17°
Hava Durumu
Hissedilen : 17.9°
Gorus Mesafesi : 10.0 Km
Basinc : 1021 hPa
Ruzgar : 9.7 Km/S - KB
Nem : 67%
canlı izle
AKTİVİST KÜRŞAD KAHRAMANOĞLU HAYATINI KAYBETTİ
Tarih: 13/01/2018
Kaynak: Kent Haber
AKTİVİST KÜRŞAD KAHRAMANOĞLU HAYATINI KAYBETTİ
Felsefeci, aktivist, insan hakları savunucusu ve ILGA (Uluslararası Lezbiyen ve Gey Birliği) eski başkanı Kürşad Kahramanoğlu sabaha karşı Bodrum'daki evinde geçirdiği kalp krizi sonrası hayata veda etti.

1951 doğumlu Kürşad Kahramanoğlu ünlü tiyatrocu Ali Poyrazoğlu'nun da en yakın arkadaşlarından biriydi. Birgün gazetesi'nde de köşe yazıları yazmakta olan Kahramanoğlu, 1999'dan itibaren 7 yıl ILGA (Uluslararası Lezbiyen ve Gey Birliği) başkanlığı yaparak örgütün tarihinde en uzun süre başkanlık yapan isim olarak adını duyurmuştu.

Bu gün sabaha karşı Bitez'deki evinde vefat eden Kahramanoğlu için Pazar günü öğle namazının ardından Bitez Kaynak camiinde bir cenaze töreni düzenlenecek. Kürşad Kahramanoğlu cenaze töreninin ardından Bitez mezarlığında toprağa verilecek.

KÜRŞAD KAHRAMANOĞLU KİMDİR?

1951 doğumlu Kürşad Kahramanoğlu, ODTÜ Endüstri Mühendisliği Bölümü'nden sonra felsefe öğrenimi için 1977'de İngiltere'ye gitti. 30 sene boyunca İngiltere’de yaşayan Kahramanoğlu, üniversitede eğitim görevlisi ve profesyonel sendikacılık yaptı. Üniversitede etik okutan Kahramanoğlu, İngiltere'nin en büyük sendikasına insan hakları ve dış ilişkiler konularında danışmanlık yaptı. Dış ilişkiler konularında Orta Doğu, Arap/İsrail ilişkileri, Güney Afrika ve Latin Amerika ve Kıbrıs uzmanlık alanlarıdır. 1999 senesinde Uluslararası Lezbiyen ve Gey Birliği'nun (ILGA) genel sekreteri seçildi. Bu göreve 4 sefer daha seçilerek 7 sene yürüten Kürşad Kahramanoğlu, bu kuruluşun tarihinde en uzun genel sekreterlik yapmış aktivisttir. 2007 yılında Türkiye'ye döndü. Bilgi Üniversitesi, Hukuk Fakültesi İnsan Hakları Hukuku Yüksek Lisans Programı'nda öğretim görevliliği yapan Kahramanoğlu, Çarşamba günleri BirGün gazetesindeki köşesinde insan hakları merkezli yazıları yazmakta. Kahramanoğlu hayatının son döneminde Bodrum'da yaşıyordu.
Yorumlar
Ad Soyad
E-Posta
Ba?l?k
Yorum

Ayhan Ongun
Serdar Karcılıoğlu
Yalçın Dümer
Taner Uysal
Can Pulak
Berna Aysu
Ayşenur Tanrıverdi
www.kenttv.net © 2000 - 2019 | KAYIN YAYINCILIK RADYO TV . A.ޞ. | Cumhuriyet Mah. Kibris Şehitleri Cad. OASİS AVM 3. Kisim No:314 BODRUM - MUĞLA | Tel: 0252 317 30 30