17°
Hava Durumu
Hissedilen : 17.9°
Gorus Mesafesi : 10.0 Km
Basinc : 1021 hPa
Ruzgar : 9.7 Km/S - KB
Nem : 67%
canlı izle
9 YILDA 4 BİN 500 ÖĞRENCİYİ SAHNEYE ÇIKARDILAR
Tarih: 31/03/2018
Kaynak: Kent Haber
9 YILDA 4 BİN 500 ÖĞRENCİYİ SAHNEYE ÇIKARDILAR
Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD) Bodrum Şubesince "Bodrum Yarımadası Okulları 9. Tiyatro Şenliği" Oasis Nurol Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi. Etkinlikte ÇYDD Bodrum Şubesi’nin tiyatro şenlikleriyle 9 yılda 4 bin 500 öğrenciyi sahneye çıkardığı açıklandı.

Dünya Tiyatrolar Günü nedeniyle her yıl geleneksel olarak düzenlenen Tiyatro şenliğinin ilk gününde ortaokul öğrencileri sahneye çıktı. Öğrencilerin sahnedeki performanslarını cep telefonu kameraları ile kayıt altına alan veliler, en az çocukları kadar heyecanlıydı.

ÇYDD Bodrum Şubesi Başkanı Meral Saraçbaşı, program öncesi Kent Haber’e yaptığı açıklamada şunları dile getirdi:

“Bu yıl tiyatro şenliğimizi iki gün yapıyoruz. Bir gün yetmedi, 2 güne aldık. Cumartesi günü ortaokullardan 11 ekip sahneye çıkacak. Pazar günü de liselerden 9 ekip sahneye çıkacak. Tiyatroya okullarımızın verdiği önem, öğrencilerimizin coşkusu bütün yorgunluğumuzu unutturdu. Diliyorum Bodrum Yarımadası daha çok salona kavuşur, daha çok tiyatro oynanır. Çünkü tiyatro örgütlü bir sanattır, herkesi içine alan bir sanattır. Dilerim bu topraklarda geçmişte yetiştiği gibi şimdi de başarılı tiyatrocular yetişir. Ben yitirdiklerimizi saygıyla anıyorum" dedi.

ÇYDD Bodrum Şubesi’nden emekli eğitimci Hatice Yücel ise eğitimin temelinin tiyatrodan başladığını savunarak şu sözlere yer verdi:

“ÇYDD zaten çağdaş toplumları yetiştirmede tiyatronun önemine inanmış durumda. Biz de Bodrum şubesi olarak yıllardır bu projeye emek verdik. Tiyatro ruhun güzelleşmesinin kaynağıdır. Tiyatroyu bütün sanat dallarının anası babası olarak düşünüyorum. Bodrum’da buna layıktır, zaten antik çağlardan beri tiyatrosuyla ön plana geçmiştir. Biz dernek olarak her yıl 500 öğrenciye ulaştık, 9 yılda 4 bin 500 çocuğa tiyatroyu aşıladık. Bundan daha güzel ne olabilir."

Saygı duruşunda bulunulup İstiklal Marşının okunmasından ardından başlayan programda bu yıl içinde aramızdan ayrılan tiyatrocular Münir Özkul, Turan Özdemir ve Yılmaz Onay için kısa bir sinevizyon gösterimi yapıldı.

Programda Profilo Marina Ortaokulu "Eli Öpülesi", Saliha Veysel Oktay Ortaokulu "Pırtlatan Bal", Bodrum ÇYDD Çocuk Birimi "İzmir’in Dağlarında Çiçekler Açar", Cumhuriyet Ortaokulu "Ah Şu Gençler", Özel Bodrum Marmara Koleji Ortaokulu "Acil Servis", Gümüşlük Çocuk Müzesi "1. ve 2. Artemisia", Muharrem Eskiyapan Ortaokulu "Kültür Kültür Show", Şehit Mahmut Coşkunsu Ortaokulu ile Ortakent Kerem Aydınlar Ortaokulu "Sınavsız Hava Sahası" ve Merkez Turgutreis Ortaokulu "Kitaptan Korkan Çocuk" adlı oyunları sergilediler.

Tiyatro Şenliği kapsamında yarın lise gruplarının oyunlarını sahneleyecek.
Yorumlar
Ad Soyad
E-Posta
Ba?l?k
Yorum

Ayhan Ongun
Serdar Karcılıoğlu
Yalçın Dümer
Taner Uysal
Can Pulak
Berna Aysu
Ayşenur Tanrıverdi
www.kenttv.net © 2000 - 2018 | KAYIN YAYINCILIK RADYO TV . A.ޞ. | Cumhuriyet Mah. Kibris Şehitleri Cad. OASİS AVM 3. Kisim No:314 BODRUM - MUĞLA | Tel: 0252 317 30 30