17°
Hava Durumu
Hissedilen : 17.9°
Gorus Mesafesi : 10.0 Km
Basinc : 1021 hPa
Ruzgar : 9.7 Km/S - KB
Nem : 67%
canlı izle
KÜÇÜK AŞÇILAR MANDALİNALI TATLILARLA YARIŞTI
Tarih: 12/01/2018
Kaynak: Kent Haber
KÜÇÜK AŞÇILAR MANDALİNALI TATLILARLA YARIŞTI
Bodrum’da 5-8 yaş arası öğrenciler arasında mandalinalı tatlılar yarışması düzenlendi. Yarışmada öğrenciler mutfaktaki hünerlerini sergilerken, aileleri de heyecanla onları izledi.

Bodrum Gastronomi Kültür ve Turizm Derneği tarafından Bodrum’un tek coğrafi işaretli ürünü olan mandalinayı ön plana çıkartmak, çocukların mandalinayı sahiplenmesine aracılık etmek, kalan mandalina bahçelerimizi korumak, aynı zamanda çocukları sağlıklı ve doğal beslenmeye özendirmek gibi amaçlarla Bodrum Mandalinalı tatlılar etkinlikleri düzenledi. Öğle saatlerinde Azka Otel’de başlayan etkinliklerde 5-8 yaş arası öğrenciler arasında mandalinalı tatlılar yarışması düzenlendi.

Önlüklerini giyip keplerini takan yaklaşık 50 öğrenci, 5 grup halinde tatlı yapmaya koyuldular. Minikler mutfakta hummalı bir şekilde çalışırken aileleri de yarışmayı ilgiyle takip etti. Turgutreis Zeyyat Mandalinci öğrencilerinin önlüklerine yazdığı “Mandalina mandalinciden sorulur” sloganı ise oldukça dikkat çekti.

Yarışmayı izleyenler arasında Muğla Turizm İl Müdürü Filiz Karacaağaç ve İlçe Milli Eğitimi Müdürü Emin Geçin de vardı.

Etkinlik hakkında basın mensuplarına konuşan Bodrum Gastronomi Kültür ve Turizm Derneği’nden Gülşen Coşanöz, şu bilgileri verdi:

“Bugün Dünyada bir ilki gerçekleştiriyoruz. 5-8 yaş arası çocuklar herşeyi kendileri hazırlayarak muhteşem tatlılar yapıyorlar. Buradaki amacımız Bodrum’un tek coğrafi işaretli ürünü olan mandalinayı ön plana çıkartmak. Çocukların mandalinayı sahiplenmesine aracılık etmek, kalan mandalina bahçelerimizi korumak, aynı zamanda çocukları sağlıklı ve doğal beslenmeye özendirmek gibi pek çok amacımız var. Çocuklarımız Bodrum mandalinalı tatlar hazırlıyorlar. Jürilerimiz de onları değerlendirecek. Öğleden sonra da liselerimiz başlangıç, ana yemek ve tatlı hazırlayarak yarışacaklar. Onlar da Bodrum mandalinalı olacak. Yarın da hem halk yarışmamız var hem de Ekiztaş Köyü’nü yarın burada ağırlayacağız. Dernek olarak Ekiztaş Köyü’nü pilot köy seçtik, onlarla yarın bir protokol imzalayacağız. Bugün ünlü şeflerimiz var. Ayrıca Muğla Turizm İl Müdürümüz şeref verdiler. Onlar da etkinli yakinen takip etmek üzere Muğla’dan buraya geldiler" dedi.

Ünlü sanatçı Zeynep Casalini’nin kızı Dereköy Ahmet Büyükkuşoğlu İlkokulu 1. sınıf öğencisi Dafne Feride Berk de yarışmaya katılanlar arasındaydı. Kızını heyecanla izleyen ünlü sanatçı Zeynep Casalini basın mensuplarına yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Kızım mutfakta zaman geçirmeyi çok sever. Birkaç günden bu yana yarışmanın heyecanını yaşıyor. Biz de ablasıyla beraber geldik. Bence güzel bir aktivite. Bodrum mandalinası Dünyaca ünlü ve onu değerlendirmek, insanları bilgilendirmek çok önemli. Çünkü bahçelerde ziyan oluyor. Böyle bir aktivite de olmak çok hoş” dedi.

Öğrencilerin yaptıkları tatlılar daha sonra jüri üyelerinin beğenisine sunulurken, 5 ayrı gruba da farklı kategorilerde ödüller verildi.
Yorumlar
Ad Soyad
E-Posta
Ba?l?k
Yorum

Ayhan Ongun
Serdar Karcılıoğlu
Yalçın Dümer
Taner Uysal
Can Pulak
Berna Aysu
Ayşenur Tanrıverdi
www.kenttv.net © 2000 - 2018 | KAYIN YAYINCILIK RADYO TV . A.ޞ. | Cumhuriyet Mah. Kibris Şehitleri Cad. OASİS AVM 3. Kisim No:314 BODRUM - MUĞLA | Tel: 0252 317 30 30