17°
Hava Durumu
Hissedilen : 17.9°
Gorus Mesafesi : 10.0 Km
Basinc : 1021 hPa
Ruzgar : 9.7 Km/S - KB
Nem : 67%
canlı izle
YENİLEME ÇALIŞMALARINDA TARİH ÇIKTI!..
Tarih: 21/03/2018
Kaynak: Kent Haber
YENİLEME ÇALIŞMALARINDA TARİH ÇIKTI!..
Özel Bodrum Hastanesi'nde yürütülen yenileme çalışmaları sırasında Geç Roma dönemine ait olduğu değerlendirilen yerleşim yeri kalıntılarına rastlandı.

İlçenin Türkkuyusu Mahallesi'nde yıllardır faaliyet gösteren özel hastanede yaklaşık 10 gün önce başlatılan yenileme ve genişletme çalışmaları sırasında tarihi buluntulara rastlandı. Hastane yetkililerinin ve çalışmayı yürüten inşaat şirketinin haber vermesi üzerine bölgeye Bodrum Sualtı ve Arkeoloji Müzesi yetkilileri geldi.

2 Arkeolog gözetiminde onlarca işçi ile başlatılan ve yaklaşık 1 haftadır devam eden kurtarma kazıları sırasında, duvar kalıntıları, çömlek ve cam parçaları ile mozaik kalıntıları çıkarıldı. Titizlikle yürütülen kurtarma kazıları sırasında çıkarılan parçalar temizlenip tasnif edildikten sonra Müzeye götürülüyor.

Elde edilen ilk buluntulara göre bölgenin geç Roma dönemine ait bir yerleşim yeri olduğu değerlendiriliyor.

Hastane Başhekimi Dr. Yusuf Babayiğit, basın mensuplarına yaptığı açıklamada şu bilgileri verdi:

"Hastanede bir yenileme, tadilat süreci başladı. Bununla ilgili de özellikle altyapı ve yoğun bakımlardaki zaman zaman oluşan altyapı sorunları, nem ve kanalizasyon problemleri sebebiyle altyapının yeniden gözden geçirilmesi gerekliydi. Bölgenin bulunduğu yer itibariyle ilgili makamlardan Sualtı Arkeoloji Müzesine bu durumu bildirdik. Daha önce yapıyla ilgili alınan izinlerle birlikte bir dilekçe sunduk. Onların denetiminde ki sağ olsun müze müdürümüzü ve görevlendirdiği iki arkeolog arkadaşla birlikte çalışmalar devam ediyor" dedi.

Hastanenin bulunduğu bölge başta olmak üzere Türkkuyusu Mahallesi, antik Halikarnassos'un en önemli yerleşim ve sosyal alanlarını içerisinde bulunduran bölge olarak biliniyor. Ünlü Mars Mabedi kalıntıları da hemen Özel Bodrum Hastanesi'nin yanındaki arazide bulunuyor.
Yorumlar
Ad Soyad
E-Posta
Ba?l?k
Yorum
ޞeytanın Gör Dediği
23/03/2018
Bodrum Aşıkları Nerede?
Bu koskoca hastane binasının Antik Halikarnas kentinin üzerine yapılması sırasında, görmeyen duymayan ama bilgileri dışında bir gelişme olunca; kıyameti koparan, meslek örgütlerini eylemlere davet eden elit, Doğan Medyacı, çevreci bu Bodrum aşıkları neredeydiler? Başhekimin açıklamasına göre, yasal izinleri alınarak, müzenin denetiminde yapılan bir kazıymış. Oysa iş makinelerinin çalıştığını görenler var. ޞimdi soru şu; iş makineleri müzenin denetiminde mi çalıştı? Böyle arkeolojik potansiyeli çok yüksek bir alanda, müze iş makinesi nasıl çalıştırır? Bodrum Kalesinin sonradan da eklenmiş bir taşının sökülmesine bile karşı çıkan Bodrum entellektüelleri, Göktepe'de yaşanan tarih katliami gibi, buna da ses çıkarmayacaklar mı?
Tarih Sever
22/03/2018
Kamuoyunu kandırmayın
Çıkar çıkmaz haber verilmedi, kamuoyunu bu yönde kandırmayın, daha 2 gün önce ağır iş makineleriyle çalışma yapılıyordu. Çıkan yapılara zarar verdiniz, tarih yalanlarınızı affetmeyecek.

Ayhan Ongun
Serdar Karcılıoğlu
Yalçın Dümer
Taner Uysal
Can Pulak
Berna Aysu
Ayşenur Tanrıverdi
www.kenttv.net © 2000 - 2019 | KAYIN YAYINCILIK RADYO TV . A.ޞ. | Cumhuriyet Mah. Kibris Şehitleri Cad. OASİS AVM 3. Kisim No:314 BODRUM - MUĞLA | Tel: 0252 317 30 30