17°
Hava Durumu
Hissedilen : 17.9°
Gorus Mesafesi : 10.0 Km
Basinc : 1021 hPa
Ruzgar : 9.7 Km/S - KB
Nem : 67%
canlı izle
BİR BAŞKA TIP...
Tarih: 12/04/2018
Kaynak: Kent Haber
BİR BAŞKA TIP...
Bodrum’da düzenlenen Günbatımı Söyleşileri’nin “Bir Başka Tıp” başlığıyla gerçekleştirilen Nisan ayı toplantısına 3 doktor konuk oldu.

Önceki akşam Eskiçeşme Mahallesi’nde faaliyet gösteren Karia Princess Otel’de gerçekleştirilen söyleşiye İç Hastalıkları ve Endokrinoloji Uzmanı Dr. Nedret Tanacı, Beyin Cerrahisi Uzmanı Dr. Ender Tabur ve Tamamlayıcı Tıp Uzmanı Dr. Narin Çakar konuk oldu.

Etkinlikte 3 doktor, geleneksel, alternatif ve tamamlayıcı tıp uygulamaları, insan bedeni, hastalıkların alternatif açıklamaları ve uygun tedavilerin nasıl seçildiği gibi konular ele alındı.

Toplantının moderatörü Hamdi Topçuğlu, etkinliğin başında yaptığı konuşmada bu ayki Günbatımı Söyleşileri’nde neden tıp konusunu ele aldıklarını anlatarak şöyle dedi:

“Biliyorsunuz bu hafta Dünya Sağlık Haftası. Dolayısıyla biz de bu haftada böyle bir etkinlik yapalım ve sağlık konusuna dikkat çekelim istedik. Bir de hap, iğne ve ameliyat dışındaki tedavi seçeneklerine değinelim istedik.”

Topçupğlu, “Biz doktoru hekimi sonradan kullanır olmuşuz. Atalarımız, doktor ya da hekime sağaltıcı, sağlık verici anlamına "sagun" derlermiş; uzmanlaşmış sagunlara da "ata" unvanı vererek onları yüceltirmiş. "İlaç" sözcüğü dilimize sonradan girmiş bir sözcük. Ona kimi bölgelerimizde hâlâ "em" derler. Kuşkusuz onun da emmekle bağını kurduğumuzda içerdiği anlamları anlamakta zorlanmayız” dedi.

Programın başında katılımcılara 5 dakikalık bir dengeleme çalışması yaptıran Dr. Nedret Tanacı, "denge ve uyum"u temeline yerleştirdiği sunumunda, dünyada en uzun yaşayan insanlarının bulunduğu yerlerle ilgili yapılan "Mavi bölge" çalışmasını anlattı.

Dr. Ender Tabur, beynin ve vücudun çalışma sistemini çok ilginç örneklerle anlattı. Tabur, beş element modelindeki yin yang düalitesi ve at arabası modellemesi ile açıklanan duygu, beden ve düşünce üçlüsünün ilişkilerini de açıkladı.

Dr. Narin Çakar, 14 yıldır emek verdiği tamamlayıcı tıp, geleneksel doğu ve Anadolu tıbbının dayanaklarını üzerine konuştu.

Etkinliğe Mustafa Köker de piyanosu ile renk kattı.
Yorumlar
Ad Soyad
E-Posta
Ba?l?k
Yorum

Ayhan Ongun
Serdar Karcılıoğlu
Yalçın Dümer
Taner Uysal
Can Pulak
Berna Aysu
Ayşenur Tanrıverdi
www.kenttv.net © 2000 - 2018 | KAYIN YAYINCILIK RADYO TV . A.ޞ. | Cumhuriyet Mah. Kibris Şehitleri Cad. OASİS AVM 3. Kisim No:314 BODRUM - MUĞLA | Tel: 0252 317 30 30