17°
Hava Durumu
Hissedilen : 17.9°
Gorus Mesafesi : 10.0 Km
Basinc : 1021 hPa
Ruzgar : 9.7 Km/S - KB
Nem : 67%
canlı izle
BİTEZ'DE MAHRUMİYETİ YAŞIYORLAR
Tarih: 30/01/2018
Kaynak: Kent Haber
BİTEZ'DE MAHRUMİYETİ YAŞIYORLAR
Bodrum’un Bitez Mahallesi’nde 13 hanenin yaşadığı bölgede yaşayan vatandaşlar, mecburi yol olarak kullandıkları derede araç trafiğinin zorlaşması nedeniyle pek çok sorun yaşıyor. Özellikle şiddetli yağışlarda debisi yükselen dere vatandaşları bahçelerine hapsederken, 2 haftada bir toplanabilen çöpler de ayrı bir sorun teşkil ediyor.

Bitez Mahallesi Kaklık Caddesi üzerinde yaşayan 13 hanenin sakinlerinin hayatı, kış aylarında adeta çileye dönüyor. Vatandaşların mecburi yol olarak kullandığı derede kışın yağan yağmurlarla birlikte bozulması da araç trafiğini zorlaştırıyor. Mahalleli derenin aşağı kısmındaki Uzuntaşlı Kuyu Caddesi üzerinden zar zor araçlarını çıkarabiliyor. Şiddetli yağışta derenin karşısına ancak kalas kullanarak geçebilen mahallelinin çöpleri de 2 haftada bir toplanabiliyor.

Bölgede yaşamını sürdüren Mustafa Sarıçakır yaşadıkları sorunları şöyle sıraladı:

"Buranın yolu bozuk olduğu için çöpçüler içeri giremiyorlar. Çöp en son 10 gün önce toplandı. Biriken çöpleri de kedi köpek deşip dağıtıyor. Yaz aylarında yol düzeltiliyor, çöplerin toplanmasında sıkıntı yaşanmıyor. Kış geldiğinde yağışlarla birlikte yol bozuluyor. Burası zaten dere diye geçiyor ama derenin başına Kaklık Caddesi yazıyorsun. O zaman Kaklık deresi yazın. Burada yaşayan ikinci sınıf vatandaş gibi oluyor."

Evlerine ulaşmak için kullanmak mecburiyetinde oldukları yollarının dere olduğunu, başka da yol olmadığını da sözlerine ekleyen Sarıçakır, "50 sene önce burası eşek yoluydu, zaten ortalıkta araba yoktu. Daha sonraki yıllarda kepçe dereyi genişletti ve araba da girebildi. Bu dere bizim mecburi yolumuz, başka yok. Geçen sene yağan yağmurda sel suları neredeyse bahçemize giriyordu. Sel arabanın birini aldı gitti, aşağıda zor tuttuk. Yukarıda su geliyor, burada önüne çalı çırpı geldiği zaman su kabarıyor. Yağmur yağdığında karşıdan karşıya kalas uzatıyoruz. Çocuklarımız okuldan geldiği zaman kalasın üzerinden geçirebiliyoruz" dedi.

Acil bir durum yaşandığında bölgeye itfaiye, ambulans gibi araçların da giremeyeceğini belirten vatandaşlar "Buraya ambulansın girme şansı yok. Yangın olsa itfaiye giremez. Buraya ancak helikopter gelir" diye konuştular.

Bölgede yaşamını sürdüren bir başka vatandaş ise "Benim evim de caddenin aşağısında, şiddetli yağmur yağdığı zaman bahçeden dışarı çıkamıyoruz" diye konuştu.

Vatandaşlar sorunlarının çözülmesi için ilgililerden yardım beklediklerini de sözlerine eklediler.
Yorumlar
Ad Soyad
E-Posta
Ba?l?k
Yorum

Ayhan Ongun
Serdar Karcılıoğlu
Yalçın Dümer
Taner Uysal
Can Pulak
Berna Aysu
Ayşenur Tanrıverdi
www.kenttv.net © 2000 - 2018 | KAYIN YAYINCILIK RADYO TV . A.ޞ. | Cumhuriyet Mah. Kibris Şehitleri Cad. OASİS AVM 3. Kisim No:314 BODRUM - MUĞLA | Tel: 0252 317 30 30