17°
Hava Durumu
Hissedilen : 17.9°
Gorus Mesafesi : 10.0 Km
Basinc : 1021 hPa
Ruzgar : 9.7 Km/S - KB
Nem : 67%
canlı izle
ÇÖPLÜK VE BOZUK YOLLARA İSYAN ETTİLER!
Tarih: 11/03/2018
Kaynak: Kent Haber
ÇÖPLÜK VE BOZUK YOLLARA İSYAN ETTİLER!
Bodrum'un Gümüşlük ve Dereköy Mahallelerinde yaşayan vatandaşlar uzun zamandır çözülmeyen sorunlarını duyurmak için eylem yaptı. Dereköy Vahşi Çöp Depolama alanında biraraya gelen vatandaşlar, çöplüğe bir çözüm bulunmasını, uzun zamandır bozuk ve çukurlarla dolu olan Peksimet- Gümüşlük yolunun bir an önce ise düzeltilerek asfaltlanmasını istediler.

Gümüşlük Forum ve Gümüşlük Çevre Derneği üyeleri ile vatandaşlar bugün sabah saatlerinde Gümüşlük Muhtarlığı önünden çöplük alanına yürüyüş yaptı. Yürüyemeyenler de bölgeye araçları ile geldi. Çöplük içerisinde biraraya gelen vatandaşlar üzerlerinde ‘her atık çöp değildir’, ‘çöp atma doğaya sahip çık’, ‘yollardaki çukurlar kapatılsın’, ‘çukurlara son’ yazılı dövizler tuttular.

YOLLARDA ÇUKURLAR, KABARMALAR VAR

Burada bir basın açıklaması yapan eylemcilerden İbrahim Hakkı Zırh, yolların çukurlarla dolu olduğunu belirterek şöyle konuştu:

“Gümüşlük ve Dereköy bölgemizde sorunlarımız oldukça fazla. Bir çöp sorunu var burada. Bir de yol sorunumuz var. Dereköy’den gelen büyükşehirin yaptığı yol Peksimet’e kadar geldi, orada kaldı. Devamı Bodrum Belediyesi’nin yapması gereken yol, asfaltlanması gerekiyor. Nisan ayının ilk haftasında yapılacağının sözünü aldık. Biz de bunu bekliyoruz. Baktığınız zaman yolda çukurlar, yolların kabarması trafiği bayağı bir rahatsız etmekte.”

ÇÖPLÜĞE ÇÖZÜM BULUNSUN

İbrahim Hakkı Zırh sözlerinin devamında Dereköy Çöplüğü’ne çözüm bulunmasını isteyerek şunları dile getirdi:

“Çevre sorunlarında belediyemizle birlikte çalışmalar yapmaktayız ama bazen aksaklıklar olmakta. Çöp sorununa da baktığımız zaman halen Muğla Büyükşehir Belediyesine istediği yer tahsisini Çevre Bakanlığı yapmadı. Yapamayınca da çöp sorunu yıllardır başımızda. Çözüm için de bir yer tahsis edilecek. Orada bir sorun çıkmazda devamında büyük bir ayrıştırma tesisi yapılacak, tüm çöpler oraya taşınacak. Şu anda baktığımızda en az 4-5 yıllık bir süreç var. Çöpler buraya atılmaya devam edecek. Buranın rehabilitasyonu ile ilgili çalışmalarına bir an önce başlanmasını istiyoruz” dedi.

KİMYASALLAR YER ALTI SULARINA KARIŞIYOR!

Ramazan Tatar isimli bir başka eylemci ise yaşanan sorunlara tepkisini şu ifadelerle dile getirdi:

“Burada vahşi bir depolama yapılıyor. Çöple gelen kimyasal ve diğer atıklar, yeraltı sularına sızmakta ve Gümüşlük, Dereköy ve Peksimet’te birçok konut yer altı suları ile ihtiyacını karşılamakta. Ayrıca burada sinek oluyor, poşetler etrafa savruluyor. Burada metan gazı yangınları çıkıyor ve insanlar zehirli gazlar soluyorlar” dedi.

Öte yandan çöplük alanında yangınların önüne geçilebilmesi için metan gazı bacalarını yerleştirme çalışmalarının başladığı ve çöplerin üzerinin toprakla kapatılarak bölgenin ağaçlandırılması için çalışmaların sürdüğü bildirildi.
Yorumlar
Ad Soyad
E-Posta
Ba?l?k
Yorum

Ayhan Ongun
Serdar Karcılıoğlu
Yalçın Dümer
Taner Uysal
Can Pulak
Berna Aysu
Ayşenur Tanrıverdi
www.kenttv.net © 2000 - 2019 | KAYIN YAYINCILIK RADYO TV . A.ޞ. | Cumhuriyet Mah. Kibris Şehitleri Cad. OASİS AVM 3. Kisim No:314 BODRUM - MUĞLA | Tel: 0252 317 30 30