCARET ODASI'NDA SON SÖZÜ YSK SÖYLEDİ!..
Tarih: 12/04/2018
Kaynak: Kent Haber
DENİZ TİCARET ODASI'NDA SON SÖZÜ YSK SÖYLEDİ!..
İl Seçim Kurulu Başkanlığı'nın, Deniz Ticaret Odası Bodrum Şubesi organ seçimlerinin iptaliyle ilgili kararının Yüksek Seçim Kurulu tarafından iptal edildiği açıklandı.

Geçtiğimiz 2 Nisan’da yapılan ve iki grubun yarıştığı Deniz Ticaret Odası Bodrum Şubesi seçimleri, Orhan Dinç ve ekibinin seçimi kazanmasının ardından Muğla İl Seçim Kurulu Başkanlığı tarafından iptal edilince büyük bir şok yaşanmıştı. Sandıktan galip olarak çıkan Orhan Dinç ve ekibi, iptal kararı sonrası yaptıkları açıklamada İl Seçim Kurulu Başkanlığı’nın aldığı kararı, hukuksuz olduğu gerekçesiyle Yüksek Seçim Kurulu’na götüreceklerini belirtmişlerdi.

Akşamüzeri saatlerinde YSK’nın İl Seçim Kurulu Kararını iptal ettiğini ve seçimleri Orhan Dinç ekibinin kazandığının tescil edildiğini açıklayan Dinç’in Avukatı Baran Akcan konuyla ilgili şu değerlendirmeleri yaptı;

“Başta dediğimiz gibi bu karar açıkça hukuka aykırı alınmış bir karardı. İl Seçim Kurulunun kararları genel kural olarak gereği kesindir ve bozulamaz. Ancak genel hukuk kuralları hukuka açıkça aykırı olması halinde üst merci tarafından kontrol edilmektedir. Bu sebeple yapmış olduğumuz başvuru neticesinde il seçim kurlunun kararı hukuka açıkça aykırı olduğu tespit edilmiştir. Bu emsal bir karardır, Yüksek Seçim Kurulu bundan sonraki seçimlere itiraz kararlarında bu tür kararlar alınabileceğine işaret ediyor” dedi.

Akcan ayrıca, "Türkiye’de bir Oda seçiminin, Yüksek Seçim Kurulu ile geçerli sayıldığı ilk seçim DTO Bodrum seçimleri olmuştur" dedi.

YSK’nın aldığı kararda, “Hukuka açıkça aykırılık içeren/tam kanunsuzluk hali içeren Muğla İl Seçim Kurlunun 05.04.2018 tarihli 2018/2 sayılı kararının iptal edildiğine karar verilmiştir” ifadelerinin yer aldığı öğrenildi.

Konu hakkında açıklamada bulunan Orhan Dinç ise adaletin yerini bulduğunu ifade ederek, alınan iptal kararının en yetkili merciden bozulduğunu, Oda üyelerine, denizcilere ve bütün Bodrum’a hayırlı olmasını diledi.

Dinç ayrıca, önümüzdeki hafta başında konu hakkında detay bir açıklamada bulunacağı basın toplantısı gerçekleştireceğini sözlerine ekledi.

Yorumlar
Ad Soyad
E-Posta
Ba?l?k
Yorum

Ayhan Ongun
Serdar Karcılıoğlu
Yalçın Dümer
Taner Uysal
Can Pulak
Berna Aysu
Ayşenur Tanrıverdi
www.kenttv.net © 2000 - 2018 | KAYIN YAYINCILIK RADYO TV . A.ޞ. | Cumhuriyet Mah. Kibris Şehitleri Cad. OASİS AVM 3. Kisim No:314 BODRUM - MUĞLA | Tel: 0252 317 30 30