17°
Hava Durumu
Hissedilen : 17.9°
Gorus Mesafesi : 10.0 Km
Basinc : 1021 hPa
Ruzgar : 9.7 Km/S - KB
Nem : 67%
canlı izle
VATANDAŞIN, ENGELLİ RAMPASI TEPKİSİ!
Tarih: 30/03/2018
Kaynak: Kent Haber
VATANDAŞIN, ENGELLİ RAMPASI TEPKİSİ!
Muğla’dan Bodrum’a minibüsle seyahat eden engelli bir vatandaş, bazı minibüslerin engelli rampalarının şoförlerce özellikle çalıştırılmadığını, kimi minibüslerin engelli rampalarının ise bozuk olduğunu öne sürerek duruma tepki gösterdi.

Dün Muğla-Bodrum arası seyahat eden Tülin E. isimli engelli bir vatandaşın anlattığına göre, bindiği ilk minibüsün şoförü, kalkış vaktinin aksayacağı gerekçesiyle rampayı çalıştırmadı. Bindiği diğer minibüsün engelli rampası ise çalışmadı. Engelli vatandaş ise yaşadığı bu duruma duruma tepki gösterdi.

Basın mensuplarına bir açıklama yapan vatandaş, engelli rampalarının yasal bir zorunluluk olduğuna işaret ederek, “Bu minibüslerin birçoğunda engelli rampaları ya hiç açılmamış ve çalıştırılmamış, nasıl çalıştığı hakkında bazı şoförlerin hiç bilgisi yok, ya da bozuk olduğu halde bakım ve tamiri yaptırılmamış. Dün akşamüstü, iki minibüs şoförü beni araca nakledemediler. İlki rampayı açarsa 10 dakikayı geçeceğini, bu durumda kalkış vaktinin aksayacağını belirtti. Aracın şoförü ayrıca "zaten geçende yağ akıttı açınca, ya bir daha kapanmazsa. Siz kalkın binmeye çalışın, biz de aracı yükleyelim" dedi. Diğer aracın engelli asansörünün ise bazı kısımları paslanmıştı ve asansör çalışmadı. Daha sonra şoförler beni akülü sandalyemle birlikte araca kaldırmayı teklif ettiler. Ben reddettim ve ulaşıma erişim hakkının engellilerin vatandaşlık hakkı olduğunu söyledim” dedi.

Engelli ve Turgutreis Gençlik Spor Kulübü Derneği (ENGENÇDER) Kurucu Üyesi ve Engelli Temsilcisi Ali Peltek ise “Kamusal alanda erişilebilirlik alanındaki engellinin hakkını gasp eden uygulamalar ivedilikle giderilmelidir. Engellinin ulaşım alanındaki hayatını zorlaştıran uygulamalar için caydırıcı cezai müeyyideler uygulanmalıdır. Denetimlerin sıklaştırılmasını talep ediyoruz” ifadelerini kullandı.
Yorumlar
Ad Soyad
E-Posta
Ba?l?k
Yorum

Ayhan Ongun
Serdar Karcılıoğlu
Yalçın Dümer
Taner Uysal
Can Pulak
Berna Aysu
Ayşenur Tanrıverdi
www.kenttv.net © 2000 - 2018 | KAYIN YAYINCILIK RADYO TV . A.ޞ. | Cumhuriyet Mah. Kibris Şehitleri Cad. OASİS AVM 3. Kisim No:314 BODRUM - MUĞLA | Tel: 0252 317 30 30