17°
Hava Durumu
Hissedilen : 17.9°
Gorus Mesafesi : 10.0 Km
Basinc : 1021 hPa
Ruzgar : 9.7 Km/S - KB
Nem : 67%
canlı izle
HER DOKTOR SADECE DOKTOR DEĞİLDİR...
Tarih: 11/01/2018
Kaynak: Kent Haber
HER DOKTOR SADECE DOKTOR DEĞİLDİR...
Bodrum’da düzenlenen Günbatımı Söyleşileri, 2018 yılındaki ilk konuğu çok yönlü kişiliği ile tanınan Dr. Feraye Sünev Çokgürses oldu.

Önceki akşam Eskiçeşme Mahallesi’nde faaliyet gösteren Karia Princess otelde gerçekleştirilen söyleşi “Her doktor sadece doktor değildir” başlığıyla Hamdi Topçuoğlu’nun moderatörlüğünde yapıldı. Toplantıya konuşmacı olarak emekli kadın doğum uzmanı, yazar, müzisyen, aktivist, Dr. Feraye Sünev Çokgürses katıldı.

Toplantı öncesinde Kent Haber’in sorularını yanıtlayan Feraye Sünev Çokgürses, şu ifadeleri kullandı:

“Ben kadın doğum uzmanıyım. Benim iki çehrem var; bunlardan birisi kadın yüzüm. Bir diğer yarım doktor yüzüm. Bugün bu ikisini anlatacağım. Musiki ile çok uzun yıllar uğraştığım için bu yönümü anlatacağım. Bu topluma hayırlı olsun, herkes bilgilensin diye “Beyinden rahme Türkiye” ve “Bacak arasından Türkiye” adlı iki kitap yazdım; 40 yıllık bir hekimin bütün hayat izlenimlerini topluma yansıttığı iki kitap. Herkes okusun istiyorum. Dolayısıyla yazarlık yüzümü anlatacağım. Aktivistim, 2 kültür evi armağan ettim. Birincisi Milas’ta engelliler için rehabilitasyon merkezinde okuma salonu, ikincisi adımın verileceği bir kütüphane olacak” dedi.

Söyleşinin isminin neden “Her doktor sadece doktor değildir” olmasından da bahseden Çokgürses, “Çünkü Cenap Şahabettin ‘tıbbiyeden her şey çıkar, arada bir doktor çıkar’ demiş. Anton Çehov da öyle söylüyor; ‘Edebiyatçıyım, biri sevdalım, biri metresim’ diyor” şeklinde konuştu.

Söyleşinin moderatörü Hamdi Topçuoğlu ise “Türk doktorlarının bir çoğunun aslında kendi mesleklerinin dışında çok üst düzeyde icra ettikleri önemli yetenekleri ve uğraş alanları vardır. Şeyhi’den günümüze baktığımızda Türk Edebiyatı’nda, Türk resminde,Türk Müziği’nde çok ünlü tıp doktorlarını görüyoruz. Biz öncelikle bu noktadan yola çıkarak, Türki’ye de tıp eğitimi, doktorlarımızın içinde bulundukları durumları, neler yaşıyorlar, bunları ele alacağız. Biz doktorları hep sağlıklı ve bizim için emre amade insanlar olarak görürüz. Onlar da birer insan ve bir sürü sorunları olduğunu düşünüyoruz. Bugün birlikte olacağımız Feraye hanım bir kadın doğum doktoru. Dolayısıyla onun gözünden Türk kadınını, Anadolu’da kadın olmak konusunu ele alalım istedik. Feraye hanım çok güzel şarkı söyleyen bir doktor ama ondan daha önemlisi iki kitabı olan bir yazar. O nedenle bugün şöyle bir tıp dünyasında söyleşerek biraz da şarkılarla haşır neşir olarak dolaşalım istedik” dedi.

Etkinlikte emekli kadın doğum uzmanı, yazar, müzisyen, aktivist, Dr. Feraye Sünev Çokgürses, bir doktor gözünden ülkemizdeki tıp eğitimini, doktorluğu, hastaneleri ve sağlık sistemimiz konularını ele aldı. Müzisyenliği ve yazarlığı hakkında da katılımcılarla sohbet eden Çokgürses, Mustafa Köker’in piyanosu eşliğinde şarkılar da söyledi.

Yorumlar
Ad Soyad
E-Posta
Ba?l?k
Yorum

Ayhan Ongun
Serdar Karcılıoğlu
Yalçın Dümer
Taner Uysal
Can Pulak
Berna Aysu
Ayşenur Tanrıverdi
www.kenttv.net © 2000 - 2018 | KAYIN YAYINCILIK RADYO TV . A.ޞ. | Cumhuriyet Mah. Kibris Şehitleri Cad. OASİS AVM 3. Kisim No:314 BODRUM - MUĞLA | Tel: 0252 317 30 30