17°
Hava Durumu
Hissedilen : 17.9°
Gorus Mesafesi : 10.0 Km
Basinc : 1021 hPa
Ruzgar : 9.7 Km/S - KB
Nem : 67%
canlı izle
DANIŞTAY'DAN KRİTİK KIYI TAHSİSİ İPTAL KARARI!
Tarih: 12/04/2018
Kaynak: Kent Haber
DANIŞTAY'DAN KRİTİK KIYI TAHSİSİ İPTAL KARARI!
Danıştay, Muğla'da bazı kıyı alanlarının Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından protokol ile MUÇEV'e tahsis uygulamasını iptal etti.

MUÇEV’in Kamu Yararına faaliyet gösteren bir vakıf olmadığı gerekçesiyle; Akyaka'daki Kadın Azmağı ve İztuzu sahilindeki üç kıyı alanını işletme protokolleri Muğla 1.ve 2. Muğla İdare Mahkemelerince iptal edildikten sonra, kararın Danıştay tarafından da onaylandığı ortaya çıktı. Danıştay'ın bu kararının ardından CHP Muğla Milletvekili Av. Akın Üstündağ, konuyla ilgili Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki'nin yanıtlaması istemiyle TBMM'ne bir soru önergesi verdi.

KIYILAR BELEDİYELERE VERİLSİN

Chp Muğla Milletvekili Av.Akın Üstündağ, MUÇEV’in yıllardır yasalara aykırı olarak kıyıların işletmesini yaptığının Danıştay kararı ile kesinleştiğini belirterek TBMM’ye bir soru önergesi verdi. Üstündağ, Muğla’daki sahil kiralamalarının iptali ve ilgili Belediyelere tahsisini istedi.

CHP Muğla Milletvekili Üstündağ, MUÇEV’in şimdiye kadar bir arpalık haline geldiğini iddia ettiği açıklamasında şu ifadeleri kullandı; "Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın kamu yararına faaliyet gösteren vakıf veya dernek statüsünde bulunmayan MUÇEV’e kıyıların işletme hakkını protokolle verilmesi, Danıştay kararı ile iptal edilmiştir. Şimdi yapılması gereken ondört adet kıyı ihalesinin ve MUÇEV’e verilen işletme haklarının iptal edilmesidir. Yasadışı uygulamalar ortadan kaldırılmalı, fahiş fiyatlarla sahilleri kullanmak durumunda kalan halkımıza yeniden rahatlıkla sahillere ve kıyılara ulaşma imkanı verilmelidir. Yıllardır yasaya aykırı olarak MUÇEV’e haklar bahşeden yetkililer de yargılanmalı ve uğrattıkları kamu zararları kendilerinden tahsil edilmelidir” dedi.

Milletvekili Üstündağ, soru önergesinde Büyükşehir statüsüne geçtikten sonra Muğla’daki ilçe Belediyelerinin neredeyse gelirsiz kaldığını, kış aylarında yerleşik nüfusun artması ve yaz aylarında da turizmden kaynaklanan kat ve kat nüfus artışı karşısında zor durumda kaldıklarını, sahillerin ilgili Belediyelere tahsisi ile elde edilecek gelirlerin yerel hizmetler için kullanılacağından, bölge halkının ve ziyaretçilerin yararına bir toplumsal yarar ortaya çıkacağını söyledi.

BODRUM'DA BİTEZ VE GÜMÜŞLÜK KIYI ŞERİDİ MUÇEV'DE...

Bodrum'da da Bitez ve Gümüşlük sahilleri MUÇEV'e tahsis edilmiş durumda. Doğal Sit ve Özel Çevre Koruma Bölgesi statüde bulunan kıyılar, özel bir şirket konumunda olan MUÇEV Turizm Ticaret Ltd. Şti.'ne tahsis edilmekte ve kıyı şeridinde bulunan işletmeler ecrimisil benzeri bir ödemeyi bu şirketle yaptıkları anlaşmaya göre MUÇEV'e ödüyorlar.

Danıştay'ın aldığı bu karar sonrasında diğer kıyılarda nasıl bir uygulama olacağı ise henüz bilinmiyor.
Yorumlar
Ad Soyad
E-Posta
Ba?l?k
Yorum

Ayhan Ongun
Serdar Karcılıoğlu
Yalçın Dümer
Taner Uysal
Can Pulak
Berna Aysu
Ayşenur Tanrıverdi
www.kenttv.net © 2000 - 2018 | KAYIN YAYINCILIK RADYO TV . A.ޞ. | Cumhuriyet Mah. Kibris Şehitleri Cad. OASİS AVM 3. Kisim No:314 BODRUM - MUĞLA | Tel: 0252 317 30 30