17°
Hava Durumu
Hissedilen : 17.9°
Gorus Mesafesi : 10.0 Km
Basinc : 1021 hPa
Ruzgar : 9.7 Km/S - KB
Nem : 67%
canlı izle
EHLİYET VE PASAPORTTA İLK GÜN YOĞUNLUĞU
Tarih: 02/04/2018
Kaynak: Kent Haber
EHLİYET VE PASAPORTTA İLK GÜN YOĞUNLUĞU
Emniyet Genel Müdürlüğünce yürütülen pasaport ve sürücü belgesine dair iş ve işlemler bugün itibariyle Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğüne devredildi. Bodrum İlçe Nüfus Müdürlüğü'nde de ilk gün yoğunluğu yaşandı.

2 Nisan itibariyle ehliyet ve pasaport işlemleri de Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğüne devredildi. Bodrum’da yaşamını sürdüren vatandaşlar da işlemler için İlçe Nüfus Müdürlüğü'nde yoğunluk oluşturdu.

Konu ile ilgili Kent Haber’e konuşan İlçe Nüfus Müdürü Ahmet Güner, işlemlerin başladığı ilk gün sistemlerde bazı teknik sorunlar yaşandıığını ve birçok vatandaşın harç bedeli yatırmadan başvuruda bulunmalarından dolayı yoğunluk oluştuğunu belirterek şunları dile getirdi:

“Bundan sonra ehliyet ve pasaportları da Nüfus müdürlükleri olarak biz veriyoruz. Bugün yoğun bir ilgi ile karşılaştık. Sistemde teknik hatalar oluştu. Şimdiye çok az sayıda veri alabildik. İlk gün olduğu için çoğu vatandaşımız bankaya paralarını yatırmadan gelmişler, tekrar geri gitmek zorunda kaldılar. Ama süreç işliyor, vatandaşlarımız dekontuyla birlikte geldiğinde ehliyet, pasaport ve kimlik müracaatını buradan yapabilecek. Bugün bir yoğunluğumuz var ama ilerleyen günlerde sorunsuz bir şekilde vatandaşlarımızın işlemlerini yapacağız” dedi.

Güner, vatandaşların online randevu almaları durumunda bekleme sürelerinin daha kısa olacağını da sözlerine ekledi.

Öte yandan İl Nüfus ve Vatandaşlık Müdürlüğü'nden yapılan basın duyurusunda da şu ifadelere yer verildi:

“Emniyet Genel Müdürlüğünce yürütülen pasaport ve sürücü belgesine dair iş ve işlemler Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğüne devredilmiştir. Böylece; “Pasaport, pasaport yerine geçen belgeler ve sürücü belgelerinde yer alacak bilgiler ile biyometrik verinin türü, niteliği ve alınma yaşını tespit etmek, bu belgelerin tasarımı, temini, basımı, dağıtımı, teslimi ile üretim ve kişiselleştirilmesine ilişkin işlemleri yürütmek ve bunlara dair usul ve esasları belirlemek işi Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğünün görevleri arasına eklenmiştir.

İlimizde İl Nüfus ve Vatandaşlık Müdürlüğü ve İlçe Nüfus Müdürlüklerimizin (Ula ve Kavaklıdere hariç) gerek altyapı ve gerekse fiziki ortamları 02 Nisan 2018 tarihinde pasaport ve sürücü belgelerini verebilecek şekilde hazır hale getirilmiştir. 02.04.2018 tarihinden itibaren “Hususi Damgalı Pasaport” ve “Hizmet Damgalı Pasaport” başvuruları İl Nüfus ve Vatandaşlık Müdürlüğümüzce, “Umuma Mahsus Pasaport” ve “Sürücü Belgesi” başvuruları ise İlçe Nüfus Müdürlüklerimizce alınacaktır.

Bu itibarla vatandaşlarımız;

1-Pasaport ve sürücü belgeleri randevu işlemleri için https://randevu.nvi.gov.tr web adresinden,

2-Hususi ve hizmet damgalı pasaport işlemleri için ise https://randevu.nvi.tr/#/nvi/pasaport-talep-talep-formları web adresinden erişime ulaşabileceklerdir.

3-Ayrıca Alo 199 çağrı merkezini de arayarak randevu alabileceklerdir.

4- Hususi ve Hizmet Damgalı Pasaport başvuru formlarına Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğünün sitesinin duyurular bölümünden ulaşılabilecektir” ifadeleri yer aldı.Yorumlar
Ad Soyad
E-Posta
Ba?l?k
Yorum

Ayhan Ongun
Serdar Karcılıoğlu
Yalçın Dümer
Taner Uysal
Can Pulak
Berna Aysu
Ayşenur Tanrıverdi
www.kenttv.net © 2000 - 2018 | KAYIN YAYINCILIK RADYO TV . A.ޞ. | Cumhuriyet Mah. Kibris Şehitleri Cad. OASİS AVM 3. Kisim No:314 BODRUM - MUĞLA | Tel: 0252 317 30 30