17°
Hava Durumu
Hissedilen : 17.9°
Gorus Mesafesi : 10.0 Km
Basinc : 1021 hPa
Ruzgar : 9.7 Km/S - KB
Nem : 67%
canlı izle
USLU’DAN İPTAL OLAN PLANLA İLGİLİ AÇIKLAMA
Tarih: 06/12/2017
Kaynak: Kent Haber
USLU’DAN İPTAL OLAN PLANLA İLGİLİ AÇIKLAMA
2014 yılının Eylül ayında yürürlüğe giren Bodrum Ortakent-Yahşi Mahallesi Koruma Amaçlı 1/5.000 ve 1/1.000 ölçekli Nazım ve Uygulama İmar Planları Muğla 2. İdare Mahkemesi tarafından iptal edilmesi ile ilgili Bodrum Belediye Başkan Yardımcısı Taner Uslu, Kent Haber’e bilgiler verdi.

Ortakent-Yahşi Beldesi Koruma Amaçlı 1/5.000 ve 1/1.000 ölçekli Nazım ve Uygulama İmar Planı 25 Mart 2014 tarihinde bakanlık tarafından onaylanmış, ardından Nisan ayında 30 gün askıya çıkarıldıktan sonra Eylül ayında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından onanarak yürürlüğe girmişti. TMMOB Şehir Plancıları Odası'nın planlarla ilgili itirazlarını yerinde bulan Muğla 2. İdare Mahkemesi 1/5.000 ve 1/1.000'lik planların iptal edilmesi yönünde karar verdi.

Bodrum Belediye Başkan Yardımcısı Taner Uslu, konu ile ilgili yaptığı açıklamada “İtiraz edilen yerlerdeki planlar iptal olursa diğer vatandaşlarımız mağduriyet yaşamamış olurlar. Biz çalışmalarımıza hemen başladık. İptal olan doğal sit alanlarındaki çalışmalarımız devam ediyor. Yani Bodrum plansız kalmaz” dedi. Uslu, şöyle konuştu:

“Bize gelen mahkeme kararı neticesinde Ortakent planlarımız durduruldu. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Tabiat Varlıkları Genel Müdürlüğü'nden gelen bir yazıdaki mahkeme kararıdır. Umarım Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğünden gelecek yazı daha belirleyici olur. Biz de daha rahat ederiz. Buradaki sıkıntı şu oluyor; örneğin sizin bir parseliniz var, planların hakkaniyet ölçüsünde yapılmadığına inanıyorsunuz ve mahkemeye başvuru yapıyorsunuz. Bu mahkeme sonucuna göre de planlar iptal ediliyor. Yargının işine karışmak bizim haddimize değil ama keşke sadece ilgili parsellerle olan kısımlar olsa. O zaman daha da rahat edeceğiz. Biliyorsunuz bu davayı TMMOB Şehir Plancıları açmıştı. Bu plan mülga Ortakent-Yahşi Belediyesince hazırlanan ve onaylanan bir plandı. Ama Şehir Plancıları Odası burada hukuka uygunluk yoktur diyerekten dava açmış. Bu davayla neticesinde oldu. Planın askıya çıkış tarihi 24 Mart 2014. Daha sonra yapılan itirazlar neticesinde 18.04 2014 tarihinde bir daha askıya çıkmıştır.”

Mahkeme kararında işaret edilen eksikliklerin neler olduğundan da bahseden Uslu, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Bununla ilgili birkaç nokta var. Bir tanesi 1/100.000’lik planda doğal ve ekolojik yapısı korunacak alanlar olarak belirtilen kısma yapılaşma izni verildi iddiası var. Bununla ilgili uygunluk yok diyerekten bir nokta var. İkincisi konut alanlarına verilen emsal haklarında uygunluk yoktur diyor mahkeme kararında. Kimi yerlerde yüzde 10-15 emsal, kimi yerlerde de yüzde 30 emsal verilmiş. Bu da dolayısıyla hakkaniyet ölçüsüne sığmamaktadır. Daha doğrusu 1/100.000’lik üst ölçekli plana aykırılık bulunuyor. Burada bazı noktalarda derelerimiz var. Planlar yapılırken de DSİ’den görüş yazıları alınır ve buna göre plan çalışmaları yapılır. DSİ’nin görüşlerine tam uyulmadı yönünde bir karar var. Diğer bir nokta; biliyorsunuz burada tescilli yapılarımız mevcut. Tescilli yapıların olduğu parsellerde bir plan notu var. İçerisinde tescilli yapı bulunan parsellerde artı bir 75 metrekare ilave bir yapı yapma hakkı verilmiş. Bu da uygun değildir denilerekten durdurulmuş. Bir başka nokta da; biliyorsunuz plan notlarımız vardır. Nelere göre yapılaşmaya gideceğimiz, terkleri nelere göre yapacağımız, tevhid ya da ifrazları nelere göre yapacağımız, nerelerde hangi yapılaşmaları yapacağımız plan notlarında belli olur. Bu plan notlarında yönetmeliğe aykırılıklar bulunuyor diyerekten bir nokta var. Artı bazı tarım alanlarında bulunan parsellerde yol cephesi bulunmayan parseller bulunmaktadır deniliyor. Burada da şehircilik ilkelerine aykırılık bulunmakta. Tüm bunların hepsi birleştikten sonra da mahkeme bu planda hukuka uygunluk yoktur diyerek bir karar vermiştir. Bu nedenle de Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Tabiat Varlıkları Genel Müdürlüğünden karar tebliğ olduğu için şu anda durduruyoruz” dedi.

Uslu, “Eğer itiraz edilen yerlerdeki planlar iptal olursa diğer vatandaşlarımız da mağduriyet yaşamamış olurlar. Biz çalışmalarımıza hemen başladık. İptal olan doğal sit alanlarındaki çalışmalarımız devam ediyor. Yani Bodrum plansız kalmaz” şeklinde konuştu.
Yorumlar
Ad Soyad
E-Posta
Ba?l?k
Yorum

Ayhan Ongun
Serdar Karcılıoğlu
Yalçın Dümer
Taner Uysal
Can Pulak
Berna Aysu
Ayşenur Tanrıverdi
www.kenttv.net © 2000 - 2018 | KAYIN YAYINCILIK RADYO TV . A.ޞ. | Cumhuriyet Mah. Kibris Şehitleri Cad. OASİS AVM 3. Kisim No:314 BODRUM - MUĞLA | Tel: 0252 317 30 30