17°
Hava Durumu
Hissedilen : 17.9°
Gorus Mesafesi : 10.0 Km
Basinc : 1021 hPa
Ruzgar : 9.7 Km/S - KB
Nem : 67%
canlı izle
ESRARENGİZ IŞIĞIN KAYNAĞI KONUSUNDA KAFALAR KARIŞIK!
Tarih: 27/12/2017
Kaynak: Kent Haber
ESRARENGİZ IŞIĞIN KAYNAĞI KONUSUNDA KAFALAR KARIŞIK!
Önceki gün Türkiye’nin dört bir yanından gökyüzünde gözlemlenen ışık hüzmesinin Rusların test ettiği RS-12M tipi balistik füze olduğu iddia edildi. Öte yandan füze denemesinin yapıldığı bölgenin uzaklığı ve farklı gözlem saati iddiaları ise kafaları karıştırdı.

Rus Tass Haber Ajansı'nın Savunma Bakanlığı Stratejik Füze Kuvvetleri’nin yeni bir balistik füze denemesi gerçekleştirdiği bilgisini paylaşmasının ardından bazı uzmanlar, Türkiye'nin 4 bir tarafında gözlemlenen ışığın kaynağının bu deneme olduğunu iddia etti.

Hazar Denizi’nin kuzey batısında yer alan Kapustin Test Merkezi’nden fırlatıldığı açıklanan RS-12M füzesi seyrini tamamladıktan sonra Kazakistan’daki test merkezine düştü. Atılan RS-12M tipi füzenin menzilinin 13 bin kilometreye kadar çıkabildiğine dikkat çeken Balistik Füze ve Savunma Uzmanı Hakan Kılıç, “Bu füze, ICBM olarak adlandırılan Kıtalararası Balistik Füze. Topol serisi füze ailesinin bir üyesi. Yerden yaklaşık 300 kilometre yükseklikte hedefine doğru ilerliyor. Bu nedenle çok geniş bir coğrafyadan tespit edilebiliyor” dedi.

Daha önceden yapılan testlerde, füzenin oluşturduğu ışık hüzmesi, Ardahan’dan da gözlemlenmişti.

CİDDİ SORU İŞARETLERİ VAR!

Öte yandan konuyla ilgili görüş paylaşan bazı uzmanlar ise sosyal medya hesaplarında 2000 kilometre uzaklıkta yapılan bir füze denemesinin bu kadar net bir şekilde gözlemlenmesinin mümkün olmadığını iddia etti. Balistik füzelerin ateşlendikten sonra dik bir açıyla atmosfer dışına çıktıklarını ve yeterli yüksekliğe ulaştıktan sonra hedeflerine kilitlendiklerine dikkat çeken yorumcular, bir füzenin bu kadar uzak bir mesafe ve yükseklikten, bu kadar net gözlemlenemeyeceğini iddia etti.

Bölgemizde de bazı vatandaşlar tarafından yapılan gözlemlerde dikkat çeken bir husus ise gözlem saatleriyle ilgili. Esrarengiz ışığı Bodrum Yarımadasından gözlemleyen bazı vatandaşlar sabah 06:30 sularını verirken, Yerkesik'te çiftliği bulunan Şadi Yılmaz adlı bir vatandaş ise ışığı gece saat 03:30 sularında açık bir şekilde Gökova istikametine seyrederken gördüğünü iddia etti. Benzer şekilde Sakarya'dan yapılan gözlemlerinde gece saatlerinde olduğu basında yer aldı. Işığın kaynağı olduğu iddia edilen Rus balistik füzesinin ise sabah saatlerinde denendiği açıklandı. Daha ilginç bir iddia ise bugün Kent Tv'nin sosyal medya hesabına yorum yapan Nezahat Balcı Aydemir adlı vatandaştan geldi. Aydemir yaptığı yorumda "Dün gece 10.30 civarı milastan dönerken bodrum uzerinde inanılmaz ışık vardı etraf zifiri karanlikken gerçekten ürkütücüydü" ifadelerini kullandı.
Yorumlar
Ad Soyad
E-Posta
Ba?l?k
Yorum

Ayhan Ongun
Serdar Karcılıoğlu
Yalçın Dümer
Taner Uysal
Can Pulak
Berna Aysu
Ayşenur Tanrıverdi
www.kenttv.net © 2000 - 2019 | KAYIN YAYINCILIK RADYO TV . A.ޞ. | Cumhuriyet Mah. Kibris Şehitleri Cad. OASİS AVM 3. Kisim No:314 BODRUM - MUĞLA | Tel: 0252 317 30 30