17°
Hava Durumu
Hissedilen : 17.9°
Gorus Mesafesi : 10.0 Km
Basinc : 1021 hPa
Ruzgar : 9.7 Km/S - KB
Nem : 67%
canlı izle
KALİMNOS’TA BODRUM TEKNESİNE SALDIRI İDDİASI
Tarih: 27/12/2017
Kaynak: Kent Haber
KALİMNOS’TA BODRUM TEKNESİNE SALDIRI İDDİASI
Geçtiğimiz 20 Eylül tarihinde yasadışı charter seferi yaptığı iddiasıyla Yunanistan’ın Kalimnos Adası’nda tutulan DE Yatçılık bünyesindeki “Halis Temel” isimli tekneye Kalimnoslu yaklaşık 50 kişi saldırdı. Tekne içerisindeki 4 personele de linç girişiminde bulunulduğu bildirilen olayı Yunan polis araya girerek yatıştırdı. DE Yatçılık işletmecileri teknelerinin 3 aydır Kalimnos’ta tutulması ile ilgili başlattıkları yasal işlemlerin devam ettiğini belirterek sorunun çözümü için Türk Hükümetinden yardım istedi.

Yaklaşık 3 ay önce Yunanistan’ın Kalimnos Adası’na çoğunluğunu ABD’li turistlerin oluşturduğu yolcularla sefer yapan “Halis Temel” isimli tekne Yunan güvenlik güçlerince yasadışı charter seferi yaptığı iddiasıyla alıkonuldu. Tekne içerisindeki yabancı uyruklu yolcular sorgularının ardından serbest bırakılırken, tekne kaptanı gözaltına alınarak Kos Adası’na götürüldü. Kaptan, bir süre tutukluluğun ardından serbest bırakıldı.

Kalimnos Adası’nda tutulan teknenin 4 personeli ise 3 aydan bu yana teknede konaklıyor. DE Yatçılık işletmecileri ise 3 aydan bu yana Kalimnos halkının tekne personeline zaman zaman sözlü sataşmalarda bulunduğunu, marketlere erzak almaya gittiklerinde ise zorluk çıkardığını söylüyor. Tekne sahipleri, 25 Aralık gecesinde Kalimnoslu yaklaşık 50 kişinin tekneye saldırdığını, tekne içerisindeki 4 personele de linç girişiminde bulunulduğunu ve İngilizce ve Türkçe hakaretler edildiğini iddia etti.

DE Yatçılık ortaklarından Aykut Uzunşimşek basın mensuplarına yaptığı açıklamada “20 Eylül’den bu yana yasal dayanağı olmayan bu durumdan dolayı teknemiz Yunanistan’ın Kalimnos Adası’nda. Teknemiz 3 aydan bu yana mürettebatı ile tutuluyor. Yunanistan’daki avukatlarımız başlattığımız yasal süreçle ilgileniyorlar” dedi.

LİNÇ GİRİŞİMİNDE BULUNDULAR

Teknelerine 25 Aralık günü Yunanlılarca saldırı düzenlendiğini de sözlerine ekleyen Uzunşimşek, şöyle dedi:

“Kalimnos herkesin bildiği gibi ırkçılığıyla bilinen bir ada. Biz böyle bir olayın olacağını tahmin ediyorduk. Daha önce de teknenin önünde ufak tefek sataşmalar oluyordu ama ciddi bir problem arz etmiyordu. Kendini bilmez 2-3 kişi Türkiye aleyhine hakaretler ediyorlardı. Biz bunun fazla önemsemiyorduk ama 25 Aralık gecesi yapılan linç girişimi bardağı taşıran son damla oldu. Kalimnos Adası’ndaki yaklaşık 50 kişilik bir grup teknemize saldırıya geçtiler. Teknenin içerisinde mürettebat olarak 4 tane kardeşimiz bulunmakta. Onlara Türkçe, İngilizce küfürler ederek oradan ayrılmalarını, Türkleri sevmediklerini söylediler. Nefretlerini bir kez daha orada gösterdiler. Yunan polisi olaya müdahale etmese belki ciddi yara alacaklardı, hayatlarını bile kaybedebilirlerdi. Çünkü taşlarla sopalarla bir linç girişimi vardı. Ada halkı personelime marketinden ekmek bile satmıyor. Bu kadar aciz bir duruma geldik. Rodos’taki Türk Konsolosluğundan yardım istedik. Onlar da bize yardım etmeye çalışıyorlar. Teknemizin Kalimnos’tan Kos Adası’na götürülmesini istedik.”

Hukuk mücadelesini sonuna kadar sürdüreceklerinin de altını çizen Aykut Uzunşimşek, Türk hükümetinden yardım isteyerek şunları söyledi:

“Fakat bu olay bizden çıkmış durumda. Türkiye ile Yunanistan problemi oldu. Benim Türk Bayraklı ticari tekneme linç girişimi yapılıyor fakat kimse konuyla ilgili hiçbir yaptırımda bulunmadı. Biz kendi çabalarımızla bir yerlere kadar geldik ama bundan sonra bizim yapacak hiçbir şeyimiz kalmadı. Biz artık hükümetimizden yardımcı olmalarını rica ediyoruz. Çünkü yasal dayanağı olmayan bir şekilde orada tutuluyoruz. Biz yasadışı charter seferi yapmakla suçlanıyoruz. Biz yasadışı charter seferi yapmış olsak Muğla bölgesinde Yunan adalarına mavi tur yapan teknelerin hepsinin yasadışı tur yaptığı anlamına geliyor. Bunun hiçbir yasal dayanağı yok. Konuyla ilgili müsteşarlar, bakanlıkla görüşmeler yaptıklarını söylediler fakat bir arpa boyu yol alamadık. Biz adaya insan kaçırmadık, adayı yakmadık, orada herhangi bir taşkınlıkta bulunmadık. 100 bin Avro ceza yazdılar fakat cezanın sebebini bile açıklayamadılar. 3 hafta sonra dediler ki siz yaşa dışı tur yapıyorsunuz. İngiliz acente ile çalışıyorum, içinde Amerikalı yolcularım var. İçerisindeki yolcularla teknemi bağladıkları gibi yolcuları teker teker sorguya aldılar. Kaptanımız da tekneden çıkartılıp Kos Adası’na götürülünce yolcular daha da paniklediler ve tahliyelerini istediler. Acente de onları adadan tahliye etmek durumunda kaldı. Biz adada yolcuyu da indirmedik. Turun daha 9 günü varken sanki biz yolcu indiriyormuşuz gibi muamele gördük. Bu kabul edilemez, keyfi bir durumdur.”

DE Yatçılık’ın diğer ortağı Erhan Berber de “Teknelerimizin bağlanması konusu Bodrum, Marmaris, Fethiye çanağında teknecileri mağdur etmiş durumda. İki ülke hükümetlerinin oturup ortak bir nokta bulmaları gerekiyor ve bizim mağduriyetimizi de ortadan kaldırmaları gerekiyor. 3 aydır teknemiz orada bağlı, personelimizin hayatından endişe ediyoruz. Linç girişimi ne demektir. Kabul edilebilir bir yanı yok. Teknemizin oradan alınıp Kos Adası’na getirilmesini talep ettik ve gerekli çalışmalar yapılıyor ama hem Türkler hem de Yunanlıların para kazandığı bu işte insanların mağdur edilmesi kabul edilebilir bir durum değildir” dedi.

İbrahim Tanrıverdi isimli başka bir tekne sahibi ise “Biz sadece bir yangın stickerı yüzünden tekne bağlandığını biliyoruz. Bize orada her türlü zorluğu çıkartıyorlar. Biz hiçbir destek almadan kendi imkanlarımızla turizmi yürütmeye çalışıyoruz. Biz aslında para kazanmıyoruz, çile çekiyoruz” diye konuştu. Tanrıverdi “Ben yarın Kalimnos’a kandaşlarıma sahip çıkmak için gideceğim. Gelmek isteyen varsa teknem yarın burada hazır olacak” dedi.
Yorumlar
Ad Soyad
E-Posta
Ba?l?k
Yorum

Ayhan Ongun
Serdar Karcılıoğlu
Yalçın Dümer
Taner Uysal
Can Pulak
Berna Aysu
Ayşenur Tanrıverdi
www.kenttv.net © 2000 - 2019 | KAYIN YAYINCILIK RADYO TV . A.ޞ. | Cumhuriyet Mah. Kibris Şehitleri Cad. OASİS AVM 3. Kisim No:314 BODRUM - MUĞLA | Tel: 0252 317 30 30