17°
Hava Durumu
Hissedilen : 17.9°
Gorus Mesafesi : 10.0 Km
Basinc : 1021 hPa
Ruzgar : 9.7 Km/S - KB
Nem : 67%
canlı izle
BODTO'DA PAZAR GÜNÜ SEÇİM VAR...
Tarih: 28/03/2018
Kaynak: Kent Haber
BODTO'DA PAZAR GÜNÜ SEÇİM VAR...
2014 yılında 2 grubun yarışması nedeniyle büyük bir çekişme ve heyecana sahne olan BODTO organ seçimleri, 1 Nisan Pazar günü yapılacak seçimlere tek grubun katılacak olması nedeniyle oldukça düşük bir tansiyonda gerçekleşecek.

Bodrum Ticaret Odası (BODTO), Başkanı Mahmut Serdar Kocadon ve Meclis Başkanı İlhan Ersan, seçimler öncesi basın mensupları ile biraraya geldi. Tek listeyle gidilen seçimde yeniden aday olduğunu açıklayan Mahmut Serdar Kocadon, 1 Nisan Pazar günü yapılacak seçimlerde üyelerini demokratik haklarını kullanmak için sandığa davet etti.

Bugün öğle saatlerinde BODTO Hizmet Binası’nda gerçekleşen toplantıda konuşan Kocadon, “27 Mayıs 1977 yılında kurulmuş Bodrum Ticaret Odamız bugün 41. Yaşında, 25-30 üyeden 6.000 üyeye hizmet veren kurumsal bir kurum haline geldi” dedi.

“Bodrum ekonomisi büyüdükçe Bodrum Ticaret Odamız büyüdü” diyerek açıklamasını sürdüren BODTO Başkanı Mahmut Serdar Kocadon, konuşmasına şöyle devam etti:

“Odamız ekonomiye yön veren, lider bir sivil toplum kuruluşu haline geldi. Burada en büyük katkı üyelerimize aittir. Üyelerimiz, bizlere ve faaliyetlerimize sahip çıkmış, bizi hep bir adım daha ileriye gitmemiz konusunda teşvik etmiştir. Bodrum Ticaret Odası organ seçimlerinin 11.sini 01 Nisan 2018 Pazar günü gerçekleştireceğiz. Biz Bodrum Ticaret Odası yöneticileri olarak; çağdaş, özgün ve yerel kimliği koruyan bir Oda temelleriyle, üyeleri ve Bodrum için lider, tarafsız, çalışkan ve işbirliğine önem veren, Avrupa Standartlarında hizmet veren bir meslek kuruluşu olma amacıyla 2005 yılından bu yana çalışıyoruz. Bu çalışmayı yürütürken de üyelerimizin takdiri ile bugünlere geldik” dedi.

Açıklamasının devamında üyelere çağrıda bulunan Kocadon, “5174 sayılı Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Kanunumuz kapsamında İlçe Seçim Kurulu tarafından gerçekleşecek BODTO Organ seçimlerimizde tüm meslek gruplarından üyelerimizi 1 Nisan Pazar günü odasına ve meslek grubuna sahip çıkmaya davet ediyoruz. Buradan Üyelerimize sesleniyoruz; daha katılımcı bir Bodrum ekonomisi için bu seçimde gelin meslek grubunuzu ve temsilcilerinizi seçin. Bazen işletmelerimiz odaların ne gibi işler yaptığını, ekonomi de ne gibi görevler aldığını merak ediyorlar. Odalarımız 5174 sayılı kanunla kurulmuş, kendi içinde özerk tüzel kişi olup, üyelerinin menfaatleri için çalışmalar yürüten, Kamuya ait 18 faaliyeti de yerine getiren kar amacı gütmeyen meslek kuruluşlarıdır.” diye konuştu.

Geçtiğimiz dönemde odanın yürüttüğü bazı faaliyetleri de özetleyen BODTO Başkanı Mahmut Serdar Kocadon, şu ifadelere yer verdi:

“BODTO Yeni Hizmet Binası; Bodrum Ticaret Odası Yeni Hizmet Binası 2015 yılında arazinin tahsis edilmesiyle başladı. Bu süreçte mimari proje yarışmasıyla Bodrum’a yakışan proje kendi alanında ünlü mimari jüri tarafından seçilerek, 2017 yılında BODTO yeni hizmet binasında hizmet vermeye başladı. Üyelerden gelen yeni bina talepleri ile eski binanın yapısal sorunları yeni bir bina ihtiyacını gündeme getirirken bugün artık; hizmet alanları, kamusal alanların geliştirilmesiyle BODTO Yeni hizmet binası tüm Bodrum’a hizmet etmektedir.

Kurumsal altyapının güçlendirilmesi; 2013 yılında, “A” kategorisinde akreditasyonunu tamamlayan Bodrum Ticaret Odası, Aralık 2016’da TOBB tarafından Türk Loydu ile gerçekleştirilen Akreditasyon denetimi sonucunda 365 Oda ve Borsa arasında en yüksek puan alan 2. Oda olurken, Ticaret Odaları içinde en yüksek puan alan oda olarak, faaliyetleri ve çalışmalarını bu gurur ile taçlandırdı. Öte yandan TSE tarafından 9001 Kalite Yönetim Sistemi Belgesini 2015 yılına uygun şekilde uygulayan ilk odalardan biri yine BODTO’dur.

GEKA proje destekleri; Bodrum’da Güney Ege Kalkınma Ajansından ilk proje desteği alan ve en çok proje yürüten kurum olan Bodrum Ticaret Odası, destek programları kapsamında bugün yaklaşık 3 milyonluk bir katkı sağladı.

Eğitimler; başta kurumsal yapının sağlanması ve üyelerimizin kişisel gelişimi ve ticaret yaşamını geliştirmek üzere düzenlenen eğitim çalışmaları sonucunda toplam 209 eğitimle toplam 10.928 katılımcıya ulaştık.

Burslar; Bodrum Ticaret Odası Meclis üyeleri huzur haklarını bağışlayarak, aynı zamanda bütçeden pay ayrılarak yürütülen burs çalışmalarında toplam 1.527 öğrencimize burs imkanı sunduk.

Lobicilik; BODTO her zaman işbirliği ve kurumlarla olan iyi ilişkileri ile üyelerinin yaşadığı sorunlara çözüm aramış, bu konuda gerekli adımları atmaktan çekinmemiştir. Başta ecrimisil, yunan adalarına çıkışta uygulanan tedbir, teşvikler, vergi uygulamaları gibi konular olmak üzere pek çok başlıkta lobicilik faaliyeti yürütülmektedir. Kurum ve kuruluşlarla ortak çalışma ve iyi ilişkiler oluşturularak üyeler için çalışmaktadır.

Fuarlar; Yurtiçi ve yurtdışı fuarlarla Bodrum’u ve sektörlerimizi tanıtıp, doğru pazarlama ile üyelerimizin iş geliştirmesine destek oluyoruz. Yılda en az 3 yurtiçi fuarla, 15 yurtdışı fuarla Bodrum temsil ediyoruz.

Etkinlik destekleri; Bodrum bir kültür, sanat, spor kentidir. Bölgemizde ulusal ve uluslararası boyutta gerçekleştirilen irili ufaklı etkinliklere destekler verildiği gibi, bu konuda ilgili dernek, vakıf ve kulüplerle işbirliği yürütülmektedir.

Online işlemler; Gelişen zaman kavramı üyelerimizin belge ve ödeme işlemlerinin digital ortamlarda gerçekleşmesi ihtiyacını doğurduğundan, Bodrum Ticaret Odası üyeleri talep ettiği bazı belgeleri ve aidat ödemeleri Odamıza gelmeden gerçekleştirme imkanına sahip oldu.

Yabancı temsilcilerle ilişkiler; Bodrum ekonomisinde yabancı ortaklıklar ve işbirliklerinin geliştirilmesi için BODTO uluslararası temaslarda bulunmaktadır. Bu uluslararası girişimlerle Bodrum ve sektörleri tanıtılmaktadır.

Bodrum Ticaret Odası yönetiminde yer aldığımız bu yıllarda sadece üyeleri için değil tüm Bodrum için çalışma sorumluluğu ile hareket ettik. 2018-2022 döneminde geçmiş yıllardaki faaliyetlerimize devam ederken, yeni dönem projelerimiz ise şöyledir;

Köylerin Turizme Kazandırılması, Yeşil Otel Konsept Tesisler, Bodrum Yarımadası Stratejik Planı, Bodrum Turizm Kümesinin Oluşturulması, Bodrum İstatistik Ofisi, Girişimcilere Destek İstihdam Faaliyetleri. Tüm üyelerimizi 1 Nisan Pazar günü Bodrum Ticaret Odası Organ Seçimlerine katılmaya davet ediyoruz."

Toplantıda söz alan Meclis Başkanı İlhan Ersan ise “Yeni bir seçim dönemine giriyoruz. Başkanım BODTO’nun ne yaptığını kısaca anlattı. Aslında BODTO çok şey yapmaktadır. Ben de içine girmeden zaman zaman öyle düşünüyordum ama girdikten sonra gördüm ki BODTO belki de Türkiye’nin en iyi çalışan kurumlarından birisi ve çok ciddi projelere imzalar atıyor” dedi. Ersan daha sonra yeni hizmet binasının yapım sürecini detaylı olarak anlattı.
Yorumlar
Ad Soyad
E-Posta
Ba?l?k
Yorum

Ayhan Ongun
Serdar Karcılıoğlu
Yalçın Dümer
Taner Uysal
Can Pulak
Berna Aysu
Ayşenur Tanrıverdi
www.kenttv.net © 2000 - 2018 | KAYIN YAYINCILIK RADYO TV . A.ޞ. | Cumhuriyet Mah. Kibris Şehitleri Cad. OASİS AVM 3. Kisim No:314 BODRUM - MUĞLA | Tel: 0252 317 30 30