17°
Hava Durumu
Hissedilen : 17.9°
Gorus Mesafesi : 10.0 Km
Basinc : 1021 hPa
Ruzgar : 9.7 Km/S - KB
Nem : 67%
canlı izle
EKOLOJİST ERTUĞRUL BARKA’DAN ÇARPICI AÇIKLAMALAR
Tarih: 12/01/2018
Kaynak: Kent Haber
EKOLOJİST ERTUĞRUL BARKA’DAN ÇARPICI AÇIKLAMALAR
Gazeteci-Yazar Ayhan Ongun’un hazırlayıp sunduğu, Kent TV ekranlarında canlı olarak yayınlanan Açık Görüş programına konuk olan Ege Çevre Platformu sözcüsü, Ekolojist Ertuğrul Barka, enerji kaynakları ve kullanımına ilişkin çok çarpıcı açıklamalar yaptı.

Bodrum'da düzenlenen 'Enerji Çalıştayı'na katılmak üzere Bodrum’a gelen, kendisi de bir Bodrumlu olan Ertuğrul Barka şunları söyledi:

"Yaşamın sürdürülebilmesi için enerjiye ihtiyaç vardır. Ancak önemli olan bize dayatmaya çalıştıkları gibi sürdürülebilir kalkınma değil, yaşamın sürdürülmesidir. Enerjinin büyük bölümü sanayide, konutlarda ve genel aydınlatmada kullanılıyor. Ancak bu enerjiyi elde etmek için kaybettiklerimiz, enerjiden kazandıklarımızdan çok daha fazla. Büyümek zorunda olan sermaye ne yazık ki insanlığı esir aldı. Aslına bakarsanız Türkiye’nin enerji sıkıntısı yoktur, fazlalığı vardır. Önemli olan enerjiyi nerede, hangi amaçla kullandığınızdır. Bugün kentsel dönüşüm adı altında tüm metropoller inşaat şantiyesine döndürüldü. Bu inşaatlarda kullanılacak teknik malzemelerin üretilmesi için harcanan enerjiyle zorunlu ihtiyaçlarımızın tamamı karşılanabileceği gibi, dışarıya elektrik ihraç etmemiz bile mümkündür. Dünya insansız da olabilir ama insan dünyaya bir anlam katıyor. Bu nedenle bir kişi bile olsa mücadeleye değer. Sanıldığı gibi çevreciler, doğaseverler, ekolojistler enerji üretimine karşı değiliz. Bu enerjiyi üretirken çevreye, doğaya, insanlara zarar verilmesine karşıyız."

Bodrum halkının bu konularda duyarlı olduğunu söyleyen Barka, doğanın korunması için verilecek mücadelenin aralıksız sürdürülmesinin önemine değindiği konuşmasının sonunda, 13-14 Ocak tarihlerinde Herodot Kültür Merkezinde yapılacak Enerji Çalıştayına tüm yarımada halkını davet etti.
Yorumlar
Ad Soyad
E-Posta
Ba?l?k
Yorum

Ayhan Ongun
Serdar Karcılıoğlu
Yalçın Dümer
Taner Uysal
Can Pulak
Berna Aysu
Ayşenur Tanrıverdi
www.kenttv.net © 2000 - 2018 | KAYIN YAYINCILIK RADYO TV . A.ޞ. | Cumhuriyet Mah. Kibris Şehitleri Cad. OASİS AVM 3. Kisim No:314 BODRUM - MUĞLA | Tel: 0252 317 30 30