17°
Hava Durumu
Hissedilen : 17.9°
Gorus Mesafesi : 10.0 Km
Basinc : 1021 hPa
Ruzgar : 9.7 Km/S - KB
Nem : 67%
canlı izle
BkMM ŞUBAT AYI TOPLANTISINI YAPTI
Tarih: 05/02/2018
Kaynak: Kent Haber
BkMM ŞUBAT AYI TOPLANTISINI YAPTI
Gazeteci-Yazar Ayhan Ongun’un moderatörlüğünü yaptığı, altı yıldır aralıksız olarak sürdürülen Bodrum Küçük Millet Meclisi’nin şubat ayı gündemi; Afrin harekatı ve Türkiye’nin Güvenlik Politikaları idi.

Farklı siyasi görüşlerden Sivil Toplum Kuruluşu ve siyasi parti temsilcilerinin katılarak gündeme ilişkin görüşlerini özgürce ifade ettiği toplantıda, tartışma ve polemik yerine ortak akıl arayışı öne çıkıyor. Türkiye'de 28 ilde eşzamanlı olarak gerçekleştirilen toplantıların sonucunda ortaya çıkan ortak payda raporları kamuoyuyla paylaşılıyor. Toplantının başında gündemle ilgili hazırlanan bir sunum katılımcılarla paylaşıldı.

Toplantıda söz alarak konuşan katılımcıların öne sürdüğü görüşlerin sonunda ortaya çıkan ortak fikirler şu konularda yoğunlaştı.

“Afrin Harekatı, güvenlik amaçlı yapılan bir operasyondur, ancak böyle bir harekata gerek olmayacak tedbirlerin alınması gerekirken başlangıçta bazı yanlış politikalar izlenmiştir. Uluslararası ilişkilerde ebedi dost, ezeli düşman yoktur. Ülkelerin konjoktürel çıkarlarına göre değişkenlik gösteren ilişkiler vardır. Dün hatalı olmak bugün haklı olmaya engel olmadığı gibi, bugün haklı olmak, yarın haksız duruma düşmemenin de garantisi değildir."

Konuşmacıların büyük bölümü Afrin harekatının bir savaş değil, Türkiye’nin sınır güvenliğini sağlamak için yaptığı bir operasyon fikrinde birleşti. İçerde sorunlar çözmeden dışarıda terörün önlenmesinin güçlüğüne dikkat çeken konuşmacılar, operasyon sonrası Türkiye’nin izleyeceği politikanın önemine vurgu yaptılar. Bu harekatı iktidarın iç siyasette sıkışan elini güçlendirmek için yapıldığını iddia eden konuşmacıların da olduğu toplantıda, ortak görüşlerden biri de emperyalizme karşı mücadelenin her zamankinden daha önemli hale geldiği ve bizim yıllardır müttefik olarak gördüğümüz ülkelerin bugün uyguladığı iki yüzlü politikalardan ders alınması gerektiğiydi. Toplumsal duyarlılıkların artırılması gerektiği, hata ve yanlışlarımızı sorgulamamızın, kendimizle yüzleşmenin zamanının geldiği belirtilen konuşmalarda, sonuç olarak toplumun birbirini anlama, dinleme ve tahammül kültürünün artırılmasında bu tür toplantıların çok önemli olduğuna değinildi.

Toplantının moderatörü Ayhan Ongun’da toplantı sonunda yaptığı konuşmada, ısrarla altı yıldır devam ettirdikleri bu toplantılar sayesinde ülkemizin zenginliği kabul edilecek farklı düşüncedeki insanların bir masa etrafında oturarak, ülke sorunları ve çözüm yollarına ilişkin ortak akıl arayışlarını sürdürmelerinin demokrasimiz açısından çok önemli olduğunu söyledi.
Yorumlar
Ad Soyad
E-Posta
Ba?l?k
Yorum

Ayhan Ongun
Serdar Karcılıoğlu
Yalçın Dümer
Taner Uysal
Can Pulak
Berna Aysu
Ayşenur Tanrıverdi
www.kenttv.net © 2000 - 2018 | KAYIN YAYINCILIK RADYO TV . A.ޞ. | Cumhuriyet Mah. Kibris Şehitleri Cad. OASİS AVM 3. Kisim No:314 BODRUM - MUĞLA | Tel: 0252 317 30 30