17°
Hava Durumu
Hissedilen : 17.9°
Gorus Mesafesi : 10.0 Km
Basinc : 1021 hPa
Ruzgar : 9.7 Km/S - KB
Nem : 67%
canlı izle
OBEZİTE BİRÇOK HASTALIĞIN ANASI!
Tarih: 12/04/2018
Kaynak: Kent Haber
OBEZİTE BİRÇOK HASTALIĞIN ANASI!
Genel Cerrah Doç Dr. Cengiz Kayahan, obezitenin kalp damar, kanser, eklem, solunum, tansiyon gibi pek çok hastalığın anası olduğunu söyledi.

Bodrum Clinic International doktorlarından Genel Cerrah Doç Dr. Cengiz Kayahan, günümüz toplumlarında en sık rastlanan sağlık sorunlarından obezite hakkında Kent Haber’e açıklamalarda bulundu. Kayahan, sözlerine şöyle başladı:

“Obezite ile ilgili söylenecek o kadar çok şey var ki. Günümüzde gelişmiş ülkelerin en ciddi sağlık sorunları arasında obezite ne yazık ki en üst sırayı teşkil etmekte. Neden gelişmiş ülkelerin sağlık sorunu; çünkü insan yaşamını kolaylaştıran birçok teknolojik gelişme ile beraber dışarıdan kaynaklanan obezitenin daha sık görülmesinin sebepleri arasında yerini alıyor. Tabi ki bu sadece dışarıdan kaynaklanan sorunlarla değil, kişinin hormonal bozuklukları ile de karşımıza çıkıyor. Fakat obezite günümüzde mutlaka tedavi edilmesi gereken hastalıklar arasında yerini alıyor” dedi.

Obezite için bir takım kriterlerin olduğundan söz eden Genel Cerrah Doç Dr. Cengiz Kayahan, açıklamalarına şöyle devam etti;

“Bunun için bir takım kriterler var. Vücut kitle endeksi dediğimiz evrensel olarak bir ölçümleme sistemi var. Bunda kiloyu boyun karesine böldüğümüz zaman çıkan sonuç kişinin obezite sınırları arasında nerede yerini aldığını, ideal ölçülerde mi yoksa gittikçe kilo artışıyla kendini gösteren bir kriter arasında mı yerini alıyor, bunu saptayabiliyoruz. Vücut kitle endeksi ile değerlendirdikten sonra hastaya uygun tedavileri yapmaya çalışıyoruz” ifadelerini kullandı.

Obezitenin kalp damar, kanser, eklem, solunum, tansiyon gibi pek çok hastalığın anası olduğuna vurgu yapan Kayahan, şöyle devam etti:

“Tedavi olmak zorundalar, neden; çünkü obezite bir çok hastalığın anası pozisyonunda. Obeziteye bağlı olarak kalp damar hastalıkları, tansiyon hastalıkları, şeker hastalıkları, eklem hastalıkları, solunum sistemi hastalıkları, sindirim sistemi hastalıkları ve kanserler obeziteyi takip ederek karşımıza ciddi bir tehlike olarak çıkmakta. Amacımız kaliteli bir yaşam. Özellikle ileri yaşlarda kaliteli ve kimseye muhtaç olmadan bir yaşam. Bunun için obezite ile ne kadar erken mücadele edersek o kadar başarılı olup, o kadar ömrümüzü daha kaliteli bir şekilde geçirme şansına sahip olabiliriz.”

Tedavi olmak isteyen hastaların mutlaka bir uzmana danışması gerektiğinin altını çizen Doç Dr. Cengiz Kayahan, konuşmasını şu sözlerle bitirdi;

“Bu konuda da mutlaka ve mutlaka bu konunun uzmanı kişilerle görüşüp, hangi tedavinin olacağına karar vermek lazım. Çünkü internet kirliliği denen ciddi bir şey var karşımızda. Herkes internete bakarak, hangi tip tedavinin kendisine uygun olup olmayacağını değerlendirmeden, internetten aldığı bir takım bilgileri doğru veya yanlış kullanmakta. Bu da ciddi sağlık sorunlarını beraberinde getirmekte. Eğer bir obezite şüphemiz varsa ya da aynada kendimizi beğenmiyorsak, bunun için yapılması gereken en önemli şey konunun uzmanı kişilerle tedavide ilk adımı atmak olmalı” diye konuştu.
Yorumlar
Ad Soyad
E-Posta
Ba?l?k
Yorum

Ayhan Ongun
Serdar Karcılıoğlu
Yalçın Dümer
Taner Uysal
Can Pulak
Berna Aysu
Ayşenur Tanrıverdi
www.kenttv.net © 2000 - 2018 | KAYIN YAYINCILIK RADYO TV . A.ޞ. | Cumhuriyet Mah. Kibris Şehitleri Cad. OASİS AVM 3. Kisim No:314 BODRUM - MUĞLA | Tel: 0252 317 30 30