17°
Hava Durumu
Hissedilen : 17.9°
Gorus Mesafesi : 10.0 Km
Basinc : 1021 hPa
Ruzgar : 9.7 Km/S - KB
Nem : 67%
canlı izle
BODRUM ÇÖPLÜĞÜNÜ TARTIŞTILAR...
Tarih: 17/12/2017
Kaynak: Kent Haber
BODRUM ÇÖPLÜĞÜNÜ TARTIŞTILAR...
Bodrum Çevre Platfomu öncülüğünde, çeşitli sivil toplum kuruluşlarının destekleriyle "Bodrum’un çöp sorunu ve çözüm önerileri” başlıklı panel Nurol Kültür Merkezi'nde gerçekleştirildi. Paneli izleyen isimler arasında, konunun birinci derece sorumlusu olan Bodrum Belediyesi'nden kimsenin olmaması ise şaşkınlıkla karşılandı.

Toplantıdaki en dikkat çekici detay ise Muğla Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanı Aylin Giray'ın, Bodrum’daki çöplüklerde çıkan yangınların önüne geçileceğini belirterek “1 Ocak itibariyle Torba ve Dereköy Çöplüklerinde düzenli, disiplinli, yönetmeliklere uygun olarak bir işletim gerçekleşecek. Ümit ederim bu yaz, geçen yaz yaşadığınız sıkıntıların hiç birisini yaşamayacaksınız” dedi.

Oasis Nurol Kültür Merkezi’nde Gazeteci Tuncay Mollaveisoğlu’nun yönetiği panelde, Toprak ve Ekoloji Uzmanı Prof. Dr. Doğan Kantarcı, Muğla Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanı Aylin Giray ve Gazeteci Özer Akdemir konuşmacı oldu. Toplantıya CHP Bodrum İlçe Başkanı Recai Seymen, İyi Parti Bodrum İlçe Başkanı Mehmet Onur Şahbaz, Bodrum Belediyesi Bağımsız Meclis Üyeleri ile yaklaşık 150 vatandaş katıldı.

Toplantının ilk konuşmacısı Gazeteci Özer Akdemir atığın ne olduğu, Türkiye ve dünyadaki bertaraf yöntemlerini anlattı. Muğla Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanı Aylin Giray ise Muğla ilçeleri içerisinde sadece Bodrum’da vahşi depolama yapıldığını anlatarak “En önce Bodrum’daki tesisi tamamlamayı hepinizden daha çok isterdim. Bunun için de çok çaba sarf ettik” dedi. Giray, Mumcular-Akdam’da yapılması planlanan ve Leleg Uygarlığı’na ait kalıntıların çıkması nedeniyle iptal edilen projeden de bahsetti.

İlçemizdeki vahşi depolama sahalarının durumundan da bahseden Giray, konuşmasına şöyle devam etti:

“Dereköy Çöplüğü ve Torba Çöplüğü’ndeki alanların büyükşehir belediyesine tahsis edilmesi için bakanlıklara defalarca yazılar yazdık. ‘Buralara çöpler geliyor ve buraların sorumluluğu bizim, bu alanların tahsisini bize yapmalısınız ki bu alanların kontrolünü sağlayalım’ dedik. Vahşi sahalar da kontrol edilip burada çıkan yangınların önüne geçilebilir. Ama buna müdahale edemememizin en büyük sebebi bu sahaların tahsisinin bize yapılmaması.”

GİRAY; ÜMİT EDERİM ÖNÜMÜZDEKİ YAZ AYNI SORUNLARI YAŞAMAYACAĞIZ

Torba ve Dereköy Çöplüklerinin 1 Ocak itibariyle yönetmeliklere uygun işletileceğini anlatan Aylin Giray, şöyle konuştu;

“Fakat Muğla Büyükşehir Belediye Başkanımızın talimatıyla, hem Dereköy, hem de Torba Çöplüğü’nde işletilmesi için kolları sıvadık. Çünkü aynen düzenli depolama sahaları gibi işletilebilir. Evet toprağın altına giden suyun izolasyonunu sağlayamazsınız ama buraya gelen çöpü bir şekilde kontrol edebilirsiniz. İhalemizi tamamladık, 1 Ocak itibariyle burada düzenli disiplinli, yönetmeliklere uygun olarak bir işletim gerçekleşecek. Ümit ederim bu yaz geçen yaz yaşadığınız sıkıntıların hiç birisini yaşamayacaksınız. Ama bu demek değildir ki düzenli depolama ihtiyacımız bitiyor. Şu anda Mumcular’daki çöplükte kısmen rehabilite yapıldı.”

Giray, büyükşehir belediyesine katı atık tesisi için 3 alanın önerildiğine de değinerek “Bu alanların 2’si Dereköy’de, bir tanesi de Çamarası denilen bölgede. Bu alanlar izin aşamasında. Net belirlenmiş yerler değil. Bu 3 alana bütün kurumları götürüyoruz. Dereköy’deki 2 alan kültürel sit çıktı. Şu anda oradan da elimizi çekmek zorundayız. Çamarası’nda ise inceleme aşamasındayız. Durum budur” diye konuştu.

Toprak ve Ekoloji Uzmanı Prof. Dr. Doğan Kantarcı da Bodrum Yarımadası’nın jeolojik yapısı hakkında bilgiler verdi. Kantarcı “Orman içinde ormana zarar verilecek tesis yapılamaz. Her kim orman içinde çöplük yapmak için ben size müsaade ettim diyorsa suçludur. Ormancı zaten buna müsaade etmez. Ormanlar sadece ağaçtan oluşmuyor. Ormanlar birer temiz su üretim alanı” diye konuştu.

Daha sonra soru cevap kısmına geçildi. Burada söz alan Avukat Remzi Kazmaz, “Bu toplantı vatandaşlardan destek isteme toplantısıydı. Parlamento ile, Orman Genel Müdürlüğü ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile görüştük. Tahsisin yapılması için çaba sarf ediyoruz” dedi.

Kazmaz’ın konuşması sırasında ise bazı katılımcılar toplantıda çözümlerin konuşulmadığı savunarak toplantıyı terk etti.

Toplantıya katılan Bodrum Belediyesi Bağımsız Meclis Üyeleri ise Bodrum’un en büyük sorunu haline gelen çöplük sorununun konuşulduğu toplantıya yerel yönetimden katılım olmamasına tepki gösterdiler.

Yorumlar
Ad Soyad
E-Posta
Ba?l?k
Yorum
birol oymaklı
03/01/2018
PiޞMANLIK
iki dönemde oy verdim ama çok pişmanım.
Devrim Severcan
17/12/2017
Kral Çıplak
Dün akşam Chp’li olduğuma bir kez daha utandım.Bir panel hazırlıyorsun. Bodrum’un en büyük sorunu üzerine ve Bodrum belediyesinin 22 meclis üyesinden bu en büyük sorunu ile ilgili bir temsilci yok. Kim var.. Halk var.. Bu meclis üyeleri halkın oylarıyla mı geldi ,yoksa Sn. Belediye başkanının oylarıyla mı geldi. ilçe başkanı tek başına panelde var. Fakat icraatın başında olan Bodrum’un sahipleri yok.. Hele bağımsız meclis üyesinin neredeler sorusunu herkes çılgınca alkışlarken utandım. Ya Chp’li meclis üyeleri tekrar seçilmenin telaşına düştükleri için toplantıya gelmemişler , ya da kongreden sonra ortaya çıkan ikiye ayrılmışlık had safha da olarak algıladım ben.. Başta başarısız bir belediye başkanı ve herseye alkış tutan meclis üyeleri , diğer tarafta gerçekleri görüp tek başına savaş veren ilçe başkanı.. Büyük bir hayalkırıklığı yaşıyorum hala..
Merve Özge
17/12/2017
Çöpümüzü ayrıştıralım.
Yıl neredeyse 2020 olmuşken turizmin merkezi olarak kabul edilen Bodrum’da beceriksiz yöneticilerin sorumlu olduğu bu konuyu konuşmak gerçekten acı verici.
Mehmet Kaptan
17/12/2017
Oksijen maskesi
Bir Stk üyesi olarak gördüm ki sorunu ne kadar ortaya koyduysakta çözüm noktasında kurum yetkilisi dahil hiç kimse somut bir şey söyleyemedi. Zehir solumaya devam. Gidip bir oksijen maskesi almak şart oldu.
Ayşe Demir
17/12/2017
Çöpten ziyade
Büyükşehir belediyesi Akdam'da bile bile yüzlerce ağacı kesip orada bir çevre felaketine sebep olmuştur.Sn.Kantarcı ,Anayasanın 169 maddesine göre Orman içersine hiçbir şekilde bir yapı kurulamayacağını söylerken Büyükşehir yetkilisinin kem küm etmesi çok acı ama bir tane bile Chp Bodrum belediye meclis üyemizin bu panele katılmaması bana daha acı geldi.Gördük ki hepsi bir siyasi ikbal peşinde tekrar seçilmenin derdinde iyi çocuk modundalar.Bodrumun sorunlarına ne kadar ilgili olduğunu gördükten sonra meclis toplantılarını merak ediyorum.Bundan sonra gidip seyredeceğim bakalım Chp’li meclis üyeleri nasıl bir komedinin içersinde Bodrum’u yönetiyorlar.Sn ilçe başkanımızdan ricam Bodrum’a başarılı olabilecek gerçek Chp’li bir belediye başkanı ve meclis üyelerini bize sunmasıdır.

Ayhan Ongun
Serdar Karcılıoğlu
Yalçın Dümer
Taner Uysal
Can Pulak
Berna Aysu
Ayşenur Tanrıverdi
www.kenttv.net © 2000 - 2018 | KAYIN YAYINCILIK RADYO TV . A.ޞ. | Cumhuriyet Mah. Kibris Şehitleri Cad. OASİS AVM 3. Kisim No:314 BODRUM - MUĞLA | Tel: 0252 317 30 30