17°
Hava Durumu
Hissedilen : 17.9°
Gorus Mesafesi : 10.0 Km
Basinc : 1021 hPa
Ruzgar : 9.7 Km/S - KB
Nem : 67%
canlı izle
BALDA YAPILAN HİLELERİ ANLATTI
Tarih: 06/01/2018
Kaynak: Kent Haber
BALDA YAPILAN HİLELERİ ANLATTI
Bodrum’da “Bal ve Arı Ürünlerinde Tüketici Bilinci Paneli” gerçekleştirildi. Panelde, balda yapılan hileler konusu üzerinde özellikle duruldu.

Bodrum Belediyesi, Ticaret Odası, Esnaf ve Sanatkarlar Odası ve Kent Konseyi’nin destekleriyle Herodot Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen, Prof. Dr. Nevzat Artık ve Prof. Dr. Banu Yücel’in konuşmacı olduğu paneli Bodrum İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Fahrettin Doğan, Bodrum Kent Konseyi Başkanı Mustafa Demiröz ve arı üreticileri katıldı.

Panel öncesi Kent Haber’in sorularını yanıtlayan Ankara Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Gıda Mühendisliği Bölümü’nden Prof. Dr. Nevzat Artık panelde değineceği konulardan söz ederek şunları söyledi:

"Ben bugün balda taklit ve tağşişi anlatacağım. Gıda güvenliği, gıda güvencesi, baldaki hileler, bal konusundaki bilgi kirliliğini ele alacağım. Önce bir sunum yapacağım. Ondan sonra da sorular olursa sorulara cevap vereceğiz. Tüketicilerin eğitilmesi için elimizden geleni yapacağız. bu şekilde tüketici bilinçlenmesine katkı sağlayacağız. 5996 sayılı gıda kanununa göre bu bir gereklilik zaten."

Balda yapılan hilelere de değinen Prof. Dr. Nevzat Artık, "Arının üretmediği glikoz ve fruktoz şurubunun belli oranda karıştırılarak içine enzim, polen ilave edilerek yapılmış suni bir şey. Ona bal bile denmez. Şeker şurubunun içine biraz polen katılmış gibi. En sık kullanılan hile budur ve tüketici aldatılmaktadır. 700 gramlık bir balın 25-30 TL’den satılması gerekirken bunlar 10-12 TL’ye satmakta. Çünkü içine koyduğu glikoz ve fruktoz şurubu yaklaşık 2-3 TL’ye mal olmakta. Böylece tüketici hem aldatılmakta hem de haksız kazanç sağlanmakta" diye konuştu.

Muğla’nın Dünyada en fazla çam balının üretildiği bir yer olduğuna da işaret eden Prof. Dr. Nevzat Artık, "Muğla’nın çok özel bir florası vardır. Çam balının diğer çiçek balından farkı çok fazla biyoaktif bileşik yani insan sağlığına olumlu katkı yapan ok fazla bileşik içermektedir. Muğla Dünyada en fazla çam balının üretildiği bölgedir. Zaten Arı Yetiştiricileri Merkez Birliği Başkanımız da bu nedenle Muğla’dan seçilmiştir" ifadelerini kullandı.

Türkiye’nin bal üretimine de değinen Prof. Dr. Nevzat Artık son olarak "Bal üretimi yıla bağlı, arının durumuna bağlı, kuraklığa bağlı olarak değişir. Gittikçe artan bir kapasitemiz söz konusu. Ama bunun yanında sahte bal üretip normal bal üretenlerin ekmeğine mani olan sahtekarlar var. Bunlar aynı zamanda günah işlemektedirler" dedi.

Panelin ilk konuşmacısı Ankara Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Gıda Mühendisliği Bölümü’nden Prof. Dr. Nevzat Artık "Balda taklit ve tağşiş" konusunu, Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Zootekni Bölümü Hayvan Yetiştirme Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Banu Yücel ise "Arı ve Arı Ürünlerinin Bileşimi" konusunu ele aldı.
Yorumlar
Ad Soyad
E-Posta
Ba?l?k
Yorum

Ayhan Ongun
Serdar Karcılıoğlu
Yalçın Dümer
Taner Uysal
Can Pulak
Berna Aysu
Ayşenur Tanrıverdi
www.kenttv.net © 2000 - 2018 | KAYIN YAYINCILIK RADYO TV . A.ޞ. | Cumhuriyet Mah. Kibris Şehitleri Cad. OASİS AVM 3. Kisim No:314 BODRUM - MUĞLA | Tel: 0252 317 30 30