17°
Hava Durumu
Hissedilen : 17.9°
Gorus Mesafesi : 10.0 Km
Basinc : 1021 hPa
Ruzgar : 9.7 Km/S - KB
Nem : 67%
canlı izle
GİTARIN PROFESÖRÜ KENT HABER'E KONUŞTU
Tarih: 01/02/2018
Kaynak: Kent Haber
GİTARIN PROFESÖRÜ KENT HABER'E KONUŞTU
‘Gitarın profesörü’ diye anılan gitar virtüözü Ahmet Kanneci, Kent Haber’e özel açıklamalar yaptı. 40 yıllık sanat hayatında pek çok ödül kazanan, Uluslararası Antalya Gitar Festivali’nin sanat yönetmenliğini de yapan Kanneci, Bodrum’da da bir gitar festivali yapılırsa destek vermeye hazır olduğunu söyledi.

Klasik gitarın dünya ve Türkiye’deki en büyük ustalarından biri olan ve Anadolu ritimlerini Latin müziğiyle sentezleyerek 700’den fazla konser veren gitar virtüözü Prof. Dr. Ahmet Kanneci, yılın belli dönemlerinde ziyaret ettiği Bodrum’da, misafirleri olduğu Gökçe-Tolga Kara'nın evlerinde oğlu Mustafa Kemal ile birlikte sorularımızı yanıtladı.

Bodrum'un kendisi için ne ifade ettiğini anlatan Ahmet Kanneci "Bodrum’u hem yurtiçi hem de yurtdışında tanımayan yok. Çok da büyüdü. İlk geldiğimde 1977 yılıydı. O zaman Akyarlar bomboştu. Bodrum şimdi koskocaman bir şehir oldu. Bu durum bir yandan iyi, bir yandan da biraz sıkıntı yaratıyor. Büyükşehirler sonunda sıkıntılı oluyor. Acapulco'da başta böyleydi, sonra zaman içinde gelişti. Şimdi oraya gittiğinizde denizi görmek zor bir iş. Bunlara biraz dikkat etmek lazım. Doğayla oyun oynanmıyor, doğanın şartları biraz zorlanırsa başka sorunlar çıkıyor. Ben yurtdışından arkadaşlarla görüşüyorum, Bodrum’dayım deyince Bodrum neresi diye soran yok. Ooo çok iyi falan diyorlar" dedi.

"Sanatta yapmak isteyip yapamadığın şey daima vardır. Eğer o olmazda sanat önemini kaybeder" diyen Kanneci, genç gitaristlere ise şu tavsiyeyi verdi:

"Yeni gitaristlere bana yapılan tavsiyenin aynısını vermek istiyorum. O da şu; Ben dünyaca ünlü, tarihin en ünlü gitaristlerinden biri Alirio Diaz’la karşılaştım ve ‘ben gitara aşık oldum, bana ne tavsiye edersiniz’ dedim. O da bana ‘Gitara aşık olduysan yolu yarılamışsındır. Yolun diğer yarısı bu işin teorisini öğrenmek ve donanımlı bir şekilde bu işi çok iyi bilen hocalarla çalışmak. Yılmadan sürekli egzersiz yapmak’ demişti. Ben de gençlere aynı şeyi tavsiye edebileceğim tabi ki."

ÇİN İŞKENCESİ GİBİ

Son dönemlerde yapılan bazı müziklerin kendisinde Çin işkencesi hissi uyandırdığını da söyleyen Ahmet Kanneci, sözlerine şöyle devam etti:

"Müzik sanatın en önemli alanlarından birisi. Son dönemlerde sanat, sanayi toplumlarının araçları olarak görülmeye başlandı. Bu son derece yanlış. Unutmayalım ki sanat kirlense bile temizlenebilen nadir öğelerden birisidir. Çünkü zaman sanat içerisindeki kirliliği yok eder, sanat yine pür kalır. Bazı moda, sanayi toplumlarına hizmet edecek bazı türler geliştirdiler falan diyorlar ama bunlar yanlış ve geçici şeyler. Müzik ya vardır ya da yoktur. Müzik varsa bilmem nereye ait, bilmem ne tarzında müzik falan, bunlar yanlış şeyler. Ama yanlış olan bir şey daha var. Bir ritim üzerine sürekli ileri geri laflar, sloganlarla; adına da müzik diyorlar, bir şeyler yapıyorlar. Son derece yanlış bir şey. Bende biraz Çin işkencesi hissi uyandırıyor. Çünkü Çin işkencesinde su damlaları insanın kafasına belli aralıklarla şıp şıp diye damlar. O şıp yerine tıstaka, tıstaka, tıstaka derseniz o da bir işkence gibi olur."

GERÇEK SANAT, ZAMAN İÇERİSİNDE AYAKTA KALABİLENDİR

Sanatçının bilim adamları ile aynı davranışlar içerisinde olduğunu söyleyen Kanneci, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Sanat ile zenaat arasında şöyle bir fark vardır. Zenaat tekrar ettikçe yücelir, sanat ise tekrar ettikçe batar. Bunu gözden kaçırmamak lazım. Sanatçı da aynı bilim adamı davranışları içerisindedir. Meraklıdır, şüphecidir, araştırmacıdır, donanımlı olmak ister, deneyler yapar, teori oluşturur. Elde ettiği sonuçların doğruluğunu kanıtlar. Ondan sonra toplumla paylaşır. Sanatçı böyle olmalıdır. Aç gözlülükle, bilmem neyle geçici bir takım şeyler olabilir. Sanat her insanın içinde olan bir cevherdir. Bu cevher yıllar içerisinde birazcık değişim göstermiş de olabilir ama sanatın kendisine ait estetik değerleri vardır. Bunların önüne hiçbir şey geçemez. Gerçek sanat zaman içerisinde ayakta kalabilendir" dedi.

Uluslararası Antalya Gitar Festivali’ne öncülük eden usta gitarist, ‘Benzer bir festivalin Bodrum’da da yapılmasına öncülük eder misiniz’ sorusuna ise şu yanıtı verdi:

“Keşke Türkiye’nin her yerinde olsa. Bu çok önemli bir olay. Gerçek bir sanatçı ve bilim adamının içinde en ufak bir kötülük yoktur. Onlar sadece güzellik ve iyilikle uğraşırlar. Ülkemizde pek çok sıkıntılarımız oluyor, biliyoruz hepimiz. Bu sıkıntılardan uzaklaşmanın yolu bence güzelliklerle, doğrularla, sevgiyle iletişim kurmakla olur. Bunun için sanatı her yere taşımak lazım. Ben her türlü sanatsal faaliyete hizmet vermeye hazırım. Ama bu yaştan sonra da kapı kapı dolaşıp ‘size sanat hizmeti vermek istiyorum’ diyecek halimiz yok. Ama bir teklif gelir, vaktimiz de olursa çok güzel olur. Toplum gittikçe kirleniyor, gürültüler artıyor. Kirlilikler artıyor. Yanlış ilişkiler artıyor. Bunların hepsiyle baş edebilmek için birazcık sevgiyi öne çıkarmamız lazım. Kültür de çok önemli tabi ki. Bu kültürü yıpratmamak lazım" dedi.

Yorumlar
Ad Soyad
E-Posta
Ba?l?k
Yorum

Ayhan Ongun
Serdar Karcılıoğlu
Yalçın Dümer
Taner Uysal
Can Pulak
Berna Aysu
Ayşenur Tanrıverdi
www.kenttv.net © 2000 - 2018 | KAYIN YAYINCILIK RADYO TV . A.ޞ. | Cumhuriyet Mah. Kibris Şehitleri Cad. OASİS AVM 3. Kisim No:314 BODRUM - MUĞLA | Tel: 0252 317 30 30