17°
Hava Durumu
Hissedilen : 17.9°
Gorus Mesafesi : 10.0 Km
Basinc : 1021 hPa
Ruzgar : 9.7 Km/S - KB
Nem : 67%
canlı izle
KİŞİYE YÖNELİK SAĞLIK TARAMASININ ÖNEMİNİ ANLATTI
Tarih: 30/01/2018
Kaynak: Kent Haber
KİŞİYE YÖNELİK SAĞLIK TARAMASININ ÖNEMİNİ ANLATTI
Sağlık sorunu olmayan bir kişinin, olası hastalıklarını erken dönemde tespit edilmesini ve önlem alınmasını amaçlayan; yaş, kalıtsal yapı ve çevresel faktörler dikkate alınarak yapılan sağlık taraması Check Up olarak tanımlanıyor.

İleri evrelerde tedavisi zorlaşan sağlık sorunları; hasta ve ailesi için yıpratıcı bir sürece yol açıyor. Özellikle aile öyküsü olan kişilerde yılda bir kez yapılan sağlık taraması ile erken teşhis ve ardından planlanan tedavi, hayat kurtarıcı olabiliyor.

Check-up konusunda Kent Haber’e bilgiler veren Özel Bodrum Clinic İnternational Tıp Merkezi Aile Hekimi Uzman Dr. Alp Kemal Okyay, kişiye yönelik bir Check Up panelinin hazırlanmasının öneminde bahsetti.

Aile Hekimi Uzman Dr. Alp Kemal Okyay, Check Up denilen sağlık taramasının yabancı dilden dilimize geçmiş bir ibare olduğunu belirterek “Bir halk sağlığı konusu bu. Sağlıklı kişilerin belli zamanlarda yapılan muayeneleri, tetkikleri ve görüntülemelerini kapsıyor. Tabi sağlık taraması dediğimiz konu çok geniş bir konu. Bununla ilgili önceden hazırlanmış, her hastanenin, her tıp merkezinin geliştirdiği paneller var. Check up dediğimiz zaman aslında kişiye yönelik bir panelin oluşturulması çok daha anlamlı” dedi.

Kişiye yönelik bir check up panelinin hazırlanmasının öneminden de bahseden Okyay, “Her kişinin yaşam şekli, risk faktörleri, genetik yapısı, farklı. Bu kişilerde oluşabilecek hastalıkları yeniden teşhis edebilmek için önceden bir görüşme yapılması, bir muayene çok önemli bir konu. Kişideki risk faktörleri saptanarak kişiye yönelik bir check up panelinin hazırlanması daha faydalı. Cinsiyet, yaş faktörü gibi hususlar da bu panellerin oluşturulmasında ana nokta. Ama konunun kişiye özel olması daha önemli” ifadelerini kullandı.
Yorumlar
Ad Soyad
E-Posta
Ba?l?k
Yorum

Ayhan Ongun
Serdar Karcılıoğlu
Yalçın Dümer
Taner Uysal
Can Pulak
Berna Aysu
Ayşenur Tanrıverdi
www.kenttv.net © 2000 - 2018 | KAYIN YAYINCILIK RADYO TV . A.ޞ. | Cumhuriyet Mah. Kibris Şehitleri Cad. OASİS AVM 3. Kisim No:314 BODRUM - MUĞLA | Tel: 0252 317 30 30