17°
Hava Durumu
Hissedilen : 17.9°
Gorus Mesafesi : 10.0 Km
Basinc : 1021 hPa
Ruzgar : 9.7 Km/S - KB
Nem : 67%
canlı izle
BODRUM YURTTAŞ İNİSİYATİFİ'NDEN BASIN AÇIKLAMASI
Tarih: 13/03/2018
Kaynak: Kent Haber
BODRUM YURTTAŞ İNİSİYATİFİ'NDEN BASIN AÇIKLAMASI
16 Nisan 2017 tarihinde yapılan referandumun ardından Bodrum'da kadınların öncülüğünde, farklı aidiyet ve siyasi görüşten insanların 2017 sonlarına doğru kurduğu "Bodrum Yurttaş İnisiyatifi" bir basın açıklaması yayınladı. Bugüne kadar yaptıkları çalışmalar ve farklı toplum katmanlarıyla yaptıkları görüşmeler çerçevesinde belirledikleri taleplerinin özetlendiği açıklamada şu ifadeler kullanıldı;

"Bizler, ülkemizin yaşadığı bu zor süreçten çıkabilmesi için farklı aidiyet ve siyasi görüşlerimizin ötesine geçerek, demokrasi, hukuk, hak ve özgürlükler ortak paydasında birleşip, tek adam rejimine karşı demokratik yoldan mücadele etmek ve muhalif siyasi partilerin vakit geçirmeksizin sorumluluklarını yüklenerek halkın beklentilerine duyarlı etkin bir politika üretip uygulamaları isteğimizi kuvvetle seslendirmek üzere, Bodrum'da Yurttaş İnisiyatifi'ni kurduk.

TBMM'nde temsil edilen muhalefet partilerinin (CHP, İYİ Parti, HDP) Bodrum İlçe Yönetimleri'yle görüşerek düşünce ve taleplerimizi, önce sözlü, ardından yazılı olarak aktardık. Belirttiğimiz hususlar, özetle aşağıda sunulmuştur:

-Anti-demokratik tek adam rejiminin demokratik yoldan sonlandırılarak eksikleri giderilmiş gerçekten demokratik bir parlamenter düzenin tesis edilmesi temel amacımızdır. Bunun için, tüm demokratik güçlerin, kendi siyasi görüşleri çerçevesinde yürüttükleri çalışmalar baki kalmak üzere, tek adamlığa karşı çıkma ortak paydasında buluşarak, yanyana, birbirlerini rencide etmeden hareket etmeleri gereğine inanıyoruz.

-Demokrasiye kavuşma sürecinde büyük bir engel teşkil eden OHAL'in ve KHK düzeninin kaldırılması omuz omuza mücadelenin ilk adımı olmalıdır.

-Yerel seçimlerde, belediyelerin mevcut iktidarın elinden alınması veya halen muhalefetin elinde bulunan belediyelerin mevcut iktidara kaptırılmaması için halkın oy verme eğilimine göre hangi muhalif partinin adayı önde geliyorsa, bu adayın diğer muhalif partiler tarafından desteklenmesi uygun olur düşüncesindeyiz. Aksi takdirde, geçmişte yaşanan olumsuz deneyimleri dikkate alarak, birçok yerde muhalif oyların bölünmesinden iktidarın faydalanmasını kuvvetli ihtimal görüyoruz.

-Cumhurbaşkanlığı seçiminde, ikinci tura iktidarın adayı da kaldığı takdirde, diğer aday üzerinde tüm demokratik güçlerin ittifak oluşturmasını elzem görüyoruz.

-Tüm demokratik güçlerin, seçimlerde iş birliğinin yanısıra, sandık güvenliğini her türlü ihtimali hesaplayarak sağlamak için eşgüdüm içerisinde çalışmalarını ve bunu seçmenlerle paylaşmalarını bekliyoruz.

-TBMM'nde görüşülmesi beklenen Uyum Yasaları konusuna gelince, muhalefetteki partilerin gerek yerel temsilcilerinin, gerek Genel Merkez yetkililerinin Bodrum'da düzenlenecek iki günlük tek bir Çalıştay'da stratejileri, bu yasanın muhtemel sonuçları ve alınabilecek önlemler hakkında halkı bilgilendirmelerini talep ediyoruz. Esenlik dileklerimizle."
Yorumlar
Ad Soyad
E-Posta
Ba?l?k
Yorum
AHMET BESEREK
14/03/2018
YURTTAޞ iNiSiYATiFi
Yurttaş inisiyatifi 2017 de başlamadı, 15 yıl önce Ayhan Karahan tarafından başlatıldı.

Ayhan Ongun
Serdar Karcılıoğlu
Yalçın Dümer
Taner Uysal
Can Pulak
Berna Aysu
Ayşenur Tanrıverdi
www.kenttv.net © 2000 - 2018 | KAYIN YAYINCILIK RADYO TV . A.ޞ. | Cumhuriyet Mah. Kibris Şehitleri Cad. OASİS AVM 3. Kisim No:314 BODRUM - MUĞLA | Tel: 0252 317 30 30