17°
Hava Durumu
Hissedilen : 17.9°
Gorus Mesafesi : 10.0 Km
Basinc : 1021 hPa
Ruzgar : 9.7 Km/S - KB
Nem : 67%
canlı izle
KORE GAZİSİ MADALYASINI 68 YIL SONRA ALDI
Tarih: 10/04/2018
Kaynak: Kent Haber
KORE GAZİSİ MADALYASINI 68 YIL SONRA ALDI
Bodrum’da Kore Gazisi 90 yaşındaki Şehabettin Akkın'a düzenlenen törenle gazilik madalyası verildi. Gaziye ayrıca bir de heykelcik hediye edildi.

1950 yılında Güney Kore ile Kuzey Kore arasındaki savaşa katılan ve o yıllarda gazilik madalyasını alma fırsatı bulamayan asteğmen ve tercüman 90 yaşındaki Şehabettin Akkın'a 68 yıl sonra Bodrum Kaymakamlığı’nda düzenlenen törenle gazilik madalyası verilip, teşekkür belgesi ile Kore'de savaşan Türk askerini temsil eden bir asker heykelciği takdim edildi.

Düzenlenen törene Bodrum Kaymakamı Bekir Yılmaz, İlçe Garnizon Komutanı Albay İzzet Adagideli, İlçe Jandarma Komutanı Binbaşı Ömer Faruk Karaşahin, TCSG Yüzbaşı Ali Bora Şimşir, Güney Kore'nin Ankara Büyükelçiliği Savunma Ataşesi Albay Jaesic Park, Türkiye Muharip Gaziler Derneği (TÜMGAZİDER) Genel Başkanı Şükrü Tandoğan, Bodrum Muharip Gaziler Derneği Başkanı Hasan Külcü, Bodrum ve Milas’tan Kore ve Kıbrıs gazileri ile gazi yakınları katıldı.

Burada bir konuşma yapan TÜMGAZİDER Genel Başkanı Şükrü Tandoğan, Kore Savaşı’nda Türkiye’den 21 bin 212 kişinin gazi olduğunun bilgisini vererek şunları söyledi:

“Şu anda hayatta olan 2 bin 200 civarında Kore gazimiz var. Gazilerimizden bazıları da bugün aramızda. Biz onları sorunları ile mümkün olabildiğince ilgileniyoruz. Koreli askeri ataşemiz de sevgi ve saygılarını sunmak için gazilerimizle bir araya geliyorlar. Bugünkü gezimizin bir amacı da bu.”

Şükrü Tandoğan, misafirperverliğinden dolayı Kaymakam Yılmaz ve askeri makamlara teşekkürlerini sundu. Bodrum Kaymakamı Bekir Yılmaz ise duygu ve düşüncelerini şu sözlerle paylaştı:

“Sizleri burada misafir etmekten büyük mutluluk duyuyoruz. Çünkü şehitlerimiz, gazilerimiz ve yakınları bizim için çok kıymetli. Biz bugün bu cennet topraklarda yaşıyorsak biliyoruz ki şehitlerimiz, kahraman gazilerimiz sayesinde. Onlar her zaman bizim başımızın tacı.”

Güney Kore'nin Ankara Büyükelçiliği Savunma Ataşesi Albay Jaesic Park da Bodrum’da gazilerle birlikte olmaktan çok mutlu olduğunu dile getirerek, şunları dile getirdi:

“Türkler Kore’de sadece savaşmamış, orada okul da açmışlar. Biz Kore halkı ve devleti olarak size tekrar teşekkür ediyoruz. Biz sizin sayenizde gelişmiş bir ülke olduk. Ekonomisi büyük bir ülke olduk. Bizim dostluğumuz her zaman devam edecek.”

Törende iki Kore gazisinin torununa eğitim yardımı yapıldı.
Yorumlar
Ad Soyad
E-Posta
Ba?l?k
Yorum

Ayhan Ongun
Serdar Karcılıoğlu
Yalçın Dümer
Taner Uysal
Can Pulak
Berna Aysu
Ayşenur Tanrıverdi
www.kenttv.net © 2000 - 2018 | KAYIN YAYINCILIK RADYO TV . A.ޞ. | Cumhuriyet Mah. Kibris Şehitleri Cad. OASİS AVM 3. Kisim No:314 BODRUM - MUĞLA | Tel: 0252 317 30 30