17°
Hava Durumu
Hissedilen : 17.9°
Gorus Mesafesi : 10.0 Km
Basinc : 1021 hPa
Ruzgar : 9.7 Km/S - KB
Nem : 67%
canlı izle
RESMİN ANKARALI HOCALARI OASİS’TE...
Tarih: 08/04/2018
Kaynak: Kent Haber
RESMİN ANKARALI HOCALARI OASİS’TE...
Oasis Nurol Sanat Galerisi’nde 'Resim Sanatının Ankaralı Hocaları’ adlı resim sergisi düzenlenen kokteylle açıldı.

Önceki gün açılışı yapılan sergide Nuri Abaç, Nevzat Akoral, İsmail Altınok, Turan Erol, Lütfü Günay, Duran Karaca, Kayıhan Keskinok, Adnan Turani’nin eserleri sergileniyor.

Sergi hakkında bilgiler veren Nurol Sanat Galerisi Sorumlusu Didem Kurt Akyıldız, “Resim sanatımızın Ankaralı hocalarında 7 usta sanatçımızı ağırlıyoruz. Bazıları hayatta değil fakat eserleri ile sanat galerimizde yer alıyorlar. Galerimize bütün sanatseverleri bekliyoruz. Sergimiz 26 Nisan tarihine kadar açık kalacak” dedi.

Eserleri yakından inceleyen İzi Eneren isimli sanatsever, “Hepsi şahane. Ben de bir koleksiyoncuyum, koleksiyonumda buradaki ustalardan bazılarının eserleri var” diye konuştu.

Sergiyi gezen Merzuka Özdeş de “Adnan Turani’nin eserlerini çok beğeniyorum. Çünkü çok yalın. Bu sergide benim favorim Adnan Turani oldu. Diğer ressamların da ellerine sağlık diyorum” dedi.

Sergi, 28 Nisan 2018 tarihine kadar, pazartesi hariç her gün 12.00 -20.00 saatleri arasında ziyaret edilebilecek.

Resim Sanatımızın Ankaralı Hocaları;

Ankara, temelleri sanat ve kültür kaynakları üzerine kurulan Cumhuriyetin başkenti olarak, resim sanatımızın gelişim süreci içinde de önemli bir yere sahiptir. Hemen hepsi kapsamlı ve yarışma sergileri olan Ankara Sergileri, Devlet Resim ve Heykel Sergileri, özel galeriler resim sanatımızın temel taşları olan sanatçıların Ankara’yı yaşam merkezi olarak seçmesine neden olur. 1960’ların sanat hareketlerini yönlendiren, İstanbul Güzel Sanatlar Akademisi mezunu olarak Ankara’ya yerleşen Turan Erol, Lütfü Günay, Duran Karaca ve Kayıhan Keskinok dönemlerinin modernizmini belirleyen figüratif yorumlara açık biçimleriyle yeni resim arayışlarına öncülük ederler. Adnan Turani figüratif ekspresyonların derin anlamlarını resmeder. Nuri Abaç geleneksel kaynaklara yönelimin örneklerini resimler. Ankara Gazi Eğitim Enstitüsü mezunu İsmail Altınok geometrik, soyut kompozisyonlar üzerine yoğunlaşırken, Nevzat Akoral naif ruhun resme yansıyan örneklerini tuvallerine aktarır. Ankara’nın sanat ortamının sanatçıları, eserleriyle resim sanatımızın gelişim çizgisine iz bırakırken, sanatımızın tarihindeki yerlerini de alırlar.

Yorumlar
Ad Soyad
E-Posta
Ba?l?k
Yorum

Ayhan Ongun
Serdar Karcılıoğlu
Yalçın Dümer
Taner Uysal
Can Pulak
Berna Aysu
Ayşenur Tanrıverdi
www.kenttv.net © 2000 - 2018 | KAYIN YAYINCILIK RADYO TV . A.ޞ. | Cumhuriyet Mah. Kibris Şehitleri Cad. OASİS AVM 3. Kisim No:314 BODRUM - MUĞLA | Tel: 0252 317 30 30