17°
Hava Durumu
Hissedilen : 17.9°
Gorus Mesafesi : 10.0 Km
Basinc : 1021 hPa
Ruzgar : 9.7 Km/S - KB
Nem : 67%
canlı izle
ACIBADEM BASIN MENSUPLARINI AĞIRLADI
Tarih: 08/01/2018
Kaynak: Kent Haber
ACIBADEM BASIN MENSUPLARINI AĞIRLADI
Acıbadem Bodrum Hastanesi’nde, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla basın mensupları için kahvaltılı bir toplantı düzenlendi. Kahvaltıda Acıbadem doktorlarınca basın mensuplarının en sık karşılaştığı rahatsızlıklar ve bunları en aza indirebilmek için neler yapılması gerektiği anlatıldı.

Acıbadem Hastane Direktörü Arzu Karataş, toplantıda yaptığı sunumda “Acıbadem Sağlık Grubu olarak proaktif davranalım ve insanlarda sağlık konusunda farkındalık yaratalım istiyoruz. Bizim için en önemli temalardan birisi bu. En yeni bilgileri topluma ulaştıralım istiyoruz. Biz sadece Türkiye’de değiliz. 22 ülkenin 34 şehrinde sağlık noktamız var” diye konuştu.

Karataş, uzmanlardan alınan bilgilere göre medya çalışanlarının ilerleyen yıllarda en çok karşılaşacağı sağlık problemleri arasında kalp rahatsızlıklarının geldiğine işaret ederek “Tabi ki inanılmaz bir stres altındasınız. Bağımlılıklar yüksek orandaymış. Gerilimden etkilenme oranı yüksek. Kolestrol dengesini kaybetmek. Bu da kalp hastalıklarını getiriyor. Kalbin gücünü zayıflatıyor. Akut ve kronik kalp –damar hastalıkları konusunda medya çalışanları yüksek risk grupları arasında yer alıyor. Kas ve iskelet sistemi rahatsızlıklarının yüksek olması da ikinci sırada yer alıyor. Ofiste, sahada postür bozukluğuna bağlı problemler yaşamak zorunda kalıyoruz. Üçüncü sırada göz rahatsızlıkları yaygın bir şekilde karşımıza çıkıyor” ifadelerini kullandı.

Fizik Tedavi Uzmanı Dr. İnci Şenses ise stresin en fazla kalbi, daha sonra kas ve iskelet sistemini etkilediğinin altını çizerek şunları söyledi:

“Sahada olsun, ofiste olsun çalışan insanın en önemli sorunu stres. Bu stresten en çok etkilenen kalp, daha sonra kas ve iskelet sistemimiz. Bunun nedeni kas ve iskelet sistemindeki inciklerin hepsi stresle salgılanan hormonlara duyarlı. Bunun dışında biz hep ön tarafta hareket ediyoruz. Konuşurken ön, yemek yerken ön, çalışırken ön, bilgisayar ön. Böylece sırtımız hiçbir işe yaramıyor. Halbuki sırtımızda inanılmaz kaslar var. Burada en önemli şey; sırtımızın farkında olmak. Gövdeyi taşıyan sırt. En önemli şeylerden biri oturmayı bilmek, ayakta durmayı bilmek, kasın gövdeyi taşıdığını bilmek.”

Dr. İnci Şenses daha sonra kas ve iskelet sistemini rahatlatan basit egzersizleri uygulamalı olarak basın mensuplarına anlattı.

Acıbadem Genel Müdür Yardımcısı Rasim Topuz ise “2018 yılı umarım hepimiz için güzel bir yıl olur. Burada sizinle olmak çok keyifli oldu. Aslında basın mensupları ile bizler bir ekip olarak iş yapıyoruz. Sizin tarafınızdan da bizim tarafımızdan da insana dokunan tarafı var. Haber alıp haber verme özgürlüğü tarafı var. Sağlık kuralları ve basının gereği olan kurallar çerçevesinde bu iletişimi karşılıklı kurgulayabilirsek bence insanlarımıza haberleri doğru ve hızlı bir şekilde ulaştırabiliriz” diye konuştu.
Yorumlar
Ad Soyad
E-Posta
Ba?l?k
Yorum

Ayhan Ongun
Serdar Karcılıoğlu
Yalçın Dümer
Taner Uysal
Can Pulak
Berna Aysu
Ayşenur Tanrıverdi
www.kenttv.net © 2000 - 2018 | KAYIN YAYINCILIK RADYO TV . A.ޞ. | Cumhuriyet Mah. Kibris Şehitleri Cad. OASİS AVM 3. Kisim No:314 BODRUM - MUĞLA | Tel: 0252 317 30 30