17°
Hava Durumu
Hissedilen : 17.9°
Gorus Mesafesi : 10.0 Km
Basinc : 1021 hPa
Ruzgar : 9.7 Km/S - KB
Nem : 67%
canlı izle
TARİH TALANCILARI DURMAK BİLMİYOR!
Tarih: 09/04/2018
Kaynak: Kent Haber
TARİH TALANCILARI DURMAK BİLMİYOR!
Bodrum Göktepe mevkiinde yaklaşık 3 yıldır devam eden kaçak kazılara bir yenisi daha eklendi.

Bodrum ilçe merkezinde bulunan ve yamaçlarında Bodrum Antik Tiyatrosu ile birlikte Antik Myndos’un sur duvarlarının kalıntıları ve yüzlerce tarihi kaya mezarının bulunduğu Göktepe’de bir kaçak kazı daha tespit edildi. Göktepe’de bulunan televizyon vericilerine yakın bir bölgede yapılan kaçak kazıda tarihi bir kaya mezarının yanında yeni açılmış yaklaşık 3 metre derinliğinde bir çukur bulunurken, görülen izlerden açılan çukurun motorlu aletler ile yapıldığı tahmin ediliyor.

Kaçak kazı yapılan alanda Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi ile emniyet güçlerinin inceleme yaptığı öğrenilirken, ekiplerin bölgede önlemlerini arttırdığı da edinilen bilgiler arasında. Yapılan kazı yeri itibarı ile herhangi değerli bir eserin bulunamayacağı öğrenilirken, define avcılarının 3 yıldır sürdürdüğü kaçak kazılarda çok sayıda tarihi kaya mezarı ile az sayıda bulunan duvar resmide zarar görmüştü.

Bölgenin geniş bir kısmının özel arazi olması nedeniyle yetkililerin bu alanda çeşitli önlemler almakta da zorlandığı belirtiliyor.

Muhabir: Mehmet Can MERAL
Yorumlar
Ad Soyad
E-Posta
Ba?l?k
Yorum

Ayhan Ongun
Serdar Karcılıoğlu
Yalçın Dümer
Taner Uysal
Can Pulak
Berna Aysu
Ayşenur Tanrıverdi
www.kenttv.net © 2000 - 2018 | KAYIN YAYINCILIK RADYO TV . A.ޞ. | Cumhuriyet Mah. Kibris Şehitleri Cad. OASİS AVM 3. Kisim No:314 BODRUM - MUĞLA | Tel: 0252 317 30 30