17°
Hava Durumu
Hissedilen : 17.9°
Gorus Mesafesi : 10.0 Km
Basinc : 1021 hPa
Ruzgar : 9.7 Km/S - KB
Nem : 67%
canlı izle
İMALAT HATALI ÜST GEÇİT İDDİASI!
Tarih: 26/01/2018
Kaynak: Kent Haber
İMALAT HATALI ÜST GEÇİT İDDİASI!
Ortakent Mahallesi’nde yaklaşık 2 yıl önce yapımı tamamlanan ve vatandaşların kullanımına açılan üst geçitte imalat hataları olduğu, olası büyük bir yeni depremde yıkılma riski taşıdığı iddia edildi. Üst geçitte ayrıca engelli bireylere yönelik asansör, yürüyen merdiven, rampa gibi işlevselliği sağlayacak bir düzenlemenin de bulunmadığına dikkat çekildi.

Geçtiğimiz yıllarda sık sık yayaya çarpmak suretiyle kazaların yaşandığı Ortakent Mahallesi Marmara Koleji eski kampüsünün önüne, Karayolları 2’nci Bölge Müdürlüğü tarafından, kamuoyundan gelen yoğun baskılar sonrasında bir üst geçit yapıldı. Alışveriş merkezlerinin yoğunlukta olduğu bölgede 2 yıl önce yapımı tamamlanan üst geçitte imalat hataları olduğu, olası bir depremde yıkılma riski taşıdığı iddia edildi.

İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Bodrum Temsilciliği Başkanı İlhan Özyiğit, üst geçit ile ilgili detaylı bir çalışma yaptıklarını tasarım ölçütlerine ilişkin puanı ele alındığında, yüzde 24 ile başarısız bir üst geçit olduğunu savundu. Özyiğit, konu ile ilgili Kent Haber’e yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Karayolları 2’nci Bölge Müdürlüğü tarafından Ortakent mahallesi, Marmara Koleji önüne geçen yıllarda yapılan yaya üst geçit inşaatı da bitmiş bulunmaktadır. Üst geçit; Prefabrik betonarme kiriş ve kolonlarla imal edilmiştir. Merdiven ve Korkuluklarda ise çelik malzeme kullanılmıştır. Yapılan üst geçit, hem imalatındaki hatalar hem de estetikten yoksunluğu ile dikkat çekmektedir. İmalatındaki aksaklıklar, maalesef estetik kaygısının bile önüne geçmektedir” dedi.

İmalat hatalarını sıralayan Özyiğit, “İmalattaki hataları incelersek; En önemli hata, orta kısma konulan kolonun diğer iki baştaki kolona göre kısa olmasıdır. Kısa kalan orta kolonunun boyunu yükseltmek için ise, asıl amacı prefabrik kirişlerin yanal hareketlerini engellemek olan yuvalar ilave beton takozlar ile doldurulmuştur. Kısa kalan orta kolonun dış kenarları yerinde döküm ilave iki kulak yapılarak yanal hareket engellenmeye çalışılmıştır. Sağ ve Sol kirişler, orta kolana tam oturması gerekirken, ilave edilen takozlara uç kısımlarından yetersiz ölçüde oturmaktadır. Sağ ve Sol Kirişler orta kolona takoz konulmasına rağmen, aynı seviyede değildir. İç tarafa doğru iki kirişte meyilli kalmıştır. Prefabrik yapıların en büyük zafiyeti kolon kiriş bağlantı bölgeleridir. Orta kolonda yuvaların beton takoz ile doldurulup mevcut kulakların ortadan kaldırılması bu zafiyeti iyice artırmıştır. İlave yapılan kulaklar deprem esnasında yetersiz kalarak prefabrik kirişlerin yanlara doğru kaymasına ve üstgeçidin yıkılmasına yol açabilir” ifadelerini kullandı.

Üst geçiğin estetik olarak irdelendiğinde de eksiklikleri olduğuna işaret eden İMO Bodrum Temsilciliği Başkanı İlhan Özyiğit, şunları söyledi:

“Yaya Üst Geçitleri, günümüzde işlev bakımından olduğu gibi sembolik bakımdan da bir değer taşımaktadır. Yapılmış olan bu yaya üst geçit her ne kadar harita üzerinde çevre yolu görünse de mahallelerin yakınlığı ve işlevselliğinden dolayı şehir merkezinde yapılıyormuş gibi tasarlanıp, imal edilebilirdi. Ayrıca Üst geçitte, kesinlikle engelliler ile ilgili bir düzenleme bulunmamaktır. Engelli kullanıcılara yönelik asansör, yürüyen merdiven, rampa gibi işlevselliği sağlayacak bir düzenleme bulunmamaktadır. Aydınlatma elemanları bulunmaması nedeniyle gece kullanımı ve güvenliği yetersizdir. Üst geçit özgünlük oluşturabilecek form, doku, renk, malzeme vb. tasarım ölçütlerine sahip değildir. Mühendislik ve İmalat hatası ile oluşan durum, ciddi anlamda görsel kirlilik ve işlevsel sorun oluşturmaktadır.”

Bahse konu üst geçidin tasarım ölçütlerine ilişkin puanının yüzde 24 ile başarısız bir üst geçit olduğunu söyleyen Özyiğit sözlerini şöyle noktaladı:

“İşlevsellik; 2, estetik; 0, konforlu olma; 1, güvenli olma; 1, simgesel değer taşıma; 0, özgün olma; 1, farklı olma; 0, etkileyici olma; 0, bakımlı olma; 3, görsel zenginlik oluşturma; 0, çevre ile uyumlu olma; 1, modern olma yeni olma; 2, diğer kent mobilyaları ile uyumlu olma;1, bitkisel materyal kullanımı; 0, aydınlatma; 0, engellilere yönelik kullanım; 0, toplam puan; 12. Ortakent Mahallesindeki üst geçit 12 puan: 51 puan = % 24 ile başarısız bir yaya üst geçididir.”


Yorumlar
Ad Soyad
E-Posta
Ba?l?k
Yorum

Ayhan Ongun
Serdar Karcılıoğlu
Yalçın Dümer
Taner Uysal
Can Pulak
Berna Aysu
Ayşenur Tanrıverdi
www.kenttv.net © 2000 - 2018 | KAYIN YAYINCILIK RADYO TV . A.ޞ. | Cumhuriyet Mah. Kibris Şehitleri Cad. OASİS AVM 3. Kisim No:314 BODRUM - MUĞLA | Tel: 0252 317 30 30