17°
Hava Durumu
Hissedilen : 17.9°
Gorus Mesafesi : 10.0 Km
Basinc : 1021 hPa
Ruzgar : 9.7 Km/S - KB
Nem : 67%
canlı izle
MANDALİNA ŞENLİĞİ BAŞLADI...
Tarih: 23/12/2017
Kaynak: Kent Haber
MANDALİNA ŞENLİĞİ BAŞLADI...
Bodrum Ziraaat Odası tarafından Bodrum Belediyesi'nin destekleri ile düzenlenen “Bodrum Mandalina Şenliği” kapsamında kortej yürüyüşü düzenlendi. Kortejin ardından Bodrum Belediye Meydanı’nda çeşitli etkinlikler yapıldı.

İlçenin önemli bir değeri olan Bodrum Mandalinası’nı sürdürülebilirliğini sağlamak amacıyla her yıl düzenlenen “Bodrum Mandalina Şenliği” kapsamında sabah saatlerinde Milta Marina’dan Bodrum Belediye Meydanı’na kortej yürüyüşü düzenlendi. Develer ve Muğla Büyükşehir Belediyesi Orkestrası eşliğinde gerçekleştirilen kortejin ardından kasalara doldurulan mandalinalar temsili olarak teknelere yüklenip gönderildi.

Karya Çiçekleri’nin Muğla ve Bodrum Yöresi halkoyunları gösterileri de sunduğu şenlikte Bodrum Mandalinası’ndan üretilen çeşit çeşit ürünler sergilendi. Slow Food Bodrum Birliği de meydanda bir yemek atölyesi yaptı.

“Bodrum Mandalina Şenliği” hakkında basın mensuplarına bilgiler veren Bodrum Ziraat Odası Başkanı Mehmet Melengeç, şunları dile getirdi:

“Dünkü çalıştayımızın ardından şenlik başladı. Dünkü çalıştaya çiftçilerimizin katılımı düşük oldu. Bugün şenliğimiz çeşitli etkinliklerle sürüyor. Bitez Mahallesi’nde mandalina ile ilgili çeşitli atölye çalışmaları var. Bizim oda olarak amacımız mandalina ile birlikte eko-turizmi başlatmak” dedi.

Bodrum Mandalinası’nın kendine has aroması ve kokusu ile önemli bir değer olduğuna işaret eden Melengeç konuşmasına şöyle devam etti;

“Mandalina turizmle birlikte Bodrum’a önemli bir değer katmıştır. Bugün üretici emeğinin karşılığını alamasa da bu bahçelerin korunması konusunda destek ve imkan beklemektedir. Bodrum Belediyesi ve Muğla Büyükşehir Belediyesi ile Akdeniz sineği tuzakları, toprak analizleri, gibi destekleri veriyoruz. Çiftçi her ne kadar emeğinin karşılığını alamasa da bundan sonra mandalinanın yaşayabilmesi için gereken desteği vereceğiz.”

Şenlik kapsamında Bodrum Belediye Meydanı’nda Cumartesi akşamı saat 19.00’da Selcan Gökşen Şahin Türk Halk Müziği Konseri, Pazar günü de Çocuk Koşusu ve Ödül Töreni, Resim-Kompozisyon, Şiir Yarışmaları, Gülsen Karatoprak ve Büyükşehir Belediye Orkestrası Konseri gerçekleştirilecek. Şenlik kapsamında ayrıca Bitez Mahallesi’nde Sabun-Kozmetik ve Çikolata Atölyesi yapılacak.


Muhabir: Hamdi Yörür
Yorumlar
Ad Soyad
E-Posta
Ba?l?k
Yorum

Ayhan Ongun
Serdar Karcılıoğlu
Yalçın Dümer
Taner Uysal
Can Pulak
Berna Aysu
Ayşenur Tanrıverdi
www.kenttv.net © 2000 - 2018 | KAYIN YAYINCILIK RADYO TV . A.ޞ. | Cumhuriyet Mah. Kibris Şehitleri Cad. OASİS AVM 3. Kisim No:314 BODRUM - MUĞLA | Tel: 0252 317 30 30