17°
Hava Durumu
Hissedilen : 17.9°
Gorus Mesafesi : 10.0 Km
Basinc : 1021 hPa
Ruzgar : 9.7 Km/S - KB
Nem : 67%
canlı izle
DENİZİ DOLDURMANIN CEZASI METREKAREYE 1 TL!..
Tarih: 27/11/2017
Kaynak: Kent Haber
DENİZİ DOLDURMANIN CEZASI METREKAREYE 1 TL!..
Gündeme geldiği ilk günden beri bölge halkı ve çevreci grupların büyük tepkisini toplayan Bodrum Çetilli Burnu'nda, inşaat hafriyatı ile denizi dolduran Besa Firması'na 31 bin 500 TL para cezası verildi. Verilen ceza metrekare başına 1 TL'ye geliyor. Firmaya Hazine'nin açtığı dava ise bu Perşembe görülecek.

Gündoğan Çetirge (Çetilli) Burnu'nda Besa Firması'nın inşaat hafriyatı ile denizi doldurarak, 31 dönümlük dolgu alanı yaratması ile gelişen hukuki süreç, 24 Kasım'da yapılan duruşmada şirket yetkilisine verilen 11 ay 20 günlük hapis cezasının paraya çevrilmesi ile sonlandı. Hazinenin açtığı dava ise 30 Kasım Perşembe günü saat 09.30'da görülecek.

KIYI KANUNUNA AYKIRILIK SUÇU

Bodrum 6. Asliye Ceza Mahkemesi'nde 24 Kasım'da gerçekleşen duruşmada Ankara Ticaret Odası eski Başkanı Salih Bezci ve oğlu Efe Bezici'nin sahibi olduğu Besa Firma Yetkilisine yönelik "Kıyı Kanuna Aykırılık suçu işlendiği sabit görülerek, 1 yıl 2 ay hapis cezası verilmesine ve bu cezanın önce 11 ay 20 güne indirilmesine, daha sonra da 31 bin 500 TL para cezasına çevrilmesine" karar verildi.

Yaklaşık 31 dönüm dolgu alanına verilen bu ceza, metrekareye 1 Tl'ye tekabül ediyor.

HAZİNE DE DAVA AÇTI, BODRUMLULAR MÜDAHİL

Kamu davasına müşteki olarak katılan, Peynir Çiçeği ve Bodrum Denizciler Derneği konuyla ilgili yaptıkları açıklamada "Davanın 6 celsede sonuçlanması bile olumlu bir gelişme. Ceza almaları da, yaptıklarının ispatı anlamında önemli. Elbette yeterli değil. Ancak bizleri müdahil olarak kabul etmediklerinden, söz hakkımız olmadı. O nedenle, karara her iki tarafa da itiraz hakkı tanındığından, biz de gerekçeli kararın elimize gelmesini takiben 'müdahil olmalıydık ve verilen cezanın yapılan doğa katliamı ve yasaları çiğnemenin karşılığı olmadığını düşünüyoruz' diyerek temyiz edeceğiz. Bu arada, 30 Kasim 2017 Persembe günü 1. Asliye Hukuk mahkemesinde saat 09.30'da Hazine'nin BESA aleyhine actığı 'meni müdahale ve kal (dolguyu kaldırma, kıyıyı eski haline getirme) davası başlıyor. Bu bir ceza davası değil, 31 dönümün kaldırması, işgale son vermesi için açılan dava. O nedenle vatandaşlar da müdahil olabilir, davaya katılabilir. Bizler orada olacağız" ifadelerini kullandılar.

2016 yılı Mart ayı başından beri Bodrum gündeminde olan projeyle ilgili tartışmalar önümüzdeki günlerde de devam edecek gibi görünüyor.


Yorumlar
Ad Soyad
E-Posta
Ba?l?k
Yorum
Tarık K.
28/11/2017
Adamlar başka yere ödedi!
Mahkeme 31 bin lira ceza yazmış komik ama hafriyatı da tekrar aldırır muhtemelen. Ancak dikkatten kaçan başka şeyler var. Bu firma bugüne kadar Bodrum'da kağıt-kürek işlerine 10-12 milyon lira harcadı. Bu işlere hassas olanların asıl bunun peşine düşmeleri lazım. Ne niçin ve ne karşılığında nereye harcadılar bu parayı. ilginç bir soru değilmi? araştırın
yağız sarman
28/11/2017
süper
ooh çok güzel dolduralım bizde denizin üstünü para diil. :)

Ayhan Ongun
Serdar Karcılıoğlu
Yalçın Dümer
Taner Uysal
Can Pulak
Berna Aysu
Ayşenur Tanrıverdi
www.kenttv.net © 2000 - 2018 | KAYIN YAYINCILIK RADYO TV . A.ޞ. | Cumhuriyet Mah. Kibris Şehitleri Cad. OASİS AVM 3. Kisim No:314 BODRUM - MUĞLA | Tel: 0252 317 30 30