17°
Hava Durumu
Hissedilen : 17.9°
Gorus Mesafesi : 10.0 Km
Basinc : 1021 hPa
Ruzgar : 9.7 Km/S - KB
Nem : 67%
canlı izle
DÜĞÜN TURİZMİNDE BÜYÜK POTANSİYEL VAR...
Tarih: 06/03/2018
Kaynak: Kent Haber
DÜĞÜN TURİZMİNDE BÜYÜK POTANSİYEL VAR...
Türkiye’nin gözde turizm merkezlerinden Bodrum, düğün turizminde de önemli gelişmeler kaydediyor. Dünyanın en önemli düğün destinasyonlarından biri olma yolunda ilerleyen ilçe, özellikle İranlı, Lübnanlı ve Hintliler başta olmak üzere yabancı çiftler için de düğün için cazibe merkezi haline geliyor. Bu düğünlerin otellerin yanı sıra, kent esnafına da büyük ekonomik getirisi oluyor.

Konu ile ilgili Kent Haber’in sorularını yanıtlayan Bodrum Ticaret Odası(BODTO) Başkanı Mahmut Serdar Kocadon, Bodrum’un son 4-5 yıldır düğün turizminde ciddi ataklar yaptığını söyledi. İlçenin sunduğu imkanlar nedeniyle hem yabancı hem de yerli çiftler için tercih sebebi olduğunu da sözlerine ekleyen Kocadon, şöyle dedi:

“En başta gelen tercihlerden bir tanesi. İklimi çok uygun olması avantaj. Mayıs ayından Ekim ayının sonlarına kadar dış mekanlarda, otellerde düğün yapılıyor. Bir diğer tercih sebebi de uygun fiyat verilmesi. Hem Türk hem de yabancı çiftlerin tercihi Bodrum. Özellikle Avrupa’da yaşayan Türk çiftler ile ülkemizin büyük kentlerinde yaşayanlar düğün için Bodrum’u tercih ediyorlar. Bu düğünler genelde Türk çiftlerde 2-3 gün sürüyor, 25-40 bin avro aralığında bir maliyetleri var. Yabancılar da daha çok İranlı, Lübnanlı ve Hintliler ilçemizde düğün yapmayı tercih ediyor. Bunlar genelde 4-5 gün arası bir düğün yapıyorlar, misafir sayısı 300 ile 700 arasında değişiyor. Yaklaşık bir milyon dolara çıkan düğünler var. Bodrum ekonomisine güzel de bir katkıları var.”

İlçenin Dünyanın en önemli 100 düğün destinasyonlarından biri olarak gösterildiğini söyleyen Bodrum Ticaret Odası(BODTO) Başkanı Mahmut Serdar Kocadon, “Bodrum Dünyanın 100 önemli düğün destinasyonu içerisinde yer alıyor. Bu da bizim için ayrı bir avantaj. Hem turizm hem de düğün turizmi ile otellerimiz ciddi bir gelir elde etmekteler. Geçtiğimiz yıl Kempinski Otel Dünyanın en iyi düğün yapılan oteli seçildi. Bu da bizim için gurur verici bir durum” diye konuştu.

Bodrum Yarımadası’ndaki otellerin düğün pazarından daha fazla pay alabilmesi için iyi bir organizasyon firması çalışması ve uluslararası yayın yapan düğünle ilgili magazin dergilerine reklam vermesi gerektiğini söyleyen Kocadon, “Otellerimizin düğün turizminden pay alabilmek için düğün organizasyonlarını uluslararası düzeyde yapan firmalarla irtibata geçmeleri gerekir. Bunun için hem Bodrum’da hem de İstanbul’da böyle firmalar var. Onlarla işbirliği yaparlarsa güzel pazar payı alabilirler. Bir de düğünle ilgili Dünya çapında magazin dergileri var. Bu da enteresan bir şey. Onlara mutlaka otellerinin ilanlarını verip, otellerini tanıtmaları gerekiyor. Yurtdışında düğün yapacak çiftler o dergilerle çok ilgileniyorlarmış. Mutlaka o dergilere ulaşıp reklam vermeleri gerekiyor” ifadelerini kullandı.
Yorumlar
Ad Soyad
E-Posta
Ba?l?k
Yorum
Murat Karacan
08/03/2018
yüksek fiyatlar
hangi düğün turizmi? biz bodrumda yaşayan halk olarak yüksek fiyatlara boyun eğmek zorunda bırakılıyoruz. belediyemiz yada ticaret odamız çok iyiyse onlara müdahale etsin yada kendisi çözüm bulsun.
Murat Güleryüz
07/03/2018
Düğün var salon yok
Maalesef Bodrum Merkezde Belediye Düğün Salonu yok şaka değil gerçekten yok insanlar otellerde faiş fiyata salon kiralamak zorunda kalıyor oysaki belediyenin düğün salonunu sosyal kamu hizmeti olarak ücretsiz hizmet vermesi gerekiyor

Ayhan Ongun
Serdar Karcılıoğlu
Yalçın Dümer
Taner Uysal
Can Pulak
Berna Aysu
Ayşenur Tanrıverdi
www.kenttv.net © 2000 - 2019 | KAYIN YAYINCILIK RADYO TV . A.ޞ. | Cumhuriyet Mah. Kibris Şehitleri Cad. OASİS AVM 3. Kisim No:314 BODRUM - MUĞLA | Tel: 0252 317 30 30