17°
Hava Durumu
Hissedilen : 17.9°
Gorus Mesafesi : 10.0 Km
Basinc : 1021 hPa
Ruzgar : 9.7 Km/S - KB
Nem : 67%
canlı izle
VEDA ZİYARETİNDE ÇARPICI AÇIKLAMALAR
Tarih: 03/02/2018
Kaynak: Kent Haber
VEDA ZİYARETİNDE ÇARPICI AÇIKLAMALAR
1999 yılından beri Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Başkanlığını yürüten ve yeni dönemde aday olmayacağını açıklayan Başaran Ulusoy, Bodrum’a veda ziyareti gerçekleştirdi. Ulusoy 24 Şubat günü gerçekleştirilecek TÜRSAB Kongresi’ni varoluş kongresi olarak nitelendirdi.

Sabah saatlerinde Marina Yacht Club’ta gerçekleştirilen toplantıya Ulusoy’un yanı sıra TÜRSAB Bodrum Bölgesel Yürütme Kurulu Başkanı Sevinç Gökbel ve çok sayıda turizmci katıldı.

Toplantının başında bir konuşma yapan Sevinç Gökbel, “Hepimizin alışık olmadığı bir süreç ve tsunamilerden geçiyoruz. Hepimizin esas neye ihtiyacı olduğunu biliyoruz. Bu iş ve aştan önce birlik, beraberlik, dayanışma ve cesaretle mücadeleye ihtiyacımız var. 2018 pek çok konuyu aşıp güneşin de parladığı bir süreç olacak. İşimizin de biraz daha netleşebildiği umut dolu bir yıl olacağı düşüncesindeyiz. Ben sabrı ve sukuneti sayın Başaran Ulusoy’dan öğrendim. Benim gibi atışı serbest, konuşmayı seven birisi için çok büyük bir gelişme ama öğreneceğimiz çok şey var” diye konuştu.

Daha sonra kürsüye gelen Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Başkanı Başaran Ulusoy, şöyle dedi:

“Bugün hiç siyasete girmeden, kimseyle uğraşmadan, bir veda sohbetine geldim. Sizlerin sayesinde almış olduğumuz reylerle itimadınıza mazhar olduk ve görevimizi elimizden geldiği kadar gayretle, sabırla, azimle yapmaya çalıştık. Bodrum’daki meslektaşlarıma katılımlarından dolayı teşekkür ediyorum. Maalesef 1972’de başlayan TÜRSAB macerasında ne yaptık? Siyaset içine girmeye çalıştı, kesinlikle sokmadık. Cemaatlerin hiç birisini içine koymadık. Ötekileştirmedik, etnik düşünceleri, bölgeciliği sokmadık. Benim için Erzurum ne ise Bodrum’da odur. Bu amaçla size hizmet etmeye çalıştık.”

24 Şubat günü gerçekleştirilecek TÜRSAB Kongresi’ne atıfta bulunan Ulusoy, “Kimi arkadaşlarımız turizmde engelleri kaldıracağız diyor. Kim engel koymuş? Ben mi koydum? Bunu söyleyenler 2002 yılından bu yana benimle beraber çalışanlar. 2002 yılından beri çalışıyorsun, 15 sene benimle berabersin, ne oldu? Şimdi onu anlatacağım. 10 yıldır bir çatı meselesi var, ben bunu teşkilatıma hissetirmeden saf dışı bıraktım. Mücadeleyi ne şekilde yaptığımı arkadaşlarım gayet iyi biliyorlar. Çatı dediğim şu TÜROB otelciler, TYD yatırımcılar, TÜROB rehberler, TÜRSAB bir çatı altında toplansın. Kardeşi ne çatısı, benim çatım bana yetiyor. Hangi çatıdan bahsediyorsunuz. Yatırımcı binasını yapar, Allah’ın selameti başına olsun, gitsin. Rehberler bizim elemanımız, bizim memurumuz. Aynı çatı altında ne işimiz var? Otelcilerle karşılıklı münasebetlerimiz var. Çatıya müsaade etmedik. Müsaade etseydik TÜRSAB 5 sene sonra erirdi. Evet, 2 buçuk tane tur operatörüne teslim etmedim. Eğer istiyorsanız siz edin. Genel kurul bunun kararını versin. Aynı çatı altında erimek mi, yoksa müstakil olarak TÜRSAB’ı yürütmek mi, karar sizlerindir. Onun için bu genel kurul varoluş kongresidir” dedi.

Yapılacak TURSAB kongresini bir var oluş kongresi olarak niteleyen Ulusoy, “TÜRSAB’ın 250 milyon TL borcu var diyorlar. Arıyorum bu borcu bulamıyorum. Madem bu borç var, neden bu kadar başkan olmaya heveslisin? Arkadaş 5 bin kişinin kongreye gelişine yardımcı olacakmış, uçağını verecekmiş, otelini verecekmiş. TÜRSAB’ta satılık yer yok. TÜRSAB’ın mal varlığı borcunun 5-6 misli büyüklüğündedir. Yani burada meseleleri ortaya koymaktansa acaba TÜRSAB’ı nasıl yaralarım, gazetelerde ve televizyonlarda TÜRSAB’ı nasıl kötülerim derdindeler. Bir gün buraya geleceğini hesap ediyorsan o zaman söylemlerine dikkat edeceksin. Maalesef TÜRSAB’ta son 3 yıldır arzu etmediğimiz, sizlerin hak etmediği şeyler oluyor. Ama biz uğraşıyoruz, gelecekte çocuklarınıza, ortaklarınıza bırakacağını bir meslek kuruluşunun bu şekilde yerlerde sürünmesine müsaade etmemeniz lazım. Ben bu genel kuruldan sonra köşeme çekileceğim. Ama varoluş kongresinde istikrarın olacağı, tecrübenin var olacağı arkadaşlarıma destek verin. Bunu görmüyorsunuz, ben 17 yıldır bu mücadeleyi yaptım. Bodrum bizim belleğimizde önemli bir yeri bulunan kent. Bodrum bir simgedir. Her zaman önemserim, her zaman destek veririm. Sevinç hanımın bölge menfaati için ne istediyse yerine getirmeye çalıştım. Şimdi birlik zamanı” ifadelerini kullandı.

Başaran Ulusoy, “TÜRSAB’ın önüne kimse çıkamaz. TÜRSAB’ı sırtlayacak olan üyeleridir. Önce bunu öğrenmeleri lazım. Maalesef fazla bir şey söyleyemiyorum, bunlar benim içimden çıkmış. Benim eserim, benim kabahatim. Ben bu kabahati kabul ediyorum ve özür diliyorum. Ama ben böyle öğretmedim. Bunlara efendi davranmayı, saygılı olmayı öğrettim. Genel kurulda Allah sağlık verirse bunları anlatmaya çalışacağız. Ama geldiğimiz nokta iç açıcı bir nokta değil. Sabrettim, emek verdim, gayret gösterdim ama bunun karşılığı bu olmamalıydı” dedi.

Ulusoy, konuşmasının ardından sorularını olursa yanıtlayabilirim dedi.

Söz alan Mustafa Demir isimli turizmci “Biz Firuz Bey Bağlıkaya’nın ekibinde burada form topladık. Kiralık bir adam değilim, bir acentam var. İkincisi kongrede buradan İstanbul’a gidemeyenler gidebilsin diye bir otelciden 60 kişilik uçak ve koltuk ayarladık. Aradığımız insanların hiç birisine ‘oyunu şu şahsa verirseniz sizi göndereceğiz’ demedik. O yüzden buradaki ithamların yanlış olduğunu ifade etmek istiyorum. Çünkü burada böyle bir şey yok” şeklinde konuştu.

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Başkanı Başaran Ulusoy ise Demir’e cevaben “Ben Bodrum’u kastetmedim. Firuz Bey’in 2 gün önce internette çıkan bir beyanatında otel, uçak ve tümüne yardımcı olacağım dediği için söyledim. Eğer böyle bir niyeti varsa gelsin parayı TÜRSAB’a versin. Bunu eşit şekilde verelim. Yani birisi sponsor olacak, diğeri sponsor bulamayacak. Van’lı sponsor bulamayacak, adalet i bu. Ben kimseyi zan altında bırakmadan gelen olarak konuştum” diye konuştu.

Toplantıda yeniden söz alan TÜRSAB Bodrum Bölgesel Yürütme Kurulu Başkanı Sevinç Gökbel, restorasyon çalışmaları kapsamında kapatılan Bodrum Kalesi’ne değinerek “Karşımızda Bodrum Kalesi ve su altı müzesi var. Acentelerimiz için çok önemli bir gelir kapısı. Şu anda 2 yıllığına kapatıldı ama ne zaman açılacağını bilmiyoruz. Kalenin restorasyonu ile ilgili ciddi endişelerimiz var. Bodrum’a, tarihine ve ekmeğinize katkınızı bekliyoruz” dedi. Gökbel ardından Başaran Ulusoy’a çeşitli hediyeler takdim etti.

Yorumlar
Ad Soyad
E-Posta
Ba?l?k
Yorum

Ayhan Ongun
Serdar Karcılıoğlu
Yalçın Dümer
Taner Uysal
Can Pulak
Berna Aysu
Ayşenur Tanrıverdi
www.kenttv.net © 2000 - 2018 | KAYIN YAYINCILIK RADYO TV . A.ޞ. | Cumhuriyet Mah. Kibris Şehitleri Cad. OASİS AVM 3. Kisim No:314 BODRUM - MUĞLA | Tel: 0252 317 30 30