17°
Hava Durumu
Hissedilen : 17.9°
Gorus Mesafesi : 10.0 Km
Basinc : 1021 hPa
Ruzgar : 9.7 Km/S - KB
Nem : 67%
canlı izle
RES’LER VE KİSEBÜKÜ KONUŞULDU
Tarih: 23/01/2018
Kaynak: Kent Haber
RES’LER VE KİSEBÜKÜ KONUŞULDU
Geçtiğimiz hafta yeterli çoğunluk sağlanamadığı için bugüne ertelenen Bodrum Kent Konseyi Ocak ayı Olağan Genel Kurul toplantısı, yine yeterli çoğunluk sağlanamadığı için bilgilendirme toplantısına dönüştü. Toplantıda idari binaları hakkında yıkım kararı bulunan Yalıkavak-Geriş tepelerindeki Rüzgar Elektrik Santralleri ve Kissebükü-Adalıyalı bölgesine yapılmak istenen turizm tesisi vardı.

Konacık Mahallesi’ndeki Herodot Kültür Merkezinde gerçekleştirilen toplantı saygı duruşunda bulunulup İstiklal Marşının okunmasıyla başladı. Ardından açılış konuşmasını yapan Bodrum Kent Konseyi Başkanı Mustafa Demiröz, Kent Konseyi yönergesine göre genel kurul için yeterli sayının oluşmadığının bilgisini vererek şunları söyledi;

“Şu anda yapacağımız bir genel kurul olmayacak, sadece sohbet ve bilgilendirme toplantısı şeklinde geçecek. Bunu biz daha önceki genel kurulda da yaşamıştık. Sivil toplum örgütlerinin en önemli gücü sivil toplumun ta kendisi ama sivil toplum bu örgütlenmeyi başaramadığı ya da yeteli desteği göstermediği takdirde sivil toplum örgütlerinin işlevselliği büyük ölçüde yitirilmiş oluyor. Sizler teveccüh gösterip genel kurul için buralara kadar geldiniz ama yönergemize göre yeter sayı olmaması bu genel kurulu sohbet toplantısının dışına çıkamayacak” dedi.

Sohbet toplantısında Bodrum Belediyesi İmar ve Şehircilik Müdür Vekili Gamze Esedoğlu, katılımcıların merak ettiği soruları yanıtladı. Katılımcılar, Esedoğlu’na Yalıkavak-Geriş tepelerine yaz aylarında dikilen ve idari binaları için yıkım kararı bulunan Rüzgar Elektrik Santralleri (RES)’nin yıkım kararının ne zaman uygulanacağını sordu. Gamze Esedoğlu, soruyu şu şekilde yanıtladı:

“Biz gerekli işlemleri de yaptık ancak bazı yetkiler bizde değil. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı en son resen ruhsat vermek için bize yazı yazdı. Oradaki hukuk mücadelesini sürdüren kesimle de hep dirsek temasında olduğumuz için onlardan bize gelen mahkeme kararlarına istinaden bizden çevre şehircilik numarataj işlemleri istemişti, onu yapamayacağımızı bildirdik. Yani biz duruşumuzda bir şey bozmadık. Ancak yıkımla alakalı bir sıkıntı vardı. O binanın içinde ciddi mali değeri olan bir teçhizat var. Onun için enerji piyasasına yazdık, bunu boşaltın diye. Çünkü takdir edersiniz ki kimse bunun altına giremiyor. Orayı yıkıp, tahrip edip maliyetinin bize rücu edilmesi var. Boşaltılmasını istiyoruz, orada hala bekliyoruz. Biz mühürlememizi yaptık, onun dışında şu an yapabileceğimiz başka bir şey yok” ifadelerini kullandı.

Bodrum Çevre Platformu sözcüsü Mustafa Duru’nun sorduğu ‘Kissebükü-Adalıyalı bölgesinde bir turizm şirketine yapılan tahsis var mı? sorusuna da yanıt veren Esedoğlu şunları söyledi;

“Bize tahsisle ilgili bir şey gelmedi. O tahsisle beraber bir ruhsat başvurusu olması lazım ki biz konuya vakıf olalım ama oranıp onaylanıp resen gelen bir planı var. Resen makamlarca onaylanmış, askıya çıkıp gelmiş bir plan var. Ancak tahsisten haberdar olabilmem için bana o firmanın belgeleri ve ruhsat dosyasıyla başvuru yapması lazım, ‘benim burada tahsisim var, buraya ruhsat almak istiyorum’ diye. Böyle bir başvuru olmadığı için o tahsisle ilgili bir bilgim yok” diye konuştu.

Deniz Ticaret Odası Bodrum Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi Arif Yılmaz ise “Kissebükü-Adalıyalı ile ilgili belediyeye herhangi evrak veya başvuru geldiğinde lütfen haberimiz olsun’ dedi.

Bodrum Kent Konseyi ve Bodrum Denizciler Derneği Başkanı Mustafa Demiröz konuyla ilgili şunları söyledi;

“2005 yılından beri Bodrum’un gündemine zaman zaman çok olumsuz şekilde de gelen ama yapılan mücadeleler neticesinde bugüne kadar korumayı başardığımız Kissebükü-Adalıyalı olarak devam ediyor. Bu konudaki mücadelelerin en başında tabi hukuk çerçevesindeki mücadele geliyor. Kissebükü’nün feda edilmemesi için açılan pek çok dava var ve bunlar halen devam ediyor. Davalar bir yandan devam ederken, bir yandan da yatırımcının girişimleri devam ediyor. Bu konuda son alınan bilgi kaymakamlıktan Adalıyalı için yapılan kesin tahsisin üzerine üs hakkı edinmek için bir başvuru olduğu kaymakamlığa görüş sorulduğu. Biz de girişimlerde bulunduk. Buradaki mücadele hukuk yoluyla yapılacak, bu da sürdürülüyor. Fakat bunu hukuk çerçevesinde nasıl çözeceğiz, açıkçası bilemiyoruz. Son gelişmelere göre yeni bir dava olabilir ama davalardan ziyade tüm Bodrum olarak hep birlikte toplumsal bir reaksiyon gösterebilirsek belki bu iş durdurulabilir. Bodrum’da bütün kurumlara bir araya gelerek karşı duruşu net olarak göstermesi gerekiyor” dedi.

Toplantı Bodrum Denizcilik Meslek Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Tuncay Kuleli’nin “Sürdürülebilir turizm” adlı sunumu ile devam etti.
Yorumlar
Ad Soyad
E-Posta
Ba?l?k
Yorum

Ayhan Ongun
Serdar Karcılıoğlu
Yalçın Dümer
Taner Uysal
Can Pulak
Berna Aysu
Ayşenur Tanrıverdi
www.kenttv.net © 2000 - 2018 | KAYIN YAYINCILIK RADYO TV . A.ޞ. | Cumhuriyet Mah. Kibris Şehitleri Cad. OASİS AVM 3. Kisim No:314 BODRUM - MUĞLA | Tel: 0252 317 30 30