17°
Hava Durumu
Hissedilen : 17.9°
Gorus Mesafesi : 10.0 Km
Basinc : 1021 hPa
Ruzgar : 9.7 Km/S - KB
Nem : 67%
canlı izle
BELEDİYE MECLİS TOPLANTISI YAPILDI
Tarih: 07/02/2018
Kaynak: Kent Haber
BELEDİYE MECLİS TOPLANTISI YAPILDI
Bodrum Belediyesi Şubat ayı olağan meclis toplantısında 7 gündem maddesi ve 2 ek madde ele alındı. Ek gündem maddelerinden biri ise geçtiğimiz ayki toplantıda alınan ‘Bodrum Belediyesi hizmetlerinde çalışan taşeron işçilerin kadroya alınması için bir şirket kurulması ve bununla ilgili her türlü iş ve işlemi yürütmek üzere belediye başkanına yetki verilmesi’ kararının iptal edilip, İçişleri Bakanlığı Mahalli İdareler Genel Müdürlüğü'nün belirlediği formatta yeni bir meclis kararının alınmasının görüşülmesi idi.

Konacık Mahallesi'nde bulunan Bodrum Belediyesi Herodot Kültür ve Sanat Merkezi'nde gerçekleştirilen toplantıyı Başkan Mehmet Kocadon’un resmi izinde olmasından dolayı Başkan Vekili Dursun Göktepe yönetti. Resmi izinde olan Başkan Mehmet Kocadon toplantıyı katılımcılar arasından takip etti. Toplantıyı izleyenler arasında Ak Parti Bodrum İlçe Başkanı Ömer Özmen ile İyi Parti Bodrum İlçe Başkanı Mehmet Onur Şahbaz da vardı.

Toplantının başında ‘Güvercinlik Mahallesi kıyı kenar çizgisinin deniz tarafında kalan bir kısım alana yönelik olarak hazırlanan iskele, denize girme ve güneşlenme amaçlı 1/5000 ölçekli nazım ve 1/1000 ölçekli uygulama imar planı teklifi Çevre ve Şehircilik Bakanlığının E-17476 sayılı yazısı ile Bodrum Belediyesine iletilip kurum görüşünün istenmesi’ ile ilgili madde oy birliği ile gündeme alındı.

Toplantının ilk gündem maddesi olan Akyarlar Mahallesi Karaincir Mevkiinde, İskele Amaçlı 1/5000 ölçekli Nazım ve 1/1000 ölçekli Uygulama İmar Planı teklifine ilişkin, Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca istenen Kurum görüşünün görüşüldüğü maddede İmar Komisyonunun verdiği uygun değildir görüşü oybirliği ile kabul edildi. 2 ve 3’üncü maddeler oybirliği ile kabul edilirken 5’inci gündem maddesi olan ‘Torba Mahallesi’nde bulunan, kıyı kenar çizgisinin deniz tarafında kalan bir kısım alanda, İskele Amaçlı 1/5000 ölçekli Nazım ve 1/1000 ölçekli Uygulama İmar Planına ilişkin verilecek Kurum görüşünün görüşüldüğü madde ise talep sahiplerinin taleplerini geri çekmeleri nedeniyle oylanmadı. 6 ve 7’inci maddeler ile toplantının başında gündeme alınan madde imar komisyonuna havale edildi.

Toplantının en dikkat çeken maddesi ise ‘696 sayılı KHK kapsamında şirket kurulması için alınmış olan Belediye Meclisinin 04.01.2018 tarih ve 2018/29 sayılı kararının iptal edilerek, İçişleri Bakanlığı Mahalli İdareler Genel Müdürlüğünün 11.01.2018 tarih ve ilgili yazısına istinaden yeni bir karar alınmasının görüşülmesi’ idi.

Bu madde görüşüldüğü maddede “İçişleri Bakanlığı Mahalli İdareler Genel Müdürlüğünün 11.01.2018 tarih ve 1075 sayılı yazısıyla belediyelerin kuracakları şirketlerin ve bu konuda alınacak meclis kararının bakanlık yazısından gönderilen formata uygun olarak alınması gerektiği belirtildiğinden belediye meclisinde daha önce alınmış söz konusu kararın iptal edilerek bakanlık yazısı doğrultusunda yeni bir meclis kararı alınması gerekmektedir. Biz geçtiğimiz ayki toplantıda çalışanlarımızın mağdur olmaması için sadece bir şirketin kurulması kararını almıştık. Ancak bakanlık bize resmi yazı göndererek örnek meclis kararını, örnek sözleşme taslağını ve gerekçelerini bildirdi. Buna uygun meclis kararının alınmasını ve bu şekilde başvuruda bulunulmasını istedi. Biz de bu yüzden konuyu meclis gündemine getirdik” denildi.

Başkan Vekili Dursun Göktepe ise “Anladığımız kadarıyla bu şirketin kurulması için bakanlığın istediği formatta yeni bir meclis kararı isteniyor” dedi.

Bağımsız meclis üyelerinden Şakir Açıkgöz ise “Ben geçtiğimiz oturumda ret vermiştim ama bu aşamadan sonra evet diyeceğim. Ret dememin sebebi böyle önemli bir konunun önerge olarak gelmesiydi. Bugünkü teklif de yeni geldi, gündem maddesinde yine yok. Biz de baktık araştırdık, yasal bir zorunluluk artık” ifadelerini kullandı.

Gündem maddesi oybirliği ile kabul edildi. Konu ile ilgili kararın önümüzdeki toplantılarda görüşülmesi bekleniyor.


Yorumlar
Ad Soyad
E-Posta
Ba?l?k
Yorum

Ayhan Ongun
Serdar Karcılıoğlu
Yalçın Dümer
Taner Uysal
Can Pulak
Berna Aysu
Ayşenur Tanrıverdi
www.kenttv.net © 2000 - 2018 | KAYIN YAYINCILIK RADYO TV . A.ޞ. | Cumhuriyet Mah. Kibris Şehitleri Cad. OASİS AVM 3. Kisim No:314 BODRUM - MUĞLA | Tel: 0252 317 30 30