17°
Hava Durumu
Hissedilen : 17.9°
Gorus Mesafesi : 10.0 Km
Basinc : 1021 hPa
Ruzgar : 9.7 Km/S - KB
Nem : 67%
canlı izle
BÜYÜKŞEHİR MEZARLIK BİLGİ SİSTEMİNİ GÜNCELLEDİ
Tarih: 09/04/2018
Kaynak: Kent Haber
BÜYÜKŞEHİR MEZARLIK BİLGİ SİSTEMİNİ GÜNCELLEDİ
E- Belediye kavramlarına uyum sağlayacak şekilde, belediye ve vatandaş ilişkilerini daha geniş ve etkileşimli bir zemine taşımak, teknolojik gelişimini sağlamak için Muğla Büyükşehir Belediyesi Mezarlık Bilgi Sistemi (MEBİS) daha geniş hizmet için güncellendi. Her ilçede bir mezarlığın bulunduğu sistemde Bodrum’dan Bitez Mezarlığı bulunuyor.

Muğla Büyükşehir Belediyesi, mezarlık alanlarındaki bilgilerin ortak bir veri tabanında toplanması, mezarlıklara ait sayısal haritaların oluşturulması, verilerin entegre edilerek sorgulama ve analiz edilmesine olanak sağlayan bir sistem olan Mezarlık Bilgi Sistemi’ni (MEBİS) kurdu.

Büyükşehir Belediyesinin www.mugla.bel.tr internet adresinden MEBİS kısa yoluna girerek vatandaşlar tarafından görüntülenebilen, 2017 yılı çalışma programı dahilinde her ilçede 1 (bir) adet mezarlık alanının Mezarlık Bilgi Sistemine entegre edilmesi çalışmasında, pilot olarak Menteşe İlçesinde bulunan Şehir Yeni Mezarlığı’na ek olarak her ilçede 1 (bir) adet olmak üzere toplamda 14 (On Dört) mezarlık alanı sisteme dahil edilmiş. Uygulama ara yüzü güncellenerek vatandaşlara aradıkları bilgiye daha kolay erişebilmeleri için kısa yol analizi gibi uygulamalar geliştirilmiş.

Muğla Büyükşehir Belediyesi’nden konu hakkında yapılan açıklamada “Bu proje sayesinde vatandaşlarımızın mezarlıklarda bulunan yakınlarına ait kabirlerin yerini, fotoğrafını, bilgisayar, tablet veya akıllı telefon ekranından görmesi ve istedikleri zaman, mezarın konumunu kolayca görebilmeleri sağlanmıştır. Bu proje ile ziyaretçiler kolayca hizmet alabilecek olup, mezarlıkları ziyaret eden kişilerin, aradıkları mezarı bulması için gereken zaman azalacaktır. Özel günlerde, ziyaretçi çokluğundan yaşanan karışıklık büyük ölçüde giderilmiş olacaktır. İhtiyaçtan dolayı, yeni gömü yerlerinin tespiti adına, sayısal harita verileri üzerinden mekânsal planlamalar yapılabilecek ve yeni mezar yerleri tesis edilebilecektir” ifadeleri yer aldı.
Yorumlar
Ad Soyad
E-Posta
Ba?l?k
Yorum

Ayhan Ongun
Serdar Karcılıoğlu
Yalçın Dümer
Taner Uysal
Can Pulak
Berna Aysu
Ayşenur Tanrıverdi
www.kenttv.net © 2000 - 2018 | KAYIN YAYINCILIK RADYO TV . A.ޞ. | Cumhuriyet Mah. Kibris Şehitleri Cad. OASİS AVM 3. Kisim No:314 BODRUM - MUĞLA | Tel: 0252 317 30 30