17°
Hava Durumu
Hissedilen : 17.9°
Gorus Mesafesi : 10.0 Km
Basinc : 1021 hPa
Ruzgar : 9.7 Km/S - KB
Nem : 67%
canlı izle
İŞ ATÖLYESİ YIKILDI, YERİNE OKUL YAPILIYOR
Tarih: 05/02/2018
Kaynak: Kent Haber
İŞ ATÖLYESİ YIKILDI, YERİNE OKUL YAPILIYOR
Bodrum’un İslamhaneleri Mahallesinde bulunan ve Bodrum Engelliler Derneği’ne 2010 yılında ”Korumalı İş Atölyesi” yapılmak üzere tahsis edilen araziye inşa edilen bina, tahsisin iptalinin ardından yıkıldı. Binanın yerine şu anda Milli Eğitim Bakanlığınca okul yapılıyor.

2010 yılında, MEB Strateji Geliştirme Başkanlığı’nın genelgesi ile Bodrum Engelliler Derneği’ne tahsis edilen okulun arsasına, mimari projesi ”Korumalı İş Atölyesi” olarak çizildi. Çalışmalar kapsamında kaba inşaatı tamamlanan binaya engelli rampası ve ilave mutfak da yapılmıştı. Bir süre sonra Muğla Valiliği ”Söz konusu derneğin, tahsis edilen binayı amacı dışında kullandığı, binayı merkez göstererek dolandırıcılık yapıldığı yönünde Cumhuriyet savcılığına da suç duyurusunda bulunulduğundan, adı geçen derneğe yapılan geçici tahsisin iptali” için 13 Aralık 2012 yılında Bodrum Kaymakamlığı’na yazı göndererek gereğinin yapılmasını istedi.

Tahsisi iptal edilen araziye ”Korumalı İş Atölyesi” için inşa edilen kaba inşaat yıkıldı. Arazide Milli Eğitim Bakanlığınca anaokulu yapılmak üzere yeniden inşaata başlandı.

Tahsis süreci sürecinde dernek üyesi olan Ali Peltek konu ile ilgili yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

“Bahse konu olan tarihte dernek üyesiydim. Bir kere seçime katıldık. Seçtiğimiz başkan ve yönetim kurulu, seçim sonrası ”İktisadi Ortak” alma kararı verdi. Muazzam projelerden, atılımlardan bahsedildi. Bizim için en önemli proje, ”Korumalı İş Atölyesi” idi. İslamhaneleri’nde bulunan eski Köy İlkokulu’nun bahçesi düzenlendi. Temel atılıp, kaba inşaat bitirildi. İki tane engelli arkadaşımız orada işe başladı. ”İktisadi Ortak” adı altında dernek çalışmasına dahil edilen yapılanma, Ortakent’te üç katlı bir binayı kiraladı. Duyduklarımıza göre orada 20 kişiye yakın istihdam edilmiş çalışan varmış. ‘Duyduklarımıza’ göre diyorum, zira biz engelli üyeler oraya yaklaştırılmadık. İlk dikkatimi çeken şey bu olmuştu. Yönetim kurulu üyelerimiz orada istihdam edildi. Şirket hatlı telefonlar verildi ama biz olayların seyri hakkında bilgilendirilmedik bile. Şu an Bodrum Adliyesi’nde davası devam eden olaylar zinciri, o vakitler biz üyelere açıklanmadı. Sonradan öğrendik ki; iddiaya göre, vatandaşın biri, sahte kimlikle Bodrum Kaymakamlığına, Bodrum Belediyesi’ne, Bodrum Ticaret Odası’na projeler sunmuş, ”Engellilik” adını kullanarak bizleri malzeme yapmış. 2012 yılında İktisadi Ortaklık adına bastırılmış çeklerle malzeme alan, yanında 20 kişi istihdam eden bu yapılanma, karşılığı olmayan çeklerden dolayı çöktü. Bizler, uğruna projeler geliştirip, hayaller kurduğumuz binaya bakıp durduk. Haliyle, devletimiz oraya okul yapmak için adımlarını atmış bulunuyor. Bizim için yapılan bina yıkılıp, yerine okul yapılıyor. Gönül isterdi ki, milli servet hükmünde olan o bina yıkılmayıp, amacına uygun bir şekilde kullanılsın. 6 yıldan bu yana davası devam eden ”Bodrum Engelliler Derneği İktisadi İşletmesi” olayı aydınlanmadı halihazırda. Camia olarak kazanımlarımız çok sınırlı. Üstüne bir de böylesi art niyetli yapılanmalar, bizleri rotasından uzaklaştırıyor. ”STK Keneleri’‘ ve ”STK Sırtlanları” olarak adlandırdığım şahıs ve gruplara karşı, adli caydırıcılık unsurları yerini almalıdır. Umarım bu dava en kısa zamanda sonuçlanıp, failleri ve sorumluları cezalandırılarak, emsal teşkil edecek şekilde karara bağlanır” dedi.

Bodrum Yarımada Engelli Haklarını Koruma Derneği Başkanı Esma Ezenel ise “Dolandırıcılık iddiasıyla arazinin tahsisi dernekten geri alındı. Dernek ile ilgili dava da halen sürüyor. Biz orayı tahsisin iptal edilmesinin ardından kendi derneğimiz için yeniden istedik. Oraya Milli Eğitim Bakanlığınca okul yapılacağını öğrendik. Okulun yapımı bir süre önce başladı” dedi.


Yorumlar
Ad Soyad
E-Posta
Ba?l?k
Yorum

Ayhan Ongun
Serdar Karcılıoğlu
Yalçın Dümer
Taner Uysal
Can Pulak
Berna Aysu
Ayşenur Tanrıverdi
www.kenttv.net © 2000 - 2018 | KAYIN YAYINCILIK RADYO TV . A.ޞ. | Cumhuriyet Mah. Kibris Şehitleri Cad. OASİS AVM 3. Kisim No:314 BODRUM - MUĞLA | Tel: 0252 317 30 30