17°
Hava Durumu
Hissedilen : 17.9°
Gorus Mesafesi : 10.0 Km
Basinc : 1021 hPa
Ruzgar : 9.7 Km/S - KB
Nem : 67%
canlı izle
RUTİN KONTROLLER PROSTATTA ÇOK ÖNEMLİ!
Tarih: 03/04/2018
Kaynak: Kent Haber
RUTİN KONTROLLER PROSTATTA ÇOK ÖNEMLİ!
Özel Bodrum Clinic International Tıp Merkezi doktorlarından Üroloji Uzmanı Op. Dr. Galip Deniz, prostat hastalıklarına dair bilgiler verdi. Prostatla ilgili şikayetler başlamadan önce tedbir almanın önemine dikkati çeken Deniz, “İleri boyuta gelmeden tedbir alabilmek açısından 45 yaşından sonra rutin olarak en az yılda bir kez kontrol öneriyoruz” dedi.

Üroloji Uzmanı Op. Dr. Galip Deniz, prostatın ileri yaştaki erkeklerin sıkça karşılaştığı bir sorun olduğuna vurgu yaparak şunları söyledi:

“Aslında prostat bir salgı bezi. Bütün erkeklerden olan meni sıvısının bir kısmını üreten bir bez. Bunun kabaca 2 grup hastalığı var; birincisi iltihapları, ikincisi büyümeleri. İltihaplar daha çok genç erkeklerin, büyümeleri daha çok ileri yaştaki erkeklerin sorunu diyebiliriz. Ortalama insan ömrü uzadıkça bu problemle erkekler da ha sık karşılaşmaya başlıyor. Prostatın da büyümelerini kendi içinde 2 kategorisi var; birincisi iyi huylu büyümeler, ikicisi de kanser türü büyümeleri. Halkımızın prostat diye adlandırdığı bu iyi huylu büyümeler kategorisine giren büyümeler oluyor. 45-50 yaş arası büyümeye başlıyor. İdrar yolunun etrafını saran bir bez aslında. Bu yaşlardan sonra büyümeye başlayınca idrarla ilgili sorunlar çıkarmaya başlıyor. Hasta prostat büyümesini bu şekilde hissediyor. Yaş ilerledikçe yarattığı sorunlar günlük hayatı daha çok etkileyen şekle döndüğü için ciddiye alınması gereken bir rahatsızlık.”

Prostat rahatsızlıklarında rutin kontrollerin öneminin altını çizen Op. Dr. Galip Deniz, “Şikayetler başladığı zaman insanlar mutlaka doktora gidiyor, muayene oluyor ama esas olan bu şikayetler başlamadan önce tedbirler almak. Biz burada 45 yaşından sonra rutin olarak en az yılda bir kez kontrolü öneriyoruz ki ileri boyuta gelmeden tedbiri alabilmek açısından” diye konuştu.

Prostat rahatsızlıklarının belirtileri hakkında da bilgiler veren Op. Dr. Galip Deniz, tedavi seçeneklerinden de bahsederek şunları söyledi;

“En sık yarattığı yakınmalar çoğumuzun da bildiği gibi sık idrara çıkma, geceleri sık sık idrar için uyanma, idrar basıncının azalması, idrarın zor geliyor hissi vermesi, idrarın zaman zaman boşalmıyormuş hissi vermesi, idrar yaparken yanmalar. Bu şekilde günlük hayatı etkileyen yakınmalara yol açıyor. Başlangıçta bu yakınmaları biz ilaçlarla uzunca bir süre kontrol altına alabiliyoruz, onların günlük hayatlarını idame etmesini sağlayabiliyoruz. Bir süre sonra bu yeterli olmayabiliyor. O zaman ameliyat gündeme geliyor. İlaçların yeterli olmadığı aşamada idrar boşaltmadaki problemler artık idrar yollarını böbrekleri zorlar hale gelmeye başladıysa ameliyat yöntemi devreye giriyor.”

PROSTAT KANSERİ

Prostat kanseri ile ilgili de açıklamalarda bulunan Üroloji Uzmanı Op. Dr. Galip Deniz, sözlerini şöyle noktaladı:

“Prostat kanseri iyi huylu büyümelerden daha önemli bir konu. Çünkü şikayetlerle doğrudan bağlantılı olmayan bir büyüme şekli. Prostat büyüyor ama iyi huylu mu, kötü huylu mu bunun çok önemi var. Kötü huylu büyümenin şikayetlerle ilgili bir eki yok. Yani sen onun kötü mü iyi mi olduğunu hissedemiyorsun. Hissedemediğine göre de prostat kanserinin olup olmadığını belirlemek için mutlaka belli aralıklarla rutin kontrollerin yapılması gerekiyor. En az yılda bir kez ürolog muayenesi gerekiyor. Bu muayenede bizim genellikle istediğimiz testlerin yanında ultrason artı, çok daha önemli olan kanser kontrol testi var. Bunların yapılması gerekiyor, orada şüphelenen bir durum var mı, yok mu tespit edilip ona göre yol haritasının belirlenmesi gerekiyor. Eğer herhangi bir sorun yoksa rutin olarak yılda bir bu kontrollerin yapılmasını tavsiye ediyoruz. Çünkü prostat kanseri başlangıç evresinde yakalandığında çok kolay tedavi edilebilen bir rahatsızlık ama o aşama geçilip de organ dışına taştığı zaman kolay olmuyor, çok daha zorlaşıyor. Bir de yaş ilerledikçe bu hastalığa yakalanma riski orantısal olarak artıyor. Onun için erken tanı ve tedavi açısından mutlaka bu yıllık kontrolleri yaptırmamız gerekiyor” dedi.

Yorumlar
Ad Soyad
E-Posta
Ba?l?k
Yorum

Ayhan Ongun
Serdar Karcılıoğlu
Yalçın Dümer
Taner Uysal
Can Pulak
Berna Aysu
Ayşenur Tanrıverdi
www.kenttv.net © 2000 - 2018 | KAYIN YAYINCILIK RADYO TV . A.ޞ. | Cumhuriyet Mah. Kibris Şehitleri Cad. OASİS AVM 3. Kisim No:314 BODRUM - MUĞLA | Tel: 0252 317 30 30