17°
Hava Durumu
Hissedilen : 17.9°
Gorus Mesafesi : 10.0 Km
Basinc : 1021 hPa
Ruzgar : 9.7 Km/S - KB
Nem : 67%
canlı izle
DİNÇ CEPHESİNDEN İPTAL KARARINA SERT TEPKİ!
Tarih: 05/04/2018
Kaynak: Kent Haber
DİNÇ CEPHESİNDEN İPTAL KARARINA SERT TEPKİ!
2 Nisan 208 günü yapılan Deniz Ticaret Odası (DTO) Bodrum Şubesi seçimlerinin Muğla İl Seçim Kurulu Başkanlığı tarafından iptal edilmesi üzerine, Orhan Dinç ve ekibi olağanüstü toplantıda biraraya gelerek kararı değerlendirdi.

Toplantı sonunda, Muğla İl Seçim Kurulu Başkanlığı’nın aldığı kararın hukuka uygun olmadığı ve İlçe Seçim Kuruluna gerekli müracaatın yapılması ve uygun görülmesi sonrasında Yüksek Seçim Kuruluna itirazda bulunulacağı açıklandı.

Yapılan itiraz sonucu İl Seçim Kurulunun aldığı iptal kararını değerlendiren grubun Avukatı Baran Akcan, İl Seçim Kurulu Başkanlığının aldığı kararı oy kullanan üyelerin özgür iradesine hakaret olarak gördüklerini belirterek, itiraz için İlçe Seçim Kurulunun atlanarak Muğla İl Seçim Kuruluna başvuruda bulunulduğunu iddia etti. Avukat Baran Akcan açıklamasında şu ifadeleri kullandı;

“Oy kullanım şekline itirazda bulunulan durumun doğruluğunu teyit eden sandık görevlileri veyahut resmi görevlilerce tutulan bir tespit tutanağı bulunmaması, yapılan itirazın doğruluğunu şüpheye düşürmekle birlikte, yasal mevzuat hükümleri yok sayılarak yasal süreler geçtikten sonra ve yetkili itiraz mercii olan İlçe seçim Kurulu yerine bu mercii atlanarak doğrudan İl Seçim Kuruluna itirazda bulunulması hukuka açık aykırılık oluşturmuştur. İl Seçim Kurulunun vermiş olduğu kararlar genel olarak kesindir. Ancak hukuka açık aykırılık halinde iptali mümkündür. Biz bu hakkımızı kullanacağız.
Diğer yandan yapılan oylamaya menfaat karşılığı oy kullandırıldığı, tehdit ve baskı unsurlarının kullanıldığı iddiaları ise maalesef demokratik ve hukuka uygun yapılan seçimlerde oy kullanan oda üyelerine haksız ve mesnetsiz suçlamalar olarak değerlendirmekteyiz” dedi.

Avukat Baran Akcan’ın ardından alınan karar ile ilgili değerlendirmeler yapan Orhan Dinç ise “Böyle ayak oyunlarına Bodrum tarihinde hiçbir seçimde rastlanılmamıştır” ifadelerini kullanarak şöyle konuştu;

“Biz üyelerimizin oylarına ve kişilik haklarına sahip çıkıyoruz. Böyle ayak oyunlarına Bodrum tarihinde hiç bir seçimde rastlanmamıştır. Odamız içinde utanç kaynağı olmuştur. Oda tarihinde en yüksek katılımlı gerçekleştirilen bu seçimin sonucu belli bir kesimi rahatsız ettiyse bundan sonra daha da çok rahatsız olacaklar” dedi.

Öte yandan Kent Haber’in ulaştığı Muğla İl Seçim Kurulu Başkanlığı’nın 05.04.2018 tarih 2018/2 sayılı konuyla ilgili kararında ise; Avukat Baran Akcan’ın iddialarının aksine itiraz ile ilgili ilk başvurunun Bodrum İlçe Seçim Kurulu Başkanlığı’na yapıldığı, buraya yapılan başvurunun reddedilmesi üzerine yasal süreler içerisinde İl Seçim Kurulu Başkanlığı’na başvurulduğunun açıkça ifade edildiği dikkat çekiyor.
Yorumlar
Ad Soyad
E-Posta
Ba?l?k
Yorum

Ayhan Ongun
Serdar Karcılıoğlu
Yalçın Dümer
Taner Uysal
Can Pulak
Berna Aysu
Ayşenur Tanrıverdi
www.kenttv.net © 2000 - 2018 | KAYIN YAYINCILIK RADYO TV . A.ޞ. | Cumhuriyet Mah. Kibris Şehitleri Cad. OASİS AVM 3. Kisim No:314 BODRUM - MUĞLA | Tel: 0252 317 30 30