17°
Hava Durumu
Hissedilen : 17.9°
Gorus Mesafesi : 10.0 Km
Basinc : 1021 hPa
Ruzgar : 9.7 Km/S - KB
Nem : 67%
canlı izle
MANDALİNADAN BELEDİYE DE ÜMİDİ KESMİŞ!
Tarih: 23/01/2018
Kaynak: Kent Haber
MANDALİNADAN BELEDİYE DE ÜMİDİ KESMİŞ!
İçerisinde yüzlerce ağacın olduğu, Bodrum Belediyesi mülkiyetindeki 6 dönümlük mandalina bahçesi bakımsızlığı ile dikkat çekiyor. Bahçenin bu durumu mandalinadan belediye bile ümidi kesmiş yorumlarına neden oluyor.

Bitez’in köy olduğu dönemde, köy muhtarı Arap Çavuş tarafından Bitez’e kazandırılan mandalina bahçesi, bölgenin belediyelik olmasıyla Bitez Belediyesi’ne geçmiş. Bitez Belediyesi’nin kapanmasının ardından Bodrum Belediyesi mülkiyetine geçen bahçede ise şimdilerde bakımsızlık hakim. Kimi ağaçların kurumaya yüz tuttuğu bahçede, pek çok ağaç da bakımsızlıktan meyve vermiyor. Meyve veren ağaçların mandalinaları ise, yazın sulanmadığı için çok küçük oluyor.

Mahalle sakinleri ise mandalinanın betona yenik düşmemesi için her yıl yapılan festivallerin, panellerin, belediye mülkündeki bahçe bu haldeyken anlamsız olduğunu düşünüyor.

Konu hakkında tepkisini dile getiren Bitez Mahallesi sakinlerinden Hasan Öyke, Kent Haber’e yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Bu bahçeyi eski muhtarlarımızdan rahmetli Arap Çavuş kazandırmış. Bitez’deki pek çok şeyi araştırdığımız zaman Arap Çavuş’un emeğini görürüz. Bahçe, Bitez köylükten belediye olduktan sonra belediyeye kaldı. Bitez Belediyesi kapanınca da geçen sene Bodrum Belediyesi'ne geçti. Bu bahçeyi birkaç arkadaş kiralamak için istedi. Hatta biz de şeker otu yetiştirelim diye müracaat ettik. Burada örnek çalışma olsun, kurs verelim diye. Fakat belediyeden olumsuz yanıt aldık. Kendileri de bir şey yapmadı, bugüne kadar böyle duruyor. Bu bahçenin durumunu çoğu köylümüz bildiği için Mandalina Festivali’ne tepki olarak katılmıyor, sahiplenmiyor. Bu ağaçları dikenlerin kemikleri sızlıyordur” dedi.

Öyke, bahçenin betonlaşmasından korktuklarını da ifade ederek “Mandalina ağaçlarının dipleri sürülmediği, bakım yapılmadığı için kuşların bıraktığı tohumlardan defne, zeytin, böğürtlen ağaçları çıkıyor. Bir an evvel burasının sahiplenilmesi gerekiyor. İşin kötü tarafı bu bahçe köye çok yakın, belki de imar içerisinde. Yarın bir gün biri satın alırsa betonlaşmasından korkuyoruz. Biz Bodrum’da mandalinanın kaybolmasını istemiyorsak buna sahip çıkmamız lazım. Bir de yeni nesil mandalinaya nasıl bakılacağını, nasıl budanacağını bilmiyor. Onlara burada mandalinanın bakımı konusunda kurs verilebilir” şeklinde konuştu.
Yorumlar
Ad Soyad
E-Posta
Ba?l?k
Yorum

Ayhan Ongun
Serdar Karcılıoğlu
Yalçın Dümer
Taner Uysal
Can Pulak
Berna Aysu
Ayşenur Tanrıverdi
www.kenttv.net © 2000 - 2018 | KAYIN YAYINCILIK RADYO TV . A.ޞ. | Cumhuriyet Mah. Kibris Şehitleri Cad. OASİS AVM 3. Kisim No:314 BODRUM - MUĞLA | Tel: 0252 317 30 30