17°
Hava Durumu
Hissedilen : 17.9°
Gorus Mesafesi : 10.0 Km
Basinc : 1021 hPa
Ruzgar : 9.7 Km/S - KB
Nem : 67%
canlı izle
BAŞKAN GÜRÜN 4 YILIN HESABINI VERDİ
Tarih: 29/01/2018
Kaynak: Kent Haber
BAŞKAN GÜRÜN 4 YILIN HESABINI VERDİ
Muğla Büyükşehir Belediyesi’nin her yıl gazetecilerle yaptığı değerlendirme toplantısı kapsamında Başkan Dr. Osman Gürün, Muğla il genelinde çalışan basın mensupları ile biraraya geldi.

Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün, Muğla basınıyla biraraya gelerek Muğla Büyükşehir Belediyesi’nin 2014-2017 yılları arasında yaptığı, 2018 yılında ise yapmayı planladığı hizmetleri anlattı.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk Kültür Merkezi’nde düzenlenen toplantıda geçen 4 yıllık süre içerisinde gerçekleşen hizmetlerini anlatan Başkan Gürün, toplantı sonunda basın mensuplarının sorularını da yanıtladı. Başkan Gürün, Muğla’nın Büyükşehir Belediyesi olmasıyla birlikte Türkiye’nin metropol şehri İstanbul’un yaklaşık üç katı büyüklüğündeki bir coğrafyaya hizmet vermeye başladıklarını söyledi.

Muğla’nın Türkiye’nin turizm ve tarımda önemli bir şehri olduğunu hatırlatan Dr. Osman Gürün öncelik sırasına göre Muğla’da hizmet ve yatırımları belirlediklerini vurgulayarak, Muğla’nın özellikle altyapı konusunda büyük yatırıma ihtiyacı olduğunu belirtti. İl Özel İdaresi döneminde yapılmayan ya da yapılamayan birçok hizmeti kısa zamanda gerçekleştirdiklerini söyleyen Başkan Gürün, 360 Milyon TL yatırımla yapılan 2210 km yol çalışmasının buna en güzel örnek olduğunu belirtti.

“862 MİLYON TL YATIRIM YAPILDI, 253 MİLYON TL BORÇ ÖDENDİ”

Toplantıda Muğla Büyükşehir Belediyesi’nin tüm gelir-gider rakamları Başkan Dr.Osman Gürün tarafından detaylı şekilde anlatılırken, Belediyenin 2014 yılından bu yana İlçe Belediyelerden devrolan borçların ödenmesi ve İl genelinde yapılan yatırımlarla birlikte toplam 1 Milyar 115 Milyon TL yatırım yaptığı belirtildi. Yapılan hizmetleri basın mensuplarına sunum eşliğinde anlatan Başkan Dr. Osman Gürün, “Büyükşehir Belediyesi olarak geçtiğimiz 4 yılda 862 Milyon 500 bin TL yatırım yaptık. Bunun yanı sıra İlçe Belediyelerinden devrolan borçlardan 253 Milyon TL’sinin ödemesini gerçekleştirdik. Böylece ilimiz için 4 yılda toplam 1 Milyar 115 Milyon TL harcama yaptık” dedi.

ALT YAPI YATIRIMLARI DEVAM EDECEK

Muğla’nın altyapısında büyük eksiklikler olduğunu vurgulayan Başkan Gürün, “Şu ana kadar MUSKİ Genel Müdürlüğümüz İl genelindeki alt yapı eksikliklerini gidermek için 219 Milyon TL’lik yatırım yaptı. 2018 yılında ise 214 Milyon TL’lik bir yatırım öngörüyoruz. Bodrum İlçemizde Turgutreis ve Gündoğan olmak üzere 2 yere atıksu arıtma tesisi yapacağız ve bunların maliyeti toplam 74 Milyon TL olacak. Ayrıca Ula ve Seydikemer’e de 47 milyon liralık bir yatırımla kanalizasyon hat yapımına başlayacağız. Yapımını tamamlamak üzere olduğumuz Fethiye Ölüdeniz Arıtma tesisimiz faaliyete alıp, Hisarönü-Ovacık bölgesine de şebeke hattı yapacağız. Bu iki projenin de toplam bedeli 67 Milyon 562 Bin TL. Muğla genelinde alt yapı ve kanalizasyonla ilgili eksikliklerimiz için çalışmalarımız devam edecek. Yakında açılışını yapacağımız Fethiye Ölüdeniz Arıtma tesisimizde desteği olan Muğla Milletvekili Hasan Özyer’e bir kez daha teşekkür etmek istiyorum. Çöp deponi tesislerimiz konusunda son halka Bodrum kaldı. Bununla ilgili Orman ve Su İşleri Bakanımıza teşekkür ediyorum. Çünkü daha önce belirlenen alan 1. Derece SİT alanı olduğu için yeni yer tespiti konusunda tüm kurumları harekete geçirdi ve şu anda çalışmalar sürüyor. Bodrum bizim için önemli. Çünkü Muğla çöpünün 1/5'ini Bodrum üretiyor. Bunun yanında şu anki vahşi depolama alanında da sık sık çöp yangınları çıkıyor" dedi.

“NÜFUSUN YÜZDE 60'I KIRSALDA YAŞIYOR”

Muğla’nın nüfusunun geniş yüzölçümü üzerinde yörük obaları gibi yerleştiğini söyleyen Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün yapılan bir hizmetin ilçe ilçe planlanması gerektiğini, diğer iller gibi nüfusun kent merkezinde toplanmadığını belirtti. Özellikle Muğla nüfusunun yüzde 60’ının kırsalda yaşadığını söyleyen Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün kırsalda yaşayan vatandaşların yaşam standartlarını yükselten hizmetleri hayata geçirdiklerini belirtti. Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün; “Muğla her ne kadar turizm kenti olarak bilinse de tarımdan elde ettiğimiz gelir ve kırsal nüfusumuz daha fazla. Büyükşehir Belediyesi olarak kırsalda yaşayan vatandaşlarımızın yaşam kalitesini arttırmak, kırsal Muğla ile kıyısal Muğlayı bütünleştirmek için hizmet ediyoruz. Kırsal mahallelerimizin yolları, suyu, mezarlıkları, tarımsal sulama kanalları, otobüsü, özellikle tarımla uğraşan üreticilerimiz için tohum desteği, yem bitkisi hizmetlerini veriyoruz. 'Toprağını Satma Ürününü Sat' sloganımızla Muğlamızda üreticilerimizin toprağına sahip çıkmasını ve ülke ekonomisine katkı sağlamasını amaçlıyoruz. Bu nedenle Tarımsal laboratuvarı, Duyusal Analiz Laboratuvarı, yerel tohum merkezi, Alım Garantili çiçek üretimi, mera projesi hizmetlerini hayata geçirdik” dedi.

Muğla’nın farklı ilçelerinde otogar, katı atık düzenli depolama tesisleri, kültür merkezleri, spor tesisleri ya da farklı hizmetlerin çeşitli nedenlerle yapılamadığını, kimi yerlerde de hukuki süreçlerin devam ettiğini söyleyen Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün bütün bunlara rağmen sevgi, hoşgörü ve güleryüzle, 'Hedefimiz Bir Muğla Bir' sloganı ile Muğla’da vatandaşlara hizmet ürettiklerini söyledi.

Gazetecilerin sorularını da tek tek yanıtlayan Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün yollardan ulaşıma, sağlıktan suya, spor tesislerinden tarıma, havaalanı taşımacılığından altyapı çalışmalarına kadar Büyükşehir Belediyesi’nin her alanda hizmetleri ile vatandaşların yanında olduğunu söyledi ve Büyükşehir Bilgilendirme toplantısına katılan basın mensuplarına teşekkür etti.

Yorumlar
Ad Soyad
E-Posta
Ba?l?k
Yorum

Ayhan Ongun
Serdar Karcılıoğlu
Yalçın Dümer
Taner Uysal
Can Pulak
Berna Aysu
Ayşenur Tanrıverdi
www.kenttv.net © 2000 - 2018 | KAYIN YAYINCILIK RADYO TV . A.ޞ. | Cumhuriyet Mah. Kibris Şehitleri Cad. OASİS AVM 3. Kisim No:314 BODRUM - MUĞLA | Tel: 0252 317 30 30