17°
Hava Durumu
Hissedilen : 17.9°
Gorus Mesafesi : 10.0 Km
Basinc : 1021 hPa
Ruzgar : 9.7 Km/S - KB
Nem : 67%
canlı izle
5 YILDIR KENDİ ELEKTRİĞİNİ ÜRETİYOR
Tarih: 05/02/2018
Kaynak: Kent Haber
5 YILDIR KENDİ ELEKTRİĞİNİ ÜRETİYOR
Bodrum’da yaşayan Elektrik Mühendisi Yaşar Aksöyek, 2012 yılından bu yana evinin elektriğinin yüzde 80’ini kendisi üretiyor. Aksöyek, çatısına kurduğu 16 panelli hibrit sistem ile 5 yılda (20 bin TL) maliyetini çıkarmış durumda.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak'ın yerli ve milli enerji kaynaklarının artırılması projesi ekonomi paketi ile desteklendi. Ürettiği elektriği satanlar gelir vergisinden muaf esnaf kapsamına alındı. Yenilenebilir enerji kaynaklarından elektrik enerjisi üretimi teşvik ediliyor. Vatandaşlar sahibi olduğu ya da kiraladığı konutta, lisanssız yürütülebilecek faaliyetler kapsamında, kurdukları çatı ve cephe uygulamalı yenilenebilir enerji kaynaklarına dayalı ve kurulu gücü azami 10 kW olan, elektrik üretim tesisinden ürettikleri elektrik enerjisini son kaynak tedarik şirketlerine satan kişiler, gelir vergisinden muaf esnaf kapsamında sayılıyor. Bu şekilde ürettikleri elektriği tedarik şirketlerine satan kişilerin belge düzenleme, defter tutma, beyanname verme yükümlülüğü olmuyor.

2012 yılından bu yana evinin elektriğini üreten Elektrik Mühendisi Yaşar Aksöyek, çatısına kurduğu sistemin maliyetini 5 yılda çıkardığını belirterek “5 yıldır kendi elektriğimi üretiyorum. Her yıl 4 bin lira karım oldu. 2012 senesinde 4 bin 750 lira elektrik parası öderken şimdi senede 750 lira para ödüyorum. Çok basit bir sistem ama bürokrasiden dolayı bugüne kadar kimse yapamıyor. Şuanda 16 panelim var günde ortalama, yıl bazında 10 KW Saat üretiyorum. Zaten bir evin, bizim evin kullanıldığı da 12-13 KW Saat, 3 KW Saatinin de parasını ödüyorum” dedi.

Teşvikin çok güzel olduğunu fakat prosedürlerin çok ağır olduğunu söyleyen Aksöyek, “Prosedürler çok ağır olunca kimseye yapamıyoruz zaten. Yani benden kaç kişi istedi ama prosedürleri geçemediğim için mantıksız bir üç saat, üç tane çift yönlü sayaç taktırıyorlar bunların hepsi para. O zamanda söylediğimiz zaman kişiye pahalı geliyor yani 5 yılda 6 yılda kurtarması lazım şeyin yapılan işin. O zaman 6 yılda kurtarmıyor 10 yıla yayılıyor. 10 yıla yayıldığını söyleyince de kimse yaptırmak, herkes yaptırmaktan vazgeçiyor. Evet, evet prosedürlerin çok azalması lazım ve bu işi mühendisler her şehirde mühendisler odası yüklensin bu işi kendi sorumluluğuna alsın. Dağıtım şirketi ile mühendis, elektrik mühendisleri odası beraber çalışırsa bu iş ancak kurtulur yoksa çok zor. Valla bu çok güzel bir şey, ben 5 yıldır Bodrum’u yeşil kent yapmak istiyordum bir türlü yapamadım ama bu boş çatıları muhakkak ve muhakkak güneş enerjisi ile donatmamız lazım” diye konuştu.

Yorumlar
Ad Soyad
E-Posta
Ba?l?k
Yorum
Mustafa Çetinel
10/02/2018
Temas
Merhaba, Yaşar bey ile temasa geçmek istiyorum. Mail adresi ve/veya telefon numarası varsa ve bana bildirebilirseniz, makbüle geçer. Selamlarımla, Mustafa Çetinel

Ayhan Ongun
Serdar Karcılıoğlu
Yalçın Dümer
Taner Uysal
Can Pulak
Berna Aysu
Ayşenur Tanrıverdi
www.kenttv.net © 2000 - 2019 | KAYIN YAYINCILIK RADYO TV . A.ޞ. | Cumhuriyet Mah. Kibris Şehitleri Cad. OASİS AVM 3. Kisim No:314 BODRUM - MUĞLA | Tel: 0252 317 30 30