17°
Hava Durumu
Hissedilen : 17.9°
Gorus Mesafesi : 10.0 Km
Basinc : 1021 hPa
Ruzgar : 9.7 Km/S - KB
Nem : 67%
canlı izle
İŞ DAVALARINDA ZORUNLU ARABULUCULUK DÖNEMİ
Tarih: 28/12/2017
Kaynak: Kent Haber
İŞ DAVALARINDA ZORUNLU ARABULUCULUK DÖNEMİ
Bodrum Arabulucular Derneği Başkanı Av.Cavidan Karaöz Özyiğit, 1 Ocak 2018 tarihinden itibaren işçi ve işveren davalarında arabuluculuk uygulamasının zorunlu hale geleceğini belirterek “Aksi halde dava usulden reddedilecektir” dedi. Özyiğit, arabuluculuk ücretini kimin karşılayacağına da değinerek “Anlaşma sağlanması halinde aksi kararlaştırılmadıkça, arabuluculuk asgari ücret tarifesinde belirlenen ücret taraflarca eşit olarak karşılanacaktır. Arabuluculuk faaliyetinin anlaşmaya varmadan sona ermesi durumunda ise arabuluculuk ücreti Adalet Bakanlığı bütçesinden karşılanır” diye konuştu.

Bugün sabah saatlerinde Bodrum Arabuluculuk Merkezi’nde bir basın açıklaması yapan Bodrum Baro Temsilcisi ve Bodrum Arabulucular Derneği Başkanı Av.Cavidan Karaöz Özyiğit, sözlerine şöyle başladı:

“7036 sayılı İş Mahkemesi Kanunu, Zamanaşımı ve kanun yoluna başvuru süreleri, hizmet tespit ve işe iade davalarının usulü konularında yenilikler getiren kanun, 25.10.2017 tarihli Resmi Gazetede yayınlanarak yürürlüğe girmiştir. Kanunun arabulucuya başvuruyu dava şartı haline getiren 3, 11 ve 12. maddelerinin yürürlük tarihi ise 01.01.2018 olarak belirlenmiştir. 01.01.2018 tarihinden itibaren işçi ve işveren davalarında arabuluculuk zorunlu hale gelecektir.

6325 sayılı yasanın 22.06.2012 tarihinde yayımlanması ve 2013 yılından beri yürürlüğe girmesi ile Türkiye’nin gündeminde olan arabuluculuk şu ana kadar ihtiyarı idi.Ancak son yapılan değişiklikle iş mahkemelerinde, yukarıda da belirttiğim gibi,01.01.2018 tarihi itibariyle işçi ve işveren uyuşmazlıklarında zorunlu hale gelecek. Arabuluculukla, yılda yaklaşık 200.000 olan uyuşmazlığın yüzde 25’nn çözümlenmesi amaçlanmaktadır. Vatandaşın kendi hür iradesi ile gizlilik esasına dayalı tamamen menfaat gözetimi ile sürecin sonlanması hedeflenmektedir.

Arabuluculuk, toplumsal barışın gerçekleştirilmesi için herkesin ihtiyacı olan, önemli bir müessese. Halihazırda, eğitim alan ve sınavlarda başarı sağlayarak sicile kaydını yaptıran 7.471, sicile kaydı yaptırmayan 3529, toplam 11.000 arabulucu bulunmaktadır.Eğitimi tamamlanmış, ancak halen sınava girmeyi bekleyen arabulucu adaylarımız da çoğunluktadır. 01 0cak 2018 de yürürlüğe girecek değişiklilerle, bireysel veya toplu iş sözleşmesine dayanan işçi veya işveren alacağı ve tazminatı ile işe iade talebiyle dava açmadan önce arabulucuya başvurulması zorunludur. Aksi halde dava usulden reddedilecektir.”

İŞ KAZASI VE MESLEK HASTALIĞINDAN KAYNAKLANAN TAZMİNAT TALEPLERİNDE KAPSAM DIŞINDA

İşçi ve işveren davalarında zorunlu hale getirilen arabulucuğun iş kazası ve meslek hastalığından kaynaklanan tazminat taleplerinde kapsam dışında tutulduğuna işaret eden Özyiğit, sözlerini şöyle sürdürdü:

“İş mahkemeleri yargı çevrelerinde oluşturulacak arabuluculuk bürolarının atayacağı arabulucular uyuşmazlığın çözümü için kendilerine yapılan başvuruyu, bu tarihten itibaren 3 hafta içerisinde sonuçlandıracaktır. Tarafların arabuluculuk sürecine katılmamaları halinde ortaya çıkacak en önemli sonuç, arabuluculukla sonuca ulaşılamadığından açılacak davanın kazanılıp kaybedilmesine bakılmaksızın yargılama giderlerinin görüşmelere katılmayan tarafa yükletilmesidir.

İşe iade taleplerinde, alt-asıl işverenlik ilişkisi bulunması halinde hem alt işveren hem de asıl işverenin arabuluculuk görüşmelerine katılması ve anlaşma konusunda iradelerinin birbirine uygun olması aranır. Arabuluculuk başvurusunun yapılmasından arabulucu tarafından son tutanağın hazırlanmasına kadar geçen sürede zaman aşımı ve hak düşürücü süreler de işlemeyecektir.

Kanunda arabuluculuk ücretini kimin karşılayacağı da belirlenmiştir. Buna göre anlaşma sağlanması halinde aksi kararlaştırılmadıkça arabuluculuk asgari ücret tarifesinde belirlenen ücret taraflarca eşit olarak karşılanacaktır. Arabuluculuk faaliyetinin anlaşmaya varmadan sona ermesi durumunda arabuluculuk ücreti Adalet bakanlığı bütçesinden karşılanır. Konuyla ilgili dava açılması halinde bütçeden karşılanan bu meblağ da yargılama giderinden sayılır ve dava sonunda haksiz çıkan tarafa yüklenir.

Yeni İş Mahkemeleri Kanunu’nun bu bölümüne ilişkin belirtilmesi gereken son nokta; Basın İş Kanunu ve Deniz İş Kanunu’na tabi çalışanlar da arabuluculuk düzenlemeleri kapsamında işçi sayılacağı ve bu kanuna tabi olacağıdır. Yine; 7036 sayılı İş Mahkemeleri Kanunu 21. Maddesi arabuluculuk masrafları için de benzer bir düzenleme yapmıştır. “Arabuluculuk ücretini karşılamak için adli yardıma ihtiyaç duyan taraf, arabuluculuk bürosunun bulunduğu yerdeki sulh hukuk mahkemesinin kararıyla adli yardımdan yararlanabilir.”

Görüldüğü üzere, alternatif uyuşmazlık çözüm yollarını yaygınlaştırıp taraflar arasındaki uyuşmazlığı kısa sürede çözmeyi ve böylece mahkemelerin iş yükünü azaltmayı hedefleyen Kanun’da arabuluculuğu avantajlı ve tarafların aktif katılımda bulunduğu bir seçenek haline getirmek için pek çok düzenleme bulunmaktadır. 2014 yılında Bodrum Adliyesinde arabuluculuk merkezimiz hizmete girmiş olup, Bodrumda yaşayan vatandaşlarımızın Bodrum Adliyesinde bulunan arabuluculuk merkezimize başvurarak uyuşmazlılıklarını arabuluculuk yöntemi ile giderebileceklerini tekrar etmek istiyorum.

01.ocak 2018 tarihinde yürürlüğe girecek olan iş davalarında arabuluculuğun zorunla hale gelmesine ilişkin düzenlemenin herkese hayırlı olmasını diler, bu vesile ile ayrıca, tüm vatandaşlarımızın yeni yıllarını kutlarım.”Yorumlar
Ad Soyad
E-Posta
Ba?l?k
Yorum

Ayhan Ongun
Serdar Karcılıoğlu
Yalçın Dümer
Taner Uysal
Can Pulak
Berna Aysu
Ayşenur Tanrıverdi
www.kenttv.net © 2000 - 2019 | KAYIN YAYINCILIK RADYO TV . A.ޞ. | Cumhuriyet Mah. Kibris Şehitleri Cad. OASİS AVM 3. Kisim No:314 BODRUM - MUĞLA | Tel: 0252 317 30 30