17°
Hava Durumu
Hissedilen : 17.9°
Gorus Mesafesi : 10.0 Km
Basinc : 1021 hPa
Ruzgar : 9.7 Km/S - KB
Nem : 67%
canlı izle
DENİZLERİMİZDE BALIK TÜKENİYOR!
Tarih: 07/02/2018
Kaynak: Kent Haber
DENİZLERİMİZDE BALIK TÜKENİYOR!
Bilinçsiz avlanma, denizlerimizdeki balık sayısını günden güne azaltıyor. Bu durum balık fiyatlarına yansırken, kıyıdan avlananlar da artık eskisi gibi balık tutamadıklarını söylüyor.

Türkiye denizlerinde ve Bodrum’daki bilinçsiz avlanma, balık sayısı ve çeşidinde azalmaya neden oluyor. Av yasaklarına uymama, avlanma esnasında balıkların yuvalarının ve beslenme alanlarının bozulması, büyük balıkların yanında yavru balıkların da avlanması gibi nedenler, yaşanan durumun başlıca sebeplerinden. Belirlenen kurallara uyarak balıkçılık yapanlar ise bu sorundan muzdarip. Denize küçük tekneleri ile açılan kimi balıkçılar 3 kupez ile döndüklerini söylüyor.

Balık kıtlığı tezgahlarda fiyatlara da yansıyor. Bugünlerde balıkçı tezgahlarında deniz levreğinin kilosu 45-50 TL, çipura 25 TL, hamsi 15-20 TL civarında satılıyor. Bodrum Limanı’ndaki balıkçılardan Zeki Şenol konu ile ilgili Kent Haber’e yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Eskiden hem çeşit çoktu, hem de fiyatlar daha iyiydi. Şimdi balık az olduğu için balıkçılar tuttuklarını İzmir’e İstanbul’a yolluyorlar, buraya balık kalmıyor. Aslında balığa talep çok, balık az. Bir kasa hamsinin bize gelişi 150 TL. biz de kilosunu 15-20 TL arasında satıyoruz. Balık fiyatlarında geçen seneye göre yüzde 80 artış var” dedi.

Denizde balığın oldukça azaldığını da sözlerine ekleyen Zeki Şenol, “Böyle giderse 5 sene sonra balık biter. Denizde balığın azalmasının en büyük sebebi yanlış avlanma. Bir de avlanma yasakları yanlış dönemlerde konuluyor. Yeniden düzenlenmesi gerekiyor, biraz daha geriye çekilmesi lazım. Bence torunlarımız balık göremeyecek. Balığın ne olduğunu bilemeyecekler” diye konuştu.

Bir başka balıkçı ise “Eskiden tezgahımız daha zengindi. Troller yüzünden şimdi denizlerimizde balık kalmadı” dedi.

Bitez Koyu’nda kıyıdan oltası ile balık avlayan Mustafa Çakırcı ise “Şu anda balık bitmiş diyebilirim. Eskiden çok güzel levrekler, çipuralar, kofanalar alırdık. Bu aralar onları yakalamak çok zor. Kıyı balıkçıları da artık başka bölgelere gidiyorlar, kimileri de tekne ile açılıyor” diye konuştu.

Kıyıdan olta ile balık tutanlar da önceki yıllara nazaran tuttukları balık sayısında aşırı bir düşüşün olduğunu söylüyor. Kimi balık tutkunları ise elleri boş döndükleri için avlanmaya gitmediklerini ifade ediyor.

Yorumlar
Ad Soyad
E-Posta
Ba?l?k
Yorum

Ayhan Ongun
Serdar Karcılıoğlu
Yalçın Dümer
Taner Uysal
Can Pulak
Berna Aysu
Ayşenur Tanrıverdi
www.kenttv.net © 2000 - 2018 | KAYIN YAYINCILIK RADYO TV . A.ޞ. | Cumhuriyet Mah. Kibris Şehitleri Cad. OASİS AVM 3. Kisim No:314 BODRUM - MUĞLA | Tel: 0252 317 30 30