17°
Hava Durumu
Hissedilen : 17.9°
Gorus Mesafesi : 10.0 Km
Basinc : 1021 hPa
Ruzgar : 9.7 Km/S - KB
Nem : 67%
canlı izle
MEME KANSERİNİ ANLATTI
Tarih: 28/01/2018
Kaynak: Kent Haber
MEME KANSERİNİ ANLATTI
Genel Cerrahi Uzmanı Prof.Dr. Haluk Alagöl, Meme Kanserinde Erken Tanı ve Tedavisi konulu bir konferans verdi.

Bodrum Sağlık Vakfı tarafından Bodrum Belediyesi’nin destekleriyle Konacık Mahallesi’ndeki Herodot Kültür Merkezi'nde gerçekleştirilen konferans öncesi Kent Haber’in sorularını yanıtlayan Genel Cerrahi Uzmanı Prof.Dr. Haluk Alagöl, "Meme kanseri yaşadığımız yüzyılda kadınların belası bir hastalık. Kadınlarda en sık görülen kanser türü meme kanseridir. Çok az oranda da erkeklerde görülebilmekte. Böyle olunca bununla ilgili farkındalık oluşturmak zorundayız. Erken tanı için ne yapmak lazım, sebepleri nelerdir, sonuçları nasıl daha iyi hale getirebiliriz. Bunun için halkı aydınlatmak gerekiyor. Konferansımız interaktif olacak, soruları cevaplayacağız. Risk faktörleri nelerdir, radyoloji ne zaman gerekir, tanısı, tedavisi. Bugün meme ile ilgili aklımıza gelen her şeyi ele alacağız” dedi.

Az sayıda kişinin katılım gösterdiği konferansta önemli bilgiler veren Prof.Dr. Haluk Alagöl, ilk olarak kanserin ne olduğunu anlattı. Meme kanserinin en çok Dünyanın nerelerinde göründüğünden de bahseden Alagöl, "En çok Kuzey Amerika’da görünüyor; 100 binde 100’e yakın bir oranda görünüyor. Az rastlananlardan bir tanesi Asya. Asya’da 100 binde 22, Afrika’da 23,4, Türkiye’nin doğu bölgesinde 100 binde 20, batı bölgesinde 100 binde 50-60 arası. Böyle bir oran var” dedi.

Alagöl, meme kanserinin görülme sıklığını belirleyen 4 önemli faktörün kalıtımsal, hormonal, psiko-sosyal ve çevresel faktörler olmak üzere sınıflandığını hatırlattı.

Katılımsal faktörlerin meme kanserindeki önemini anlatırken, Dünyaca ünlü sinema yıldızı Angelina Jolie’den örnek veren Alagöl, “Angelina Jolie’nin meme kanseri değilken memesinin içini boşalttırdığı, silikon koydurttuğu haberlere konu oldu. Böyle yaparak hem sanatçı olduğu için memesini düzelttirmiş oldu, hem de meme kanseri riskini çok aza indirdi. Neden buna müsaade ettiler; çünkü Angelina Jolie’nin annesi ve kız kardeşi meme kanseridir. Bu onun riskini yüzde 5-10’dan yüzde 35-50 arasına kadar yükseltiyor. Bu tip hastalarda gen tayini yapılıyor. Çok pahalı bir test, Amerika’da akraba öyküsü yüksek olanlara yapıyorlar. Bu kadına da yaptılar, genç yaş kanser geni yüksek çıktı. Onun için de memesinin içini boşalttırdı. Bilinen en iyi örnek olduğu için bu örneği verdim” ifadelerini kullandı.

Meme kanserinde yüksek risk grubunda ileri yaşın olduğunu da sözlerine ekleyen Prof.Dr. Haluk Alagöl, “Meme kanseri yaş bağımlıdır. Ne kadar yaşlanırsanız meme kanseri riskiniz o kadar artacaktır. 75 yaşında daha fazla risk taşıyacaksınız. Çok önemli bir faktör. Bir de bizim bir şansızlığımız var; ABD’de meme kanserine yakalanma yaşı ortalama 65 yaş ama Türk toplumunda 56 yaş. Biraz daha genç yaşta meme kanserine yakalanıyoruz” diye konuştu.

Genel Cerrahi Uzmanı Prof.Dr. Haluk Alagöl konferansın devamında meme kanserinin tanısı ve tedavisi hakkında detaylı bilgiler verdi.
Yorumlar
Ad Soyad
E-Posta
Ba?l?k
Yorum

Ayhan Ongun
Serdar Karcılıoğlu
Yalçın Dümer
Taner Uysal
Can Pulak
Berna Aysu
Ayşenur Tanrıverdi
www.kenttv.net © 2000 - 2018 | KAYIN YAYINCILIK RADYO TV . A.ޞ. | Cumhuriyet Mah. Kibris Şehitleri Cad. OASİS AVM 3. Kisim No:314 BODRUM - MUĞLA | Tel: 0252 317 30 30