17°
Hava Durumu
Hissedilen : 17.9°
Gorus Mesafesi : 10.0 Km
Basinc : 1021 hPa
Ruzgar : 9.7 Km/S - KB
Nem : 67%
canlı izle
NALBANTOĞLU'NDAN İPTAL AÇIKLAMASI
Tarih: 05/04/2018
Kaynak: Kent Haber
NALBANTOĞLU'NDAN İPTAL AÇIKLAMASI
Deniz Ticaret Odası Bodrum Şubesi'nin organ seçimlerinin Muğla İl Seçim Kurulu tarafından iptal edilmesinin şoku yaşanırken, taraflardan da ardı ardına açıklamalar geliyor.

Kent Haber'in akşam üzeri saatlerinde Bodrum gündemine bomba gibi düşen haberinin ardından, bugün mazbata alma heyecanı yaşayan Orhan Dinç ve ekibi hemen olağanüstü bir toplantı yaparak durumu değerlendirmiş ve İl Seçim Kurulunu hukuksuz bir karar almakla, Gündüz Nalbantoğlu cephesini ise ayak oyunları yapmakla suçlayan sert ifadeler içeren bir basın açıklaması yayınlamıştı.

Dinç cephesinin bu açıklamasının ardından, akşam saatlerinde bir basın açıklaması yayınlayan Gündüz Nalbantoğlu seçimlerin neden iptal edildiğini anlattı. Tüm ısrarlarına rağmen oy pusulalarının oy kullanma kabinlerinde bulundurulması yerine, Dinç ekibinin talebiyle zarflarla birlikte her seçmene birer mavi ve beyaz pusula verilmesine engel olamadıklarını ve İlçe Seçim Kurulu görevlilerinin bu uygulamaya onay vermesi nedeniyle seçimin iptal edilme sürecinin başladığını ifade eden Nalbantoğlu, açıklamasında şunları vurguladı;

"Deniz Ticaret Odası Bodrum Şubesi Yönetimi olarak, bugüne kadar olduğu gibi bu seçimlerde de usulüne uygun ve demokratik bir seçim yapılması için her türlü önlemi aldık. Genel Merkezden de 2 tane gözlemciyi davet ettik. Seçim başlamadan önce mavi grup oy pusulalarının kabinlerde bulundurulması yerine, her seçmene birer tane (bir mavi-bir beyaz) verilmesini talep etti. Bu talep, seçimlerin ana ilkesi olan gizli oy kuralını ihlal edecek olmasına rağmen seçim görevlilerince kabul edildi. Seçim tecrübemize ve TOBB seçim yönetmeliği bilgimize dayanarak, bu şekilde yapılırsa seçimlerin iptal edilebileceği konusunda görevlileri ve mavi grubu uyardık. Ancak seçim görevlileri telefonla üstlerine de danışarak seçimin bu şekilde yapılması kararını aldılar.

Bunun üzerine oylama başladıktan hemen sonra itiraz dilekçemizi "İlçe Seçim Kuruluna", Oda Merkezimizin Seçim Gözetmeni ile beraber 2 Nisan 2018 günü 10:08’de ilettik. Bu arada seçim devam ederken bu itirazımız reddedilince, biz de mecburen seçim sonrasında kanuna uygun bir şekilde "İl Seçim Kuruluna" başvurduk.

İl Seçim Kurulu başvurumuzu uygun bularak seçimi iptal etmiştir.

Bu kararın, seçimlerin demokratik bir şekilde yapılması adına önemli bir adım olduğuna inanıyoruz. Hiçbir üyemiz, oyunu teşhir etme baskısı altında kalmayı hak etmemektedir. DTO Bodrum Şubesi olarak bugüne kadar hep açık ve şeffaf bir yönetim sergiledik, her gördüğümüz probleme müdahale ettik. Her zaman bağımsız, tarafsız, baskıya boyun eğmeden Bodrumlu Denizcilerin haklarını korumak amacımızdır. Ekip olarak hiçbir rahatsızlığımız olmadığı gibi, iddia edilen rahatsız olan kesim ile kimler kastedilmektedir ve bu kesim bundan daha da rahatsız olacaktır ne demektir, Bodrumlular olarak merak etmekteyiz."

İl Seçim Kurulu'nun bu kararının ardından konunun Yüksek Seçim Kurulu'na götürülmesi ve son kararın YSK tarafından verilmesi bekleniyor.Yorumlar
Ad Soyad
E-Posta
Ba?l?k
Yorum

Ayhan Ongun
Serdar Karcılıoğlu
Yalçın Dümer
Taner Uysal
Can Pulak
Berna Aysu
Ayşenur Tanrıverdi
www.kenttv.net © 2000 - 2018 | KAYIN YAYINCILIK RADYO TV . A.ޞ. | Cumhuriyet Mah. Kibris Şehitleri Cad. OASİS AVM 3. Kisim No:314 BODRUM - MUĞLA | Tel: 0252 317 30 30