17°
Hava Durumu
Hissedilen : 17.9°
Gorus Mesafesi : 10.0 Km
Basinc : 1021 hPa
Ruzgar : 9.7 Km/S - KB
Nem : 67%
canlı izle
BÜYÜKŞEHİRDEN ESNAFI İSYAN ETTİREN UYGULAMA!
Tarih: 31/01/2018
Kaynak: Kent Haber
BÜYÜKŞEHİRDEN ESNAFI İSYAN ETTİREN UYGULAMA!
Muğla Büyükşehir Belediyesi'nin sorumluluk alanındaki bölgelerde bulunan işyerlerinin içindeki bütün ilan ve reklam unsurlarından "ilan reklam vergisi" alması işletmecileri hem şaşırttı hem de isyan ettirdi. İşletmeciler hali hazırda pek çok vergi ödediklerini bir de işyeri içerisinden alınan vergilerin kendilerini çok zorlayacağını söyledi.

Muğla’nın büyükşehir olmasının ardından Muğla Büyükşehir Belediyesi sorumluğunda bulunan bölgelerde faaliyet gösteren işyerlerinin içindeki bütün ilan ve reklam unsurlarından vergi alındığı ortaya çıktı. Kendilerine kesilen ceza ile durumdan haberdar olan işletmeciler, duruma isyan etti.

İşletmeciler Kent Haber’e yaptıkları açıklamada, “Biz zaten totemler, cephedeki panolar için vergi veriyoruz. Bunları anlayışla karşılıyoruz. Şimdi mağaza içerisindekileri de hesaplarsak ödeyeceğim vergi katlanacak. Zaten araçlarımızın üzerindeki reklamlar için muayeneden geçirirken vergisini ödüyoruz, araçların üzerinde reklam olduğu için ayrıca bir vergi daha ödüyoruz. Şimdi de mağaza içindeki logolarımız için ayrı bir ödeme yapacağız. bu da bizi maddi olarak çok zorlayacak” dediler.

Öte yandan Kent Haber’in telefonla ulaşarak bilgi aldığı Muğla Büyükşehir Belediyesi'nden yapılan açıklamada kanunen bu verginin alınması gerektiğine işaret edilerek “Bu İlan Reklam Vergisi, 2464 sayılı belediye gelirleri kanunu 12 ve 16’ıncı maddelerinde belirlenmiştir. İşyerlerinin iç ve dış bölümündeki yarım metrekarenin üzerindeki bütün ilan ve reklam unsurlarından vergi alınıyor. Kanunen bu verginin alınması gerekiyor. Türkiye’deki başka büyükşehirlerde de bu uygulama var. Işıksız olanın metrekaresi 40 TL, ışıklı olanın 60 TL, LED olanların 150 TL. Uygulama Büyükşehir Belediyesi’nin sorumlu olduğu caddeler, bulvarlar, karayolları üzerindeki AVM’lerdeki işyerlerini kapsıyor” denildi.

Konuyla ilgili yaşadıklarını Kent Haber'e anlatan ve isminin açıklanmasını istemeyen bir esnaf ise geçen yıldan beri aynı sorunu şiddeti artarak yaşadıklarını ve mağaza içerisindeki alanlardan vergi alınmasıyla ödedikleri ilan reklam vergisinin 3 kat arttığını dile getirdi. Geçen yıl vitrin camlarındaki yazıların vergilendirmesinin sadece Bodrum'da uygulandığını; Marmaris, Fethiye ve Muğla merkezinde ise uygulanmadığını da iddia eden esnaf uygulamanın Türkiye'nin birçok büyükşehir belediyesinde olmadığını da iddia etti.

Konuyla ilgili geçtiğimiz yıl da mağdur olduklarını beyan ederek imza toplayan esnaflar, uygulamanın bir an önce gözden geçirilerek hakkaniyet ölçüsünde düzenlenmesini, aksi taktirde önümüzdeki günlerde toplu halde hak arama mücadelesine gireceklerini dile getirdiler.
Yorumlar
Ad Soyad
E-Posta
Ba?l?k
Yorum
Murtaza Kıran
01/02/2018
sorma ver
Donuma da reklam alcam vergi alırlar mı acaba??

Ayhan Ongun
Serdar Karcılıoğlu
Yalçın Dümer
Taner Uysal
Can Pulak
Berna Aysu
Ayşenur Tanrıverdi
www.kenttv.net © 2000 - 2019 | KAYIN YAYINCILIK RADYO TV . A.ޞ. | Cumhuriyet Mah. Kibris Şehitleri Cad. OASİS AVM 3. Kisim No:314 BODRUM - MUĞLA | Tel: 0252 317 30 30