17°
Hava Durumu
Hissedilen : 17.9°
Gorus Mesafesi : 10.0 Km
Basinc : 1021 hPa
Ruzgar : 9.7 Km/S - KB
Nem : 67%
canlı izle
UĞUR MUMCU KATLEDİLİŞİNİN 25. YILINDA ANILDI...
Tarih: 24/01/2018
Kaynak: Kent Haber
UĞUR MUMCU KATLEDİLİŞİNİN 25. YILINDA ANILDI...
Gazeteci yazar Uğur Mumcu, katledilişinin 25'inci yıl dönümünde Bodrum’da da anıldı. Anmanın ardından Mumcu’nun fotoğrafının önüne karanfiller bırakıldı.

24 Ocak 1993 Pazar günü, otomobiline yerleştirilen bombayla katledilen Uğur Mumcu için Bodrum'da bir anma programı düzenlendi. Bodrum Belediye Meydanı’nda gerçekleştirilen törene CHP İlçe Başkanı Recai Seymen, Belediye Başkan Yardımcısı Taner Uslu, Muğla Barosu Bodrum Temsilcisi Av. Cavidan Karaöz Özyiğit, ÇYDD Bodrum Şube Başkanı Meral Saraçbaşı bazı STK temsilcileri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Anmada bir konuşma yapan CHP Bodrum İlçe Başkanı Recai Seymen, Türk basın tarihinin en cesur kalemlerinden birinin karanlık güçler tarafından 25 yıl önce bugün katledildiğini belirterek şunları söyledi;

“Bugün Araştırmacı gazeteciliğin temsilcisi, özgür ve bağımsız Türkiye sevdalısı, sevgili Uğur Mumcu’nun aramızdan ayrılışının 25. yıldönümü. Geride bir keskin kalem ve bir kırık gözlük bırakarak aramızdan ayrıldı; ayırıldı. Laik ve demokratik Türkiye Cumhuriyetinin, Atatürk ilke ve devrimlerinin yılmaz savunucusu olan bu usta kalem hain ve karanlık güçler tarafından katledildi. Aradan geçen 25 yıla karşın bu cesur yüreği, bu cesur kalemi susturan terör eyleminin arkasındaki karanlık ve kanlı eller hala ortaya çıkarılamadı. Neden? Neden susturuldu bu cesur kalem? Çünkü Uğur Mumcu daima Cumhuriyetin ve kurumlarının tehdit altında olduğunu yazardı, bir sürü tehditlere rağmen yolsuzlukların üzerine yürüdü. Baskıya tehdide aldırmadan canı pahasına kalemini satmadı, kalemini susturmadı. Günümüzde hala aydınlatılamayan ya da aydınlatılmak istenilmeyen cinayeti ülkemizin adalet, hukuk ve güvenlik sistemi açısından derin bir yaradır.”

Seymen konuşmasını, “Uğur Mumcu’yu, Abdi İpekçi’yi, Ahmet Taner Kışlalı’yı, Ümit Kaftancıoğlu’nu, Ali Gaffar Okkan’ı ve diğerlerini katleden karanlık güçler şunu asla akıllarından çıkartmasınlar. Çağdaş, laik, demokratik ve Tam Bağımsız Türkiye düşüncesini paylaşan milyonlar Uğur Mumcu ve diğer devrim şehitlerinin ve onların aydınlattığı yolda yürümeye devam edeceklerdir” ifadeleriyle tamamladı.

ÇYDD Bodrum Şube Başkanı Meral Saraçbaşı da “Bizim bir görevimiz var, bundan böyle özgür ve aydın bir Türkiye için uğraş veren herkesin yanında olmak, onlarla birlikte olmak, sesini çıkaramayanların da sesi olmak görevimiz” dedi.

Saraçbaşı’nın ardından günün anlam ve önemine ilişkin bir açıklama yapan Muğla Barosu Bodrum Temsilcisi Av. Cavidan Karaöz Özyiğit ise konuşmasında şunları söyledi;

“Türkiye’nin kuruluş, varoluş felsefesinin, Atatürk ilkelerinin ve çağdaş değerlerinin simge ismi Uğur Mumcu’nun katledilişinin üzerinden geçen 25 yılda yaşananlara baktığımızda, ülkemizin içinde bulunduğu durumu gördükçe, Uğur Mumcu ve diğer aydınlarımızın niçin hedef seçildiğini daha iyi anlamaktayız. Anayasa ve hukuk tartışmaları hepimizin bildiği gibi yeni tartışmalar değil. Mevcut hukuk sitemi ile gelinen noktaya baktığımızda, eğer bir ülkede anayasa ve hukuk tartışılıyorsa, hukuk devleti tartışmaya konuysa, yargının bağımsızlığından endişe duyuluyorsa, yargı sesini çıkaramıyorsa, sistemde aksaklık yoktur,sistem çökmüştür. Türkiye gerçekten bir hukuk devleti midir? Uğur Mumcu‘nun anlatımı ile konuya ışık tutmakta yarar var. Şöyle diyordu Mumcu; Türk; İsviçre medeni kanununa göre evlenen, İtalyan ceza yasalarına göre cezalandırılan, Alman ceza muhakemeleri usulüne göre yargılanan, Fransa idare hukukuna göre idare edilen ve İslam hukukuna göre gömülen kişidir.‘ Eğer bugün Uğur Mumcu yaşasaydı, günümüz için bu söylemine ekleyeceği birşey de şu olurdu; Türk; kanun Hükmünde Kararnameler ile yönetilen, önce cezalandırılan, sonra yanlış olmuş denilip cezası kaldırılan, ödüllendirilen, en acısı da ne olduğunu bile fark etmeyen, fark etse de sesi çıkmayan, sesini çıkartamayan kişidir. İnsanlar sadece konuştukları şeylerden değil, sustukları şeylerden de sorumludur. Bizler, Uğur Mumcu ve katledilen diğer aydınlarımızın ölümleri pahasına savunduğu değerleri savunmaya devam edeceğimizi tüm kamuoyuna duyururuz. Düşünenlerin öldürülmemesi, öldürülenlerin hiç unutulmaması dileğiyle” diye konuştu.

Konuşmaların ardından sloganlar atılıp, Mumcu’nun fotoğrafının önüne karanfiller bırakıldı. Anmada polis ekipleri de yoğun güvenlik önlemleri aldı.





Yorumlar
Ad Soyad
E-Posta
Ba?l?k
Yorum

Ayhan Ongun
Serdar Karcılıoğlu
Yalçın Dümer
Taner Uysal
Can Pulak
Berna Aysu
Ayşenur Tanrıverdi
www.kenttv.net © 2000 - 2019 | KAYIN YAYINCILIK RADYO TV . A.ޞ. | Cumhuriyet Mah. Kibris Şehitleri Cad. OASİS AVM 3. Kisim No:314 BODRUM - MUĞLA | Tel: 0252 317 30 30