17°
Hava Durumu
Hissedilen : 17.9°
Gorus Mesafesi : 10.0 Km
Basinc : 1021 hPa
Ruzgar : 9.7 Km/S - KB
Nem : 67%
canlı izle
AMİRAL TURGUT REİS'İN TORUNU VEFAT ETTİ
Tarih: 06/03/2018
Kaynak: DHA
AMİRAL TURGUT REİS'İN TORUNU VEFAT ETTİ
Ünlü Türk denizcisi Amiral Turgut Reis'in torunlarından Haris Tengiz, yaşamını sürdürdüğü Bodrum'da 105 yaşında hayatını kaybetti.

Bodrum'un Akçaalan Mahallesi'nde doğup, ilçede Bodrum mandalinası ticaretiyle uğraşan ve Bodrum Yarımadası'nın en yaşlı insanı olarak bilinen, 4 çocuk ve 10 torun sahibi Haris Tengiz, dün akşam evinde yaşamını yitirdi. İzmir Devlet Senfoni Orkestrası sanatçılarından ve Bodrum Oda Orkestrası kurucularından Numan Pekdemirin de dayısı olan Haris Tengiz, yardımseverliğiyle biliniyordu.

Turgutreis Mahallesi'ndeki Amiral Turgutreis İlk ve Ortaokulu'na arsalarını bağışlayan, çevresinde maddi durumu kötü kişilere yaptığı yardımlarla tanınan Tengiz'in ölümü ilçede üzüntü yarattı. Dünyaca ünlü Türk denizcisi Amiral Turgut Reis'in torunlarından olan ve 1970'li yıllarda, o dönem belde olan Turgutreis'te Adalet Partisi'nden belediye meclis üyeliği ve belediye başkan yardımcılığı yapan Haris Tengiz'in cenazesinin, bugün, Akçaalan Camii'nde öğle kılınacak namazın ardından Yukarı Akçaalan Mahallesi'nde, aileye ait Topal Avlu denilen aile mezarlığında toprağa verileceği belirtildi.

Numan Pekdemir, "Dayım Amiral Turgut Reis'in torunu olmakla ve doğduğu büyüdüğü kente hizmet etmekle her zaman gurur duydu. Bodrum'un en yaşlısıydı, yaşayan bir tarihti. Böyle bir değerin yeğeni olmakla hem gururluyum hem de üzüntülüyüm. Nur içinde yatsın, Allah mekânını cennet eylesin" dedi.

Belediye Başkanı CHP'li Mehmet Kocadon ise "Haris amcamız Bodrum'un en yaşlısı ve yaşayan tarihiydi. Gerek kişiliği gerek yardımseverliği ile ilçemizin örnek insanlarındandı. Bodrum'un tarihine, ekonomisine yön veren değerlerinden biriydi, Allah rahmet eylesin" diye konuştu.

TOPRAĞA VERİLDİ

Bodrum Yarımadası'nın en yaşlı insanı olarak bilinen, 4 çocuk ve 10 torunu bulunan Haris Tengiz'in cenazesi, Akçaalan Mahallesi'ndeki evinin önüne getirilerek, dua edildi ve helallik alındı. Ardından cenaze için Turgutreis Akçaalan Mezarlığı girişinde namaz kılındı. Tengiz'in akrabaları, yakınları ve arkadaşlarının katıldığı cenaze namazının ardından, tabutu omuzlara alınarak, 100 metre ilerideki aile kabristanına getirildi. Tengiz, gözyaşları içinde son yolculuğuna uğurlandı.

Tengiz'in yeğeni Cengiz Mandalinci, dayısının Cevat Şakir Kabaağaçlı'nın tavsiyesi ile Turgutreis'e okaliptüs ağaçları diktiğini söyledi.Yorumlar
Ad Soyad
E-Posta
Ba?l?k
Yorum
Cihan Yemişçi
06/06/2018
Bilmiyorsan, bilene saygı duy
Nasıl bir millet haline geldik, yazık. Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmak ne kolay. Okumadan fikir serdetmek, tartışmak. Her bilim dalının bir disiplini, usulü, metodu vardır. Bunun eğitimini almadan uzmanına mesleğini öğretmeye çalışmak, en hafifinden "tereciye tere satmaya kalkışmak"tır. Burada kimseye tarih metodu öğretecek değilim, fakat sözlü tarih belgesel tarihle çelişmiyor, aksine destekliyorsa; tarihin eleştirel süzgeciyle kullanılabilir kaynakları arasına girer. Gelibolulu Mustafa Âli, Künhü'l-ahbâr'ında Turgut Reis'in babası "Veli nâm raiyyet" olarak belirtmiş, memleketi de Saravulos demiştir. 16.yy.ın ilk iki tahrir defterinde de Saravulos nahiyesi ve Veli adlı kişi tespit olunmuştur. işbu Saravulos ise bugünkü Turgutreis bünyesindeki Karabağ'dır. Bu bilgiyi Conte de Brantome da teyit eder vs. Makalelerimi burada tekrar yazdırmayın bana. Ya açın okuyun, öyle cevap yazın, veyahut da bilgiye ve bilene saygı duyun. Hariçten gazel okumayın. Hele de Kadir Mısıroğlu gibi deli raporlu bir şarlatanı öne sürerek mesleğimize kara çalmayın. Yoksa bu noktada ilber Ortaylı'nın dilinden "zerzevat"a cehalet yakıştırması yapmak bizim için meşru hale gelmektedir. Velhasıl, "anlayana sivrisinek saz, anlamayana davul zurna da az"dır.
zerzavat:)
17/04/2018
zerzavatım
engin tarih bilgili arkadaşım sözlü tarihten yani dedikodu yada kulaktan dolma bilgile değil belgen varsa yazılı koy ortaya.gerçek dediğin bilgiler komik kendi ağzınla sözlü tarih yada treisin babasının adı veli olduğu için torunudur die kesin hükümdesin.bodrumda veli isimli en az 500 kişi vardır.tarihi mahfettiniz.fesli kadir gibisin maşallah.bahsettin tarihte soyadı olmadı için şu soyadlılar ordan gelme deme şansın yok.ayrıca atatürkün bile konyamı malatyamı ordan selaniğe gittiği bile kesin değilken böyle kesin hükümlere varmak olmaz.kimseye rant sağlamaya çalışmayın kesin olmayan bilgilerle.yatağan turgut ksabasıda sahiplenmektedir treisi.tarih belgeyle olur kulaktan dolma sözlerle değil.yarın başkası ben treis torunuyum dedemin adı veli işim derse ne diyeceksin.sendede yazılı belge yok bunu iddaa eden vatandaştada.lütfen ciddi olalım.
Cihan Yemişçi
30/03/2018
Kişi bilmediğinin düşmanıdır
Zevatın biri, bilgi eksikliğine bakmadan yorum yazmış. Hem bir tarihçi hem de Turgut Reis hakkında akademik çalışmalar yapmış biri olarak diyorum ki, soyağacı tek tarihi kaynak değildir. Turgut Reis hakkında Bodrum'da yaptığımız iki sempozyumda da ilgili verileri paylaştık. Kitap olarak da yayınlandı. Bilmemek ayıp değildir, ama cehaletine rağmen ahkam kesmek ayıptır. Birkaç önemli Osmanlı kaynağında Turgut Reis'in babasının adı net bir şekilde Veli olarak kayıtlıdır. Tahrir defterlerinde de kaydı kuydu mevcuttur. Yeri de yurdu da bellidir. Ayrıca şahsın sözlü tarih aktarımı diye bir olgudan haberdar olmadığı da aşikardır. Rahmetli Haris Bey'in mensup olduğu Tengiz ailesi, ilaveten Mandalinci ve Pekdemir ailelerinin Turgut Reis'in babasının soyundan geldiği bilinmektedir. Ünlü Türk denizcisinin kardeşlerinden ilerleyen soyun bir kolu bu şekilde Bodrum'da devam etmektedir. Dolayısıyla ailenin cedleri ve büyük amcaları olan Turgut Reis'e ithafen rabıtaları doğru ve yerindedir. Velhasıl, haber başlığında ve içeriğinde hata yoktur. "Ağzı olan konuşuyor" zihniyetinden kurtulalım lütfen. Haris Tengiz'e Allah'tan rahmet, geride kalanlarına ise sabırlar dilerim.
gerçek
07/03/2018
gerçek
sn.kent tv soyağaçı bile 1850 yi gösterirken gerçek dışı haber yayınlamayın.turgutreisn anası babası kim o bile tam bilinmesken 500 sene sonraki torunumu bilinecek.lütfennvunhaberin başlını değiştirin.

Ayhan Ongun
Serdar Karcılıoğlu
Yalçın Dümer
Taner Uysal
Can Pulak
Berna Aysu
Ayşenur Tanrıverdi
www.kenttv.net © 2000 - 2019 | KAYIN YAYINCILIK RADYO TV . A.ޞ. | Cumhuriyet Mah. Kibris Şehitleri Cad. OASİS AVM 3. Kisim No:314 BODRUM - MUĞLA | Tel: 0252 317 30 30