17°
Hava Durumu
Hissedilen : 17.9°
Gorus Mesafesi : 10.0 Km
Basinc : 1021 hPa
Ruzgar : 9.7 Km/S - KB
Nem : 67%
canlı izle
TOSUN’A, İYİ PARTİ'DE ÖNEMLİ GÖREV...
Tarih: 05/12/2017
Kaynak: Kent Haber
TOSUN’A, İYİ PARTİ'DE ÖNEMLİ GÖREV...
Konacık eski Belediye Başkanı Mehmet Tosun, İyi Parti Genel Başkan Yardımcısı Müsavat Dervişoğlu’nun başında olduğu Türkiye’deki mahalli idarelerle ilgili politikaların genel koordinasyonunu sağlamakla görevlendirildi. Tosun aldığı bu görevle İyi Parti'de yerel yönetimler konusunda, Genel Başkan Meral Akşener ve Genel Başkan Yardımcısı Müsavat Dervişoğlu'nun ardından 3. adam konumuna gelmiş oldu.

Konacık’ta 10 yıl belediye başkanlığı yapan ve ardından ikinci yüksek lisansını Mahalli İdareler ve Şehircilik bölümünde tamamlayan Harita Mühendisi Mehmet Tosun, yerel yönetimler ve belediyecilikle ilgili bilgi ve tecrübelerini bundan sonra İyi Parti çatısı altında aktaracak. Konu ile ilgili basın mensuplarına açıklama yapan Tosun, “Mahalli idareler başkan yardımcılığı görevini yürütüyorum. Ama o çatı altındaki en önemli görevim de Türkiye’deki mahalli idarelerle ilgili politikaların genel koordinasyonunu sağlamak. Çalışmaların bütününe bakıyorum” dedi.

Bugün Ortakent Mahallesi’ndeki ofisinde basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Mehmet Tosun, sözlerine şöyle başladı:

“Dün basından bazı arkadaşlarımızın araması ve yeni görevimle ilgili haberi olması sonucu bu açıklamayı yapıyorum. Çünkü Bodrum’da siyaset yapmış belediye başkanlığı yapmış birisi olarak, sizlerle birlikte çalışmış bir arkadaşınız olarak, kendimle alakalı siyasi gelişmeleri mümkün olduğu kadar sizlerle paylaşarak götürmeye çalıştık. Çünkü basın demokrasimizin en önemli unsurlarından bir tanesi. Demokrasinin işletilmesi noktasında basın özgürlüğünün önemine inanıyorum. O yüzden bu açıklamayı sizler vasıtasıyla paylaşarak hem Bodrum’daki, hem Türkiye’deki vatandaşlarımızın bilgisi olacak” dedi.

10 Kasım tarihi itibariyle MHP’den istifa ettiğini hatırlatan Mehmet Tosun, İyi Parti Genel Merkezi'nde kendisine verilen önemli görevle ilgili şunları söyledi:

“Şahsım ve ekibimle ilgili aldığımız siyasi kararları sizlerle paylaşacağıma söz vermiştim. Bu süre zarfında İyi Parti Mahalli İdarelerden Sorumlu Başkan Genel Başkan Yardımcısı Müsavat Dervişoğlu'nun talebi ve İyi Parti Genel Başkanı Sayın Meral Akşener’in de onayıyla, İyi Parti’nin genel merkezinde Mahalli İdareler Başkanlığı Başkan Yardımcılığı adı altında, ülke genelinde mahalli idareler ile ilgili politikaların oluşturulması ve koordinasyonunun sağlanması konusunda görevlendirildim. Bu yeni görevimi sizlerle paylaşmak için bu basın toplantısını yaptık. Hepinizin malumu belediyecilik, gerek belediye başkanlığım sürecinde gerekse de belediye başkanlığı sonrası yapmış olduğum yüksek lisanslar ve araştırmalar doğrultusunda ilgi alanımdır. Bugüne kadar hem belediye başkanlığı süresinde edindiğimiz tecrübeleri, hem de bu konudaki araştırmalarımızı, yüksek lisans çalışmalarımızın tamamını İyi Parti bünyesinde oluşturulan mahalli idareler başkanlığındaki çalışmalarda kullanma, yararlanma ve orada bu işleri koordine etme fırsatı yakalamış bulunmaktayız. Bu Bodrum adına da, şahsım adına da sevindirici bir olay. Böyle bir görev talebi olduğunda burada siyaset yaptığım arkadaşlarla konuyu tartıştık. Bu görevi kabul etmemin iyi olacağı kanaati oluştu. Ben de kendilerine çalışabileceğimiz söyledim. Bundan sonra artık haftanın 2-3 günü Ankara’da, geri kalan günlerde de buradaki özel işlerimi yönetmek ve organize etmek üzere hayatımı sürdüreceğim” dedi.

250 TANE ŞELALE YAPAN BELEDİYELER VAR

“İyi Parti Türk siyasetinde iyi şeyler yapmak ve tıkanan Türk siyasetinin önünü açmak umuduyla ortaya çıktı” sözleriyle konuşmasını sürdüren Tosun, açıklamalarına şöyle devam etti;

“Bizler de mahalli idareler başkanlığı bünyesinde yapacağımız çalışmalarla iyi belediyecilikle ilgili somut modeller ortaya koyacağız, vatandaşımıza seçenekler sunacağız. Çünkü insanlarımız bunu bekliyorlar. Belediyelerde de ciddi sıkıntılar var. Kaynakların etkin ve verimli kullanılmaması, kaynak israfı, kayırmacılık, istifaya zorlanan belediye başkanları, Doğu ve Güneydoğu’da 100’ün üzerinde belediyenin kayyumla idare edilmesi. Bugün bizim demokrasi kültürümüze uymayan uygulamalarla karşı karşıyayız. Ayrıca belediyelerle ilgili yerindelik ve performans denetimi de yok. Birçok hizmetin tekrarı yapılıyor. Ülke genelinde bu işleri araştırmaya başladığını zaman öyle belediyeler var ki; 250 tane şelale yapmış. Biz bundan sonraki süreçte İyi Parti’nin yerel yönetimler vizyonu ve politikalarını oluşturmaya çalışırken bunlara da çok dikkat edeceğiz. Yerel halkın onayı alınmış mı, talep var mı? Örneğin bir yerde sağlık tesisi yapılacak, vatandaşın bununla ilgili bir talebi var mı? Yoksa belediye kendi birimlerinde aldığı kararlar sonucu mu yapıyor? Bunların sorgulamasını yapmamız lazım. Ülke ekonomimizin bulunduğu durum ortada. Önümüzdeki dönemde belediyeler de ciddi anlamda ekonomik sıkıntıya girecek. Bir çok belediyemizin açıklanamayan borçları var, kaynak problemleri ve yönetilememe problemleri var. Özellikle de büyükşehir belediyelerinden bahsediyorum. Dün büyükşehir belediye başkanımızı bir televizyon programında izledim. 1,5 milyarın üzerinde bir borçtan bahsediyor ve bunu ödeyerek geriye düşürdüğünü ifade ediyor. Burada bir borç stokunun olduğu ortaya çıkıyor. Bizim Türk ekonomisinde önemli yatırım aracı olan, halka en yakım kurumlar olan belediyeleri daha fizibıl, daha rantabıl, daha vatandaşın istek ve talepleri doğrultusunda hizmet eden kurumsal yapılar haline getirmemiz lazım. Halkı mutlaka işin içine katmamız lazım. Bu doğrultuda çalışmalarımız da hızla devam edecek. Oluşturduğumuz komisyonlar var, çalışma grupları var, ben onları koordine ediyorum. Yerel yönetimler başkanımız Müsavat Dervişoğlu’nun başkanlığında çalışmalarımız devam ettiriyoruz. Ama bu işe destek veren bir yığın arkadaşımız var. Bunu sizlerle paylaşmak istedim. İnşallah bundan sonra her şey iyi olacak. Bodrum ve Türkiye genelinde iyi olacak.”

İyi Parti’nin Bodrum’daki teşkilatlanması ile ilgili sorulan soruya da Tosun, “Bu konuları genel başkanlığımız ve genel merkez bir program dahilinde yapacaktır. Benim ilgi alanım tamamen yerel yönetimler ve partinin yerel yönetimlerle ilgili vizyonunun oluşturulması ve 2019 yerel seçimlerine hazırlanması. Büyükşehir yönetim modeli de dahil olmak üzere mevcut sorunların tespit edilmesi, yasal düzenlemeler de dahil olmak üzere yeni modellerin ortaya konması üzerine çalışıyorum. Diğer açıklamaları genel merkezimiz ve İl Başkanımız yapacaktır. Bodrum ve diğer ilçelerdeki yapılanmanın da önümüzdeki süreçte netleşeceğini düşünüyorum. Ama İyi Parti Muğla genelinde yapılanıyor. Bu haberleri ben de sizler gibi alıyorum” diye cevap verdi.

Basın mensuplarının sorduğu “Geçtiğimiz günlerde MHP’den istifa edenler İyi Parti’ye üye olacak mı?” sorusuna ise Tosun şu yanıtı verdi;

“Şu anda İyi Parti’nin Bodrum’da ilçe teşkilatı olmadığı için herhangi bir üyelik söz konusu değil. Ama buradaki parti yapılanmasından sonra sadece MHP’den istifa eden arkadaşlarımıza değil, iyi siyaset yapma düşüncesi içerisinde olan, siyasette yeni bir arayış içerisinde olan, mevcut tablodan rahatsız olan her vatandaşımıza da kapılarını açacaktır. Ben şahsen böyle düşünüyorum. Benim genel merkezdeki görevi kabul etmem bu doğrultu da harekettir. Yani yeni ve iyi birşey yapalım, işin mutfağında yapıyı düzgün kuralım. Sayın genel başkanımız Meral Akşener’in de hassasiyeti bu yönde, Müsavat Dervişoğlu’nun da hassasiyeti bu yönde” dedi.

2019 yerel seçimlerinde yeniden aday olup olmayacağı sorulan Tosun, “Şu anda iyi ve yeni bir şeyin mahalli idarelerle ilgili kısmına katkı sağlamaya çalışıyorum. Adaylık süreci 8 ay veya bir yıl sonra başlayacak. Belediye başkanlığına aday olacak arkadaşlarımız için projeler geliştiriyoruz. Onlarla meşgul olma gayreti içerisindeyiz. Ama şu anda Bodrum’la ilgili bir açıklama yapmayı doğru bulmam. Çünkü bu konuda verilmiş bir kararımız da yok” dedi.


Yorumlar
Ad Soyad
E-Posta
Ba?l?k
Yorum
Lygdamis
05/12/2017
tebrikler
hangi parti olursa olsun, Yokuşbasından yukarıda siyaset yapan/yapabilen kişiler Bodrum'a güç katacaktır. Yolun açık başkan.

Ayhan Ongun
Serdar Karcılıoğlu
Yalçın Dümer
Taner Uysal
Can Pulak
Berna Aysu
Ayşenur Tanrıverdi
www.kenttv.net © 2000 - 2018 | KAYIN YAYINCILIK RADYO TV . A.ޞ. | Cumhuriyet Mah. Kibris Şehitleri Cad. OASİS AVM 3. Kisim No:314 BODRUM - MUĞLA | Tel: 0252 317 30 30